Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 11 lipca 2007, 09:54

autor: Artur "Metatron" Falkowski

E3 2007: Konferencja Microsoftu

Pierwsza z trzech konferencji standardowo otwierających imprezę E3 jest już za nami. Microsoft zaprosił przedstawicieli mediów na otwarte powietrze, do amfiteatru, gdzie zostały przedstawione plany firmy na najbliższą przyszłość. Obyło się bez wielkich rewolucji i zaskoczeń, choć zdarzyło się parę niespodzianek. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z przebiegu konferencji.

Pierwsza z trzech konferencji standardowo otwierających imprezę E3 jest już za nami. Microsoft zaprosił przedstawicieli mediów na otwarte powietrze, do amfiteatru, gdzie zostały przedstawione plany firmy na najbliższą przyszłość. Obyło się bez wielkich rewolucji i zaskoczeń, choć zdarzyło się parę niespodzianek. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z przebiegu konferencji.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #1

Prezentacja rozpoczęła się występem zespołu grającego muzykę z Halo 3. Chwilę później na scenę wszedł Peter Moore, dziękując artystom i mówiąc: „Ci fani reprezentują ludzi, którzy zagrają w Halo 3 już za 11 tygodni”. Następnie przeszedł do kilku słów wprowadzenia, zapowiadając, że każda gra pokazana w trakcie konferencji zostanie wydana jeszcze w tym roku. „To najlepszy line-up w historii gier wideo” – powiedział. W tym momencie na ekranie za plecami Moora pojawiło się logo Rock Band, a na scenę weszła ekipa Harmonix, twórców gry. Moore pochwycił gitarę i wszyscy zaczęli „grać” utwór „Main Offender” zespołu The Hives. Po chwili gra została zatrzymana. Moore wymienił kilka zespołów, których utwory pojawią się w Rock Band, obiecując, że więcej informacji na temat soundtracku pojawi się w tym tygodniu (czyli jeszcze w trakcie E3).

Po chwili nastąpiła całkowita zmiana klimatu. Na ekranie pojawiły się kolorowe papierowe zwierzęta – bohaterowie gry Viva Pinata. Zapowiedziano Viva Pinata: Party Animals, nową produkcję będącą w rzeczywistości zbiorem familijnych mini-gierek.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #2

Kolejna prezentacja dotyczyła wyczekiwanego RPG od BioWare, Mass Effect. Zaprezentowano nowy filmik z gry przedstawiający między innymi bohaterów rozmawiających ze sobą na temat zagrożenia ludzkości. Następnie pokazano kilka ujęć z walki. Na końcu padła zapowiedź: Mass Effect ukaże się na rynku w listopadzie.

W tym momencie Moore przeszedł do danych statystycznych: „Od listopada gry na X360 stworzone przez niezależnych producentów osiemnastokrotnie znalazły się na szczycie najlepiej sprzedających się produkcji. Liczba stworzonych przez niezależnych deweloperów tytułów na Wii oraz PS3, które w tym okresie trafiły na listę Top Ten, wyniosła zero”. Gracze zdążyli już wydać na konsolę oraz gry na nią 2,4 miliarda dolarów.

Po tym wywodzie na ekranie pokazany został krótki filmik przedstawiający nowe produkcje na X360. Wśród nich znalazły się: Project Gotham Racing 4, Dynasty Warriors: Gundam, Call of Duty 4,Stranglehold, Guitar Hero 3, Beautiful Katamari, Lost Odyssey, NBA LIVE 08, Mass Effect, Fatal Inertia, Medal of Honor Airborne, Tiger Woods PGA Tour 08, Ace Combat 6, NHL 08, Assassin's Creed, Spider-Man: Friend or Foe, The Simpson Game, Splinter Cell Conviction, Nascar 08, Eternal Sonata, BioShock, Madden NFL08, Tony Hawk's Proving Ground, Crash of the Titans, Harry Potter Order of the Phoenix, The Orange Box, Bee Movie Game, Rock Band oraz Naruto: Rise of a Ninja

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #3

Po pokazie na scenę wystąpił wiceprezes Microsoftu Jeff Bell prezentując grę Scene It!. Będzie to produkcja przypominająca nieco Buzz! na PS2. Tu również wraz z grą otrzymamy kilka kontrolerów, a sama rozgrywka opierać się będzie na zasadach zbliżonych do teleturnieju.

