Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXONEPS4Switch
Okładka Overwatch (PC)

Overwatch

Opracowana przez studio Blizzard sieciowa strzelanina FPS, stanowiąca pierwszą produkcję tego gatunku w dorobku twórców tak kultowych serii, jak Diablo, Warcraft czy Starcraft.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | sieciowe | multiplayer | kooperacja | strzelanki | gry jako usługa (GaaS)

Okładka Overwatch (PC)

data premiery gry:

24maj2016

PC XONE PS4

15paź2019

Switch

Overwatch to pierwszoosobowa gra akcji, nastawiona na rozgrywkę wieloosobową. Jest to kolejny projekt znanego wszem i wobec studia Blizzard Entertainment. Założona w 1991 roku firma od lat raczy graczy znakomitymi tytułami. Wystarczy wspomnieć, że w swoim dorobku ma takie hity jak wydane w 2004 roku i żyjące do dziś MMORPG World of Warcraft, serię strategii StarCraft czy też cykl hack-and-slash Diablo. Opisywana produkcja jest pod wieloma względami wyjątkowa. Przede wszystkim jest to pierwsza całkowicie nowa marka Blizzarda od 1998 roku, a do tego jest to debiut dewelopera w gatunku gier FPS. Od razu trzeba zaznaczyć, że gra okazała się bardzo udana i bardzo szybko przyciągnęła do siebie pokaźne grono osób.

Jeżeli chodzi o różnice pomiędzy poszczególnymi wydaniami Overwatch, to – jak w większości gier multiplatformowych – na każdej platformie sprzętowej jest to praktycznie ta sama produkcja. Warto jednak zauważyć, że deweloperzy nieco inaczej podchodzą do sprawy balansu w wersjach konsolowych, które ze względu na sterowanie na padzie wymaga trochę innego podejścia. Oprawa graficzna, tryby gry itd. są jednak identyczne na każdym urządzeniu.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w futurystycznej rzeczywistości, pełnej chaosu i konfliktów. Tytułowa straż to organizacja mająca na celu utrzymanie pokoju - w jej w skład wchodzą najlepsi żołnierze, naukowcy i awanturnicy. Przez lata bezbłędnie realizowała ona swoje zadanie, ale z czasem jej siła i wpływy zaczęły maleć, a w samej grupie zaczęło dochodzić do podziałów. W momencie, w którym toczy się akcja Overwatch, grupa ta jest w kompletnej rozsypce. Ludzkość wciąż jednak potrzebuje bohaterów i to na barki graczy spada obowiązek wypełniania zobowiązań straży. Produkcja nastawiona jest na tryb multiplayer, ale jednocześnie oferuje warstwę fabularną, zarówno pod względem historii uniwersum, jak i zamieszkujących go postaci. Poznajemy ją w serii osobnych, krótkich filmów oraz dodatkowych materiałów udostępnianych przez twórców.

Mechanika

Zabawa sprowadza się do dynamicznych walk w sześcioosobowych zespołach. Tempo potyczek jest bardzo szybkie, a dynamikę starć dodatkowo zwiększa duża mobilność postaci. Nacisk położono przede wszystkim na bliską kooperację i odniesienie jakiegokolwiek sukcesu wymaga współpracy z towarzyszami broni. Założenie to odzwierciedlają tryby zabawy. Przykładowo, w Payload jedna drużyna musi dostarczyć ładunek wybuchowy do określonego punktu na mapie, a druga ma za zadanie w tym przeszkodzić. Natomiast w Point Control jedna grupa atakuje punkty kontrolne, a druga musi je utrzymać do końca meczu. W obu trybach samotne wilki mają nikłe szanse na przetrwanie i są szybko eliminowane przez przeciwny zespół.

Rozpoczynając rozgrywkę, wybieramy jedną z dostępnych postaci, ale możemy ją dowolnie zmieniać podczas zabawy – każda śmierć to okazja do wybrania innego bohatera. Autorzy zadbali o dużą różnorodność herosów, poczynając od potężnego Reinhardta potrafiącego szarżami wbijać przeciwników w ściany, aż po dzierżącego łuk Hanzo, który mniejszą wytrzymałość nadrabia możliwością błyskawicznej wspinaczki. Wszyscy bohaterowie dysponują pokaźnym zestawem umiejętności specjalnych i dlatego kierowanie każdym z nich zapewnia odmienne wrażenia.

Pozostałe informacje

Wbrew początkowym domysłom fanów, Overwatch nie jest grą free-to-play. Zakupienie produkcji daje dostęp do wszystkich bohaterów, map oraz trybów, których lista ma w przyszłości dodatkowo się poszerzać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: max 12  

Ocena czytelników: 6,9 / 10 na podstawie 3726 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,3 / 10 na podstawie 1077 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Klasyfikacja PEGI Overwatch

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Overwatch

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3 3.1 GHz/AMD Phenom X3 2.4 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 768 MB GeForce GTX 460/Radeon HD 4850 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5 3.2 GHz/AMD Phenom II X3 2.8 GHz
 • 6 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 660/Radeon HD 7950 lub lepsza
 • 5 GB HDD
 • Windows Vista/7/8/10 64-bit
Recenzja gry Overwatch – Blizzard pozamiatał
Recenzja gry Overwatch – Blizzard pozamiatał

Recenzja 30 maja 2016, 14:08

Twórcy Overwatcha od początku podkreślali, że przygotowują produkt z myślą o całych drużynach, a nie pojedynczych graczach. Stąd też wziął się pomysł na mechanikę pozwalającą w dowolnym momencie zmienić bohatera. Faktycznie – do zwycięstwa potrzeba nie tylko wysokich umiejętności indywidualnych, ale również współpracy z resztą zespołu. W efekcie gra świetnie się sprawdza, gdy mamy grono overwatchowych znajomych – rozgrywki są mniej chaotyczne, a kombinacje bohaterów bardziej szalone. Zdarzało się, że wybieraliśmy zabawne składy tylko po to, żeby zobaczyć, jak zadziałają. Bywało różnie, ale zawsze z dużą dawką frajdy i satysfakcji, jeśli plan się powiódł – jak np. wtedy, gdy walczyliśmy przeciwko drużynie samych Wieprzy i długo nie mogliśmy znaleźć na nich sposobu. Rozwiązaniem okazał się skład „Fara x 5” i zaaplikowanie przeciwnikom sporej dawkisprawiedliwości prosto z chmur” (jak ma w zwyczaju mawiać ta bohaterka).

PC
XONE
PS4
Switch