Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Resident Evil Village - poradnik do gry

Resident Evil Village - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Resident Evil Village: Porady na start Resident Evil Village poradnik, solucja

Ostatnia aktualizacja: 6 maja 2021

Na tej stronie poradnika znajdziecie porady na start do gry Resident Evil Village, dzięki którym będziecie mogli skuteczniej utrzymywać głównego bohatera przy życiu. Nasze podpowiedzi i wskazówki dotyczą też m.in. umiejętnej eksploracji świata gry czy dokonywania rozsądnych zakupów nowego sprzętu.

Normalny poziom trudności to optymalny wybór do przejścia gry po raz pierwszy

Resident Evil 8 oferuje kilka poziomów trudności, przy czym naszym zdaniem poziom trudności Standard (odpowiednik normalnego) jest idealnym wyborem na potrzeby pierwszego przejścia gry - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Resident Evil 8 oferuje kilka poziomów trudności, przy czym naszym zdaniem poziom trudności Standard (odpowiednik normalnego) jest idealnym wyborem na potrzeby pierwszego przejścia gry.

Zdecydowanie się na poziom Standard powinno was uchronić przed częstymi i frustrującymi zgonami. Z większością napotykanych zagrożeń powinniście radzić sobie przy pierwszym podejściu, aczkolwiek Ethan mimo wszystko łatwo może stracić cenne punkty zdrowia. Dodatkowo niektóre starcia z bossami mogą być dość wymagające i wymuszać kilka podejść do walki żeby wypracować dobrą taktykę. Warto zaznaczyć, że gra pozwala zmieniać poziom trudności także w trakcie przechodzenia jej. Nie musicie obawiać się konieczności restartowania całej kampanii jeśli wybrany poziom trudności okaże się zbyt łatwy lub zbyt trudny.

Staranna eksploracja okolicy jest bardzo istotna

W trakcie przechodzenia gry Resident Evil Village nie powinniście nigdy śpieszyć się z przechodzeneim do kolejnych lokacji - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia gry Resident Evil Village nie powinniście nigdy śpieszyć się z przechodzeneim do kolejnych lokacji. Warto starać się badać każde miejsce w 100%, tzn. w miarę możliwości doprowadzać do tego żeby dany budynek czy korytarz oznaczone zostały na mapie świata na niebiesko (oznaczenia kolorystyczne nie pojawiają się niestety w otwartych lokacjach np. w wiosce).

Rozglądajcie się przede wszystkim za standardowym lootem, ale również za miejscami rozwiązania zagadek, przejściami i przedmiotami questowymi. Należy w tym miejscu zaznaczyć, że główny bohater nie jest w stanie od razu wszędzie dotrzeć i nie może początkowo wchodzić w interakcję z niektórymi napotkanymi urządzeniami. Ważne lokacje są oznaczane na szczęście na mapie świata i możecie (oraz powinniście) powracać do nich w dalszej części gry po to żeby dokończyć plądrowanie danej lokacji.

Używajcie noża do niszczenia pojemników i niektórych mebli

Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż nie wszystkie przedmioty nadające się do zabrania leżą na widoku czy są składowane wewnątrz interaktywnych szaf i szuflad - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Jest to bardzo istotna kwestia, gdyż nie wszystkie przedmioty nadające się do zabrania leżą na widoku czy są składowane wewnątrz interaktywnych szaf i szuflad. W niektórych przypadkach musicie wykazać się dodatkową spostrzegawczością. Starajcie się przede wszystkim próbować niszczyć różnego rodzaju skrzynki w wiosce oraz duże wazony w zamku. Tego typu przedmioty można często łatwo pominąć, a skrywają one losowy loot.

Jeszcze łatwiejsze do przegapienia są niektóre meble podatne na ataki Ethana. Jeśli dany mebel masz przeszklony front, to warto spróbować go rozbić. Jest szansa, że uda się wam rozbić szybę i że będzie mogli wyjąć ze zniszczonego mebla dodatkowy skarb.

Lady Dimitrescu oraz jej córek nie można od razu pokonać

Musicie o tym pamiętać podczas eksploracji zamku po raz pierwszy - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Musicie o tym pamiętać podczas eksploracji zamku po raz pierwszy. Lady Dimitrescu ani jej wampirzych córek nie możecie zabić już podczas pierwszej konfrontacji. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem w momencie spotkania jednej z wampirzyc jest ucieczka i w przypadku córek Lady Dimitrescu możecie dodatkowo pomagać sobie bronią palną do tego żeby je na krótką chwilę przepędzić.

Nie musicie na szczęście obawiać się tego, że gra do samego końca będzie wymagała unikania wampirzych przeciwniczek. Ethan będzie mógł przystępować do pełnoprawnych pojedynków z Lady Dimitrescu i jej córkami, ale odbędzie się to w ściśle zaplanowanych przez autorów miejscach. Wszystkie starcia opisaliśmy dokładnie w rozdziale Bossowie.

Kupujcie u Duke'a tylko najcenniejsze rzeczy

Handlarz Duke jest bardzo pomocną, przyjaźnie nastawioną postacią, którą po raz pierwszy spotkacie w drodze z wioski do zamku - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Handlarz Duke jest bardzo pomocną, przyjaźnie nastawioną postacią, którą po raz pierwszy spotkacie w drodze z wioski do zamku. Wystawia on wiele ciekawych przedmiotów na sprzedaż, przy czym kredyty Lei powinniście wydawać u Duke'a na zakup unikalnych przedmiotów. Mowa tu przede wszystkim o walizkach, przepisach pozwalających na wytwarzanie nowych gadżetów w oparciu o crafting oraz ulepszeniach broni. Nie warto natomiast wydawać gotówki na zakup amunicji i przedmiotów jednorazowego użytku, bo tego typu zapasy powinniście znaleźć w wyniku standardowej eksploracji otoczenia czy być może samodzielnie otworzyć.

Najbardziej wartościowe rzeczy sporo kosztują u Duke'a, ale możecie mu też sprzedawać niepotrzebne przedmioty i zwiększać zapas kredytów na poczet kolejnych transakcji. Mowa tu przede wszystkim o skarbach (Treasures), które dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie rozdziału FAQ.

Powiększcie inwentarz Ethana już na wczesnym stadium gry

W Resident Evil Village bardzo łatwo można zapełnić inwentarz i to nawet pomimo tego, że przedmioty questowe (Key Items) i skarby (Treasures) są przechowywane w osobnych zakładkach i nie zapychają głównego okna inwentarza - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

W Resident Evil Village bardzo łatwo można zapełnić inwentarz i to nawet pomimo tego, że przedmioty questowe (Key Items) i skarby (Treasures) są przechowywane w osobnych zakładkach i nie zapychają głównego okna inwentarza. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że każda nowa odnaleziona broń zajmie dużą liczbę slotów inwentarza. Oprócz tego sloty mogą zapychają m.in. zapasy większych ilości amunicji.

Handlarz Duke oferuje walizki Extra Baggage do powiększania inwentarza. Nie są one tanie, ale mimo wszystko powinniście ich zakup potraktować priorytetowo. Dodatkowo możecie sprzedawać Duke'owi "starsze" bronie (np. pierwszą strzelbę po odnalezieniu lepszej drugiej strzelby) i również zwalniać dzięki temu cenne sloty. Więcej informacji o kupowaniu walizek znajdziecie na stronie Inwentarz - jak powiększyć?.

Nie musicie zabijać wszystkich napotykanych zwykłych przeciwników

W Resident Evil Village podobnie jak w poprzednich częściach tej serii główny bohater przez cały czas zmaga się z mocno ograniczonymi zapasami amunicji oraz lekarstw i nie zawsze można je uzupełnić dzięki wsparciu się craftingiem czy dokładniejszą eksploracją okolicy - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

W Resident Evil Village podobnie jak w poprzednich częściach tej serii główny bohater przez cały czas zmaga się z mocno ograniczonymi zapasami amunicji oraz lekarstw i nie zawsze można je uzupełnić dzięki wsparciu się craftingiem czy dokładniejszą eksploracją okolicy. Dążenie do tego żeby zabijać 100% napotykanych potworów może pogarszać stopniowo waszą sytuację, bo może okazać się np. że zapasy zużyte na wyeliminowanie danego przeciwnika przewyższyły wartość lootu, który on po sobie pozostawił.

Jeśli macie ograniczone zapasy lub nie chcecie ich marnować, to możecie przekraść się obok danego przeciwnika, bądź też zdecydować się na ucieczkę. W przypadku większych kreatur dobrą taktyką może też być ukrycie się wewnątrz chatki, do której bestia nie może wpaść - potwór po krótkim czasie straci zainteresowanie i oddali się.

Różne przedmioty do stworzenia dzięki craftingowi mogą mieć wspólne składniki

To przydatna porada jeśli macie w planach wytwarzanie dużych ilości przedmiotów w oparciu o crafting - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

To przydatna porada jeśli macie w planach wytwarzanie dużych ilości przedmiotów w oparciu o crafting. Musicie mieć świadomość tego, że różne przedmioty mogą mieć wspólne składniki (Ingredients). Oznacza to, że tworząc przedmiot A możecie zablokować sobie możliwość wyprodukowania przedmiotu B.

Jako że w grze nie limitu dla przenoszonych składników najlepiej jest je zużywać dopiero gdy zajdzie taka potrzeba, nie od razu po ich zabraniu. Przykładowo jeśli w danej walce zużyliście niemal całą amunicję do strzelby, to uzupełnijcie trochę jej stan żeby móc w dalszym ciągu korzystać z tej broni. Nie produkujcie jednak maksimum dozwolonej amunicji do strzelby żeby nie stanąć przed problemem braku składników np. gdy trzeba będzie wyprodukować amunicję do snajperki.

Zwiększajcie stopniowo siłę rażenia używanych broni

Dla przypomnienia statystyki broni możecie poprawiać u handlarza Dukea, przy czym za każdą operację ulepszenia broni trzeba niestety słono zapłacić - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Dla przypomnienia statystyki broni możecie poprawiać u handlarza Duke'a, przy czym za każdą operację ulepszenia broni trzeba niestety słono zapłacić. Upgrade'y broni są dostępne dla wszystkich broni za wyjątkiem granatnika, aczkolwiek powinniście w pierwszej kolejności skupiać się na tych broniach, z których regularnie korzystacie w trakcie staczania walk.

Priorytet to zwiększanie parametru Power, bo to on odpowiada za siłę rażenia broni i pozwala zadawać większe obrażenia. Dzięki rozwijaniu tej statystyki nie tylko łatwiej wam będzie wygrać walki (pamiętajcie o tym żeby w miarę możliwości celować w głowy potworów), ale także zużyjecie przy tym mniej amunicji.

Nie zapominajcie o leczeniu ciężko rannego bohatera

W grze Resident Evil 8 nie ma widocznego przez cały czas paska zdrowia i możecie się w rezultacie łatwiej zapomnieć i zignorować fakt odniesienia obrażeń przez głównego bohatera - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

W grze Resident Evil 8 nie ma widocznego przez cały czas paska zdrowia i możecie się w rezultacie łatwiej zapomnieć i zignorować fakt odniesienia obrażeń przez głównego bohatera. Gra sygnalizuje bardzo poważne obrażenia zniekształceniami ekranu, aczkolwiek możecie już wtedy nie zdążyć z użyciem lekarstwa.

Dobrze jest regularnie sprawdzać stan zdrowia Ethana w oknie inwentarza - decydujcie się na rozpoczęcie leczenia gdy pasek zdrowia ma pomarańczowy kolor, gdyż czerwony kolor oznacza już znajdowanie się na skraju śmierci. Pamiętajcie też o tym żeby mieć zawsze w zapasie co najmniej 1 lekarstwo First Aid Med na wypadek nagłego odniesienia poważnych obrażeń. Na szczęście gra często tworzy checkpointy i możecie też manualnie zapisywać grę i na wypadek śmierci nie trzeba powtarzać bardzo dużego fragmentu kampanii. Więcej wskazówek znajdziecie na osobnej stronie Rany - jak leczyć?.

Badajcie miejsca, w których zginęły potwory

Po zabiciu każdego potwora powinniście sprawdzić miejsce, w którym zginął - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

Po zabiciu każdego potwora powinniście sprawdzić miejsce, w którym zginął. Powinniście odnaleźć loot - może to być np. waluta Lei, amunicja, artefakt czy jakiś unikalny przedmiot. Jest to też motywacja do tego żeby unikać całkowicie walk, choć nie zawsze skarby pozostawione przez zabitą bestię przewyższającą ilość zapasów zużytych do jej pokonania.

Zbieranie lootu może być niestety utrudnione dla latających potworów oraz lykanów ukrywających się na dachach, bo Ethan niekoniecznie będzie w stanie dotrze do miejsc, w których zginęły. Starajcie się mimo wszystko zbliżać do miejsca zabicia potwora, bo może się np. okazać, że loot będzie czekał na krawędzi dachu będącego w zasięgu bohatera.

Wyregulowanie jasności ekranu zmniejszy ryzyko przegapienia skarbów

W trakcie przechodzenia RE8 odwiedzicie wiele ciemnych lokacji, które mogą być rozświetlane przez pojedyncze i niezbyt silne źródła światła - Resident Evil Village: Porady na start - Resident Evil Village - poradnik do gry

W trakcie przechodzenia RE8 odwiedzicie wiele ciemnych lokacji, które mogą być rozświetlane przez pojedyncze i niezbyt silne źródła światła. W tego typu miejscach łatwo jest wpaść na ukrywającego się w ciemnościach przeciwnika, bądź też przegapić loot, który może być skrywany np. w skrzynkach czy szafkach znajdujących się w ciemnych narożnikach.

Jeśli nie chcecie dodatkowych komplikacji, to warto w opcjach gry zwiększyć domyślny poziom jasności ekranu. Jest to wskazane przynajmniej na potrzeby badania tych miejscówek, w których przez większość czasu jest znacznie ciemniej niż w pozostałych lokacjach (np. na otwartych przestrzeniach). Unikniecie dzięki temu potencjalnych problemów i zmniejszy się ryzyko przegapienia okazji do zbadania okolicy w 100 procentach.