Po chwili publiczność mogła obejrzeć prezentację walki w grze Naruto: Rise of a Ninja, która, jak się okazało, zostanie wydana wyłącznie na X360.

Następnie na scenie pojawił się Reggie Bush, gwiazda futbolu amerykańskiego. Posłużyło to przedstawieniu bogatych planów wydawniczych Electronic Arts dotyczących gier z logiem EA Sports. Obaj panowie chwilę pograli w najnowszą odsłonę Maddena. Po chwili uścisków między Bellem i Bushem, ten drugi opuścił scenę i przystąpiono do prezentacji oferty usługi Xbox LIVE.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #4

Do tej pory korzysta z niej już ponad 7 milionów użytkowników, a serwis wciąż się rozwija. „Co osiem sekund dołącza do nas kolejna osoba” – powiedział Bell. Po tym krótkim wprowadzeniu na ekranie pokazano zbiór gier zmierzających na Xbox LIVE Arcade. Wśród nich znalazły się: Bomberman Live!, Undertow, Hexic 2, Sonic the Hedgehog, War World, Sensible World of Soccer, Every Extend Extra Extreme, Geon, Wing Commander Arena, Feeding Frenzy 2, Track and Field, Spyglass Board Games, Golden Axe, Space Giraffe, Super Puzzle Fighter II HD Turbo Remix, Marathon: Durandal, Poker Smash, Switchball, Tetris Splash, Puzzle Quest. Po zakończeniu prezentacji wyjawiono, że od dzisiaj użytkownicy XBL mogą pobrać już Sonica oraz Golden Axe.

Na tym jednak nie zakończono tematu XBL – Bell przeszedł do opisu Video Marketplace. Pochwalił się, że aktualnie w ofercie wspomnianej usługi znalazło się już ponad 2000 godzin rozrywki. Od uruchomienia XBLVM w listopadzie ubiegłego roku użytkownicy wydali na e-wypożyczalnię wideo 125 milionów dolarów. Następnie ogłoszono, że nawiązana została współpraca z Disneyem, dzięki czemu do oferty XBLVM trafią filmy tego producenta – zarówno te starsze, jak i nowe. Następnie pokazano filmy, o które poszerzy się oferta dla posiadaczy X360. Chwilę później przyznano, że produkcje Disneya już od dzisiaj będą dostępne na XBL.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #5

Bell zapowiedział jeszcze, że Xbox 360 w wersji Elite pojawi się w Europie 24 sierpnia, a po chwili ustąpił miejsca Shane Kimowi z Microsoft Game Studios, który na początek pochwalił się świetnymi rezultatami sprzedaży gry Forza Motorsport 2, po czym zaprosił na scenę Briana Woodhouse i Craiga Howarda, by ci zaprezentowali grę Project Gotham Racing 4. Następnie pokazano trailer przedstawiający między innymi motory, które będą nowością w serii. Gra, jak już zapowiadano, ukaże się w sierpniu.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #6

Kim wspomniał o innych grach, wymieniając Alana Wake, Too Human, Fable 2 oraz Halo Wars. Przypomniał również o zapowiedzianym podczas ubiegłorocznej imprezy X06 związanym z uniwersum Halo projekcie, w którym uczestniczy Peter Jackson oraz Bungie. Po chwili pokazano kolejny trailer, tym razem przedstawiający grę Lost Odyssey. Został on złożony częściowo ze znanych już ujęć, częściowo z nowych fragmentów. Całość momentami mocno przypominała serię Final Fantasy.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #7

Następnie Kim zmienił temat na Games for Windows. Zapowiedział, że na PC trafi Viva Pinata, a także Gears of War. Na scenę zaprosił Cliffa Bleszinskiego z Epic Games, by ten zaprezentował bestsellerową produkcję na X360 w pecetowym wydaniu. Cliff pokazał fragment rozgrywki, w której Marcus i Dom walczą z Brumakiem. To jedno z urozmaiceń fabuły, które trafi do komputerowych Gears of War. Zapowiedziano przy tym, że gra będzie obsługiwać Windows LIVE.

