Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogicznePCX360
Okładka Viva Pinata (PC)

Viva Pinata

Viva Pinata jest grą trudną do sklasyfikowania. Twórcy – ekipa Rare (znana choćby z takich produkcji jak Perfect Dark Zero) – połączyli w niej elementy znane z Animal Crossing, Pokemon czy Harvest Moon. Krótko mówiąc: w grze zajmujemy się tworzeniem i pielęgnowaniem ogrodu.

Logiczne | dla dzieci

Okładka Viva Pinata (PC)

data premiery gry:

9lis2006

X360

9lis2007

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Viva Pinata jest grą trudną do sklasyfikowania. Twórcy – ekipa Rare (znana choćby z takich produkcji jak Perfect Dark Zero) – połączyli w niej elementy znane z Animal Crossing, Pokemon czy Harvest Moon. Krótko mówiąc: w grze zajmujemy się tworzeniem i pielęgnowaniem ogrodu.

Nie jest to jednak zwykły przydomowy ogródek, a to za sprawą jego mieszkańców – pinat. Są to papierowe, wypełnione słodyczami zwierzęta, bardzo popularna atrakcja przyjęć urodzinowych meksykańskich dzieci. Każda pinata w grze jest kolorowym odpowiednikiem istniejącego w rzeczywistości zwierzęcia. Mamy więc konie, papugi, dżdżownice, myszy, wilki i wiele innych gatunków (w sumie ponad 60). Nasi papierowi podopieczni mają preferencje identyczne z ich pierwowzorami. Są wśród nich zarówno pinaty roślinożerne, jak i drapieżniki. Niektóre wolą zamieszkiwać trawiaste przestrzenie, inne preferują tereny wodne.

Wpływając na wygląd i kształt ogrodu zwabiamy do siebie poszczególne gatunki pinat. Podczas gry musimy mieć na uwadze cały ekosystem, a to za sprawą tego, że autorzy umieścili w swojej produkcji rozbudowane łańcuchy pokarmowe (na przykład: rozkopanie ziemi zwabi dżdżownice, które zaś będą łakomym kąskiem dla wróbli, na te z kolei chętnie zapolują drapieżniki).

Do pielęgnacji ogrodu wykorzystujemy różne narzędzia, sadzimy rośliny, drzewa, podlewamy je, dokarmiamy pinaty czy też budujemy ogrodzenia oddzielające od siebie nie przepadające za sobą zwierzęta. Zatrudniamy również pomocników, którzy wykonują za nas co bardziej monotonne zajęcia.

Czasami do naszego ogrodu wkrada się dzika, zawierająca w sobie trujące słodycze pinata. Jej działalność jest raczej niepożądana, więc trzeba ją albo przegonić (należy przy tym uważać, żeby jej nie rozbić, bo trujące słodycze mogą zostać zjedzone przez nasze pinaty), albo oswoić.

W sklepie możemy dokonywać zakupu wyposażenia naszego ogrodu (fontanny, place zabaw dla poszczególnych gatunków pinat, ogrodzenia itp.). Poza tym korzystając z możemy wyposażać nasze pupilki w czapki, plecaczki, wąsy, okulary itp. W grze istnieje również tryb online. Jest on podobny do tego, który znamy z Animal Crossing: Wild World – gracze mogą wymieniać przedmiotami, albo przesyłać sobie pinaty w prezencie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD9

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 928 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Viva Pinata

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Viva Pinata

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 5900 lub lepsza)
  • 10 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Viva Pinata - recenzja gry
Viva Pinata - recenzja gry

Recenzja 19 grudnia 2007, 13:56

Gdy mieszkańcem zostanie druga pinata tego samego gatunku, naszym kolejnym zadaniem będzie skłonienie parki do romansowania. W tym celu musimy spełnić szereg określonych warunków: wybudować przytulne lokum, nakarmić konkretną rośliną (bądź... inną pinatą) albo przystroić w dane akcesorium (na przykład słonie, nie wiedzieć czemu, rozmnażają się tylko w baletkach). Nad głowami skorych do amorów zwierząt pojawiają się serduszka – wówczas pozostaje nam jedynie zeswatać je ze sobą klikając na jedno i drugie, a następnie ukończyć zręcznościową mini-gierkę polegającą na doprowadzeniu partnerów do siebie w labiryncie. Po krótkim czasie pojawia się jajo, z którego wykluwa się kolejny przedstawiciel gatunku – warto przy tym wspomnieć, że cały ród, jakkolwiek liczny by nie był, zamieszkuje w jednym domku, a nowe pinaty po osiągnięciu dojrzałości mogą parzyć się z wszystkimi swoimi pobratymcami, w tym rodzicami i rodzeństwem. Technicznie rzecz biorąc mamy tu zatem do czynienia z kazirodztwem, choć oczywiście idea ta w świecie Viva Pinata nie istnieje. Rodzice co bardziej dociekliwych dzieci powinni być jednak przygotowani na to, że pewne trudne, acz z natury niewinne przecież pytania mogą paść.

X360
PC