Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

NetEase

Firma producent wydawca

Chińska firma działająca przede wszystkim w branży internetowej oraz na rynku gier wideo. NetEase istnieje od 1997 roku, a tworzone przez niego gry są znane na Zachodzie od początku XXI wieku. Największy rozgłos na całym świecie zyskał przy okazji zapowiedzi gry Diablo Immortal, stworzonej z myślą o urządzeniach mobilnych.

Historia

Początek działalności i postępująca ekspansja na Zachodzie

Dzieje firmy NetEase rozpoczynają się w 1997 roku, kiedy to została ona założona przez Dinga Leia. Firma miała zajmować się świadczeniem usług internetowych obejmujących reklamę, handel oraz pocztę elektroniczną. Poza tym jednak NetEase szybko wkroczył do branży gier wideo, koncentrując swoją działalność na produkcji i wydawaniu MMORPG-ów oraz tytułów mobilnych. Początkowo NetEase skupiał się na rynku chińskim, jednak z czasem zaczął rozszerzać działalność również na Zachodzie. Punktem kulminacyjnym tego procesu było otwarcie pierwszego amerykańskiego oddziału firmy; siedziba NetEase North America mieściła się w San Francisco.

Na przestrzeni lat hitem NetEase stała się seria Westward Journey, która największą popularność zdobyła w swojej ojczyźnie. W portfolio NetEase można jednak znaleźć również inne tytuły, jak strzelanka battle royale pod tytułem Knives Out czy wydane w 2018 roku: Rules of Survival (multiplayerowa strzelanka wzorowana na Playerunknown’s Battlegrounds), mobilne Identity V (inspirowane popularnym Dead by Daylight) oraz MMORPG zatytułowane Revelation Online. Z czasem do katalogu wydawniczego firmy zaczęły dołączać dzieła innych deweloperów, jak mobilne wersje gry Bloodstained: Ritual of the Night.

W 2015 roku NetEase zainwestował 2,5 miliona dolarów w fińskie Reforged Studios. W 2016 roku firma nawiązała współpracę z Mojang Studios, której owocem było wprowadzenie na rynek chiński bestsellerowego Minecrafta. W 2018 NetEase wykupił mniejszościowy pakiet i miejsce w zarządzie studia Bungie za 100 milionów dolarów, a także wprowadził na chiński rynek grę EVE Online. W 2019 gigant zainwestował również w Quantic Dream. W czerwcu 2020 roku NetEase otworzył nowe studio deweloperskie; zespół Sakura Studio miał zająć się tworzeniem gier wideo na konsole nowej generacji. Poza tym w tym samym miesiącu ogłoszono, że NetEase pracuje nad mobilną grą The Lord of the Rings: Rise to War. W listopadzie 2020 roku NetEase zapowiedział natomiast mobilne Total War Battles: Warhammer.

Współpraca z Blizzard Entertainment

W międzyczasie, bo w 2009 roku, NetEase nawiązał współpracę z firmą Blizzard Entertainment, która w przepastnym chińskim rynku upatrywała szansy na rozwój i znaczne powiększenie grona odbiorców swoich gier. Najpierw NetEase zajął się ponownym wydaniem w Chinach gry World of Warcraft (prawa do której przejął od firmy The9), następnie w 2013 roku premiery w Państwie Środka doczekała się gra StarCraft II: Heart of the Swarm, a w 2014 zadebiutował tam Hearthstone. Dzięki współpracy Blizzarda i NetEase chińscy gracze mogli również sprawdzić gry Diablo III, Heroes of the Storm oraz Overwatch.

W listopadzie 2018 roku firma Blizzard Entertainment ogłosiła natomiast, że we współpracy z NetEase przygotuje mobilną odsłonę cyklu Diablo. Huczna zapowiedź gry Diablo Immortal, która miała miejsce podczas konwentu BlizzCon 2018, nie spodobała się jednak zagorzałym fanom serii wyczekującym jej pełnoprawnej czwartej odsłony. Jakby tego było mało, wiele osób zarzucało twórcom, że Diablo Immortal jest zbyt podobne do ich wcześniejszego dzieła, czyli Crusaders of Light. Autorzy początkowo starali się robić dobrą minę do złej gry, jednak z czasem nabrali wody w usta, a na kolejne konkrety dotyczące tej produkcji gracze musieli czekać rok. Wówczas jednak najbardziej oddani fani marki zostali „udobruchani” zapowiedzią pełnoprawnego Diablo IV. W 2020 roku zachodni wydawca gry przyznał, że pokłada w niej wielkie nadzieje oraz wierzy, że powtórzy ona sukces Call of Duty: Mobile (wyprodukowanego przez chińską firmę Tencent).


Plany wydawnicze na przyszłość

Total War Battles: Warhammer2022

Project: Ragnarok2022

Racing Master2022

Frostpunk Mobile2022

Współpracujący z NetEase producenci gier

Lista producentów gier wydawanych przez NetEase


24 Entertainment

ArtPlay