Po zakończeniu prezentacji na scenę powrócił Peter Moore. Oświadczył, że firmy SEGA, Eidos oraz THQ dostarczą do końca roku ponad 12 tytułów korzystających z pecetowego odpowiednika Xbox LIVE. Co ciekawe, wsparcie dla niego zostanie również wbudowane w silnik Unreal Engine 3.

Następnie pokazano gry, które pojawią się opatrzone logiem Games for Windows. Publiczność obejrzała montaż złożony z fragmentów Crysis, Hellgate: London, Age of Conan: Hyborian Advenures, Thrillville: Off the Rails, the Bee Movie Game, Age of Empires 3: The Asian Dynasties, Stranglehold, Bioshock, Universe at War: Earth Assault, Blacksite: Area 51, World in Conflict, Lost Planet, Kane and Lynch: Dead Men, Company of Heroes: Opposing Fronts, Zoo Tycoon 2: Exctinct Animals, Juiced 2: Hot Import Nights, Viva Pinata oraz Spider-Man Friend or Foe.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #8

Po chwili pokazano trailer gry Call of Duty 4: Modern Warfare. Na cenę wyszli dwaj deweloperzy z Infinity Ward i zaprezentowali fragment rozgrywki, w którym bohater przekrada się przez rozległe pole, kryjąc się przed śmigłowcem i eliminując przeciwników ze snajperki. Na koniec powiedziano jeszcze, że niedługo możemy spodziewać się testów beta trybu multiplayer, które odbędą się wyłącznie za pośrednictwem usługi Xbox LIVE.

Następnie pokazano dwa trailery. Pierwszym był opublikowany już wcześniej przez Rockstar filmik z Grand Theft Auto IV, po którym przypomniano znane już fakty o październikowej premierze oraz dwóch przygotowywanych wyłącznie z myślą o X360 rozszerzeniach, które wiosną 2008 roku wzbogacą rozgrywkę o dodatkowe godziny zabawy. Zdradzono również, że oba pokazane do tej pory trailery z GTA IV pochodzą z wersji na X360. Drugim zaprezentowanym filmikiem była zapowiedź Resident Evil 5, w przypadku którego, jak zaznaczył Moore, zrobiono wyjątek, pokazując go na konferencji pomimo tego, że produkcja nie ukaże się w tym roku.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #9

W dalszej części konferencji na scenę weszła Jade Raymond z Ubisoftu, odpowiedzialna za grę Assassin’s Creed, wzbudzając przy tym burzę oklasków. Zaprezentowała całkiem spory fragment rozgrywki z przygotowywanej na listopad gry. Pokazano w nim sposób wykonania pewnego zlecenia, interakcję z tłumem oraz walkę z grupą przeciwników.

Po chwili Moore przypomniał serię Star Wars, która podbiła serca fanów już wiele lat temu, po czym porównał ją z Halo. Następnie powiedział: „Cieszę się, że mogę wam pokazać wyniki współpracy między Bungie Studios , Weta oraz reżyserem Neilem Blomkampem. Ten aktorski trailer da wam szansę zobaczenia, nad czym aktualnie pracują”. W tym momencie zaprezentowano dokładnie to, co zapowiedział Moore – krótki trailer filmowy osadzony w uniwersum Halo.

E3 2007: Konferencja Microsoftu - ilustracja #10

Po prezentacji Moore sięgnął pod biurko i wyjął ciemnozieloną konsolę X360 wraz z kontrolerem w tym samym kolorze. W ten sposób zaprezentował Xbox 360 – Halo Edition, który ukaże się pod koniec roku.

Nastąpiło podsumowanie konferencji. Na ekranie wyświetlały się tytuły zapowiedzianych gier. Moore powtórzył kilka informacji, a kiedy już pojawiły się wszystkie nazwy, powiedział, że teraz już wiemy, co Microsoft ma nam do zaoferowania w najbliższym czasie. Na zakończenie zaprezentowano nowy trailer z Halo 3 będący montażem różnych scenek przerywnikowych. Tak zakończyła się konferencja Microsoftu.

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami i materiałami zaprezentowanymi w trakcie konferencji: