Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Star Trek Online (PC)

Star Trek Online

Star Trek Online to wyprodukowana przez studio Cryptic gra MMO w popularnym uniwersum science-fiction. Akcja gry osadzona została w roku 2409.

RPG | TPP | science fiction | zagraj za darmo | MMORPG | kosmiczne | Star Trek | seriale TV | filmy | MMO

Okładka Star Trek Online (PC)

data premiery gry:

2lut2010

PC

6wrz2016

XONE PS4
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Star Trek Online jest pierwszą próbą przeniesienia znanego uniwersum serialu Star Trek w realia MMO. Za produkcję opisywanej pozycji odpowiada zespół Cryptic Studios, który specjalizuje się w grach sieciowych, a na swoim koncie ma m.in. City of Heroes oraz Champions Online. Wcześniej nad rozwojem projektu pracowała firma Perpetual Entertainment, jednak w związku z jej zamknięciem, w trzy lata po zaanonsowaniu dzieła prawa do stworzenia tytułu przejęła konkurencja, która, pozostawiając sobie zaledwie garść szkiców koncepcyjnych, nie tylko zmieniła główne założenia rozgrywki, ale zaprosiła też do developingu najbardziej oddanych fanów Star Treka.

Opisywane przedsięwzięcie pozwala spotkać się tysiącom graczy w wirtualnej wersji wszechświata XXV wieku. Uczestniczący w zabawie mogą badać nowe galaktyki, brać udział w pojedynczych potyczkach lub zakrojonych na większą skalę działaniach wojennych czy wreszcie wykonywać zadania dla jednej z dostępnych frakcji. Akcja rozpoczyna się w roku 2409, czyli 30 lat po wydarzeniach znanych z filmu Star Trek Nemesis, a nam dane jest stworzyć własnego podopiecznego, wybierając jedną z kilku dostępnych ras (m.in. Wolkanie, Andorianie, Klingoni, Orion, Gorn i ludzie) bądź też konstruując własną mutację. Następnie wcielamy się w rolę dowódcy kosmicznego statku i zależnie od osiąganych postępów komenderujemy coraz to silniejszymi jednostkami oraz większą załogą. Funkcję kapitana możemy łączyć z inną profesją - podobnie jak w serialu, gdzie Picard był archeologiem i dyplomatą, Beverly Crusher – lekarką, a mimo tego oboje w pewnym okresie swojej kariery zostali kapitanami. My możemy wybrać dodatkowo rolę inżyniera-mechanika, oficera taktycznego czy naukowca. Ten wybór oraz poziom rozwoju naszych umiejętności wpływa na relacje z podwładnymi oraz sposób dowodzenia.

Podczas gry zajmujemy się głównie podróżowaniem, wypełnianiem rozmaitych misji, walką oraz handlem. Wojaże w przestrzeni kosmicznej zostały uproszczone, by sprawiały jak najwięcej przyjemności – pomiędzy odleglejszymi sektorami poruszamy się za pomocą szybkich opcji transportu (np. używając tuneli czasoprzestrzennych), dzięki czemu wyprawa na drugą stronę galaktyki nie zajmuje zbyt wiele czasu. Jeśli chodzi o same misje, większość z nich możemy wykonywać w towarzystwie innych uczestników zabawy. Z ludźmi możemy także toczyć walki na dwojakich zasadach: w standardowym trybie PvP, rozgrywanym pomiędzy frakcjami w odpowiednich lokacjach umieszczonych daleko od centralnych stref oraz w drugim sposobie rywalizacji (PvE), gdzie najważniejsza jest walka o terytorium i zasoby wewnątrz neutralnego obszaru. Wśród dostępnych dla nas miejsc występują m.in.: siedziba Gwiezdnej Floty, starożytne świątynie na Wolkanie, wieże Qo’noS czy mgławica Mutara. Wszystkie lokacje prezentowane są przy pomocy autorskiego silnika graficznego Cryptic Engine, zaś cała oprawa Star Trek Online zawiera szereg nawiązań i odniesień do wydarzeń ze szklanego ekranu, aby zadowolić w ten sposób fanów uniwersum science fiction. Osoby niezainteresowane tym zjawiskiem nie mają jednak się czego obawiać – znajomość mitologii Star Trek nie jest konieczna do opanowania gry.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: massive online multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet    

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 280 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,6 / 10 na podstawie 284 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Star Trek Online

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Star Trek Online

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo E8400
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki GeForce 8800 lub lepsza
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7
Microsoft XBOX ONE

Microsoft XBOX ONE

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Sony PlayStation 4

Sony PlayStation 4

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Star Trek Online - pierwsze spojrzenie
Star Trek Online - pierwsze spojrzenie

Przed premierą 10 września 2009, 11:41

Dłuższe kosmiczne dystanse pokonuje się w świecie gry dzięki typowemu startrekowemu napędowi warp. Po przejściu w prędkość nadświetlną widok wokół naszego statku ulega zmianie. Pojawia się wtedy schematyczna trójwymiarowa mapa galaktyczna z zaznaczonymi miejscami, do których możemy się udać. Craig Zinkievich z Cryptic Studios określił to mianem trybu astrometrycznego, pokazując przy okazji dwa sposoby podróżowania z prędkością warp. Można więc nawigować samodzielnie lub zaznaczyć miejsce docelowe i zostawić resztę automatycznemu pilotowi. Zawsze trzeba się jednak liczyć z tym, że podróż z punktu A do B musi trochę potrwać. Naturalnie gracz dysponujący statkiem rozwijającym warp 9 dotrze do danego celu szybciej niż lecąca równolegle osoba, zasiadająca na mostku jednostki o prędkości przelotowej warp 7. Przemieszczając się w nadświetlnej, należy mieć się cały czas na baczności, gdyż w przypadku napotkania na drodze jakiegoś przeciwnika następuje automatyczne wyhamowanie do prędkości impulsowej celem stoczenia walki.

PC
XONE
PS4