Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Nintendo

Firma producent wydawca

Japoński koncern Nintendo jest jednym z największych producentów i wydawców gier wideo na świecie. Firma istnieje od 1889 roku, jednak działalność w branży gier wideo rozpoczęła w drugiej połowie lat 70. ubiegłego wieku. Nintendo jest także uznanym producentem konsol do grania (np. Wii i 3DS) oraz akcesoriów dla graczy. Japoński gigant słynie z takich serii, jak Mario Bros., Donkey Kong, The Legend of Zelda, Metroid i Pokemon.

Historia firmy Nintendo

Nintendo zostało założone w 1889 roku jako firma produkująca karty do gry zwanej Hanafuda. Z czasem Nintendo zaczęło próbować swoich sił w inny dziedzinach, m.in. produkcji zabawek. We wczesnej erze rozrywki elektronicznej, Nintendo produkowało konsolę Color TV-Game oraz przenośną konsolkę-grę Game & Watch, która odniosła spory sukces. Prawdziwą rewolucją dla Nintendo było wypuszczenie na rynek konsoli Nintendo Entertainment System (NES). Sporą innowacją w tamtych czasach było zezwolenie zewnętrznym firmom na produkcję gier na tę platformę. Cztery lata później ukazał się następca NES-a – Super Nintendo Entertainment System (SNES) będący kolejnym wielkim sukcesem. Od tamtej pory Nintendo stworzyło wiele konsol, w tym legendarnego GameBoya, Nintendo 64, Nintendo GameCube, Nintendo DS, Nintendo 3DS czy chociażby popularne ostatnio Wii i Wii U.

Nintendo produkuje i wydaje gry wyłącznie na swoje własne platformy, które znajdują się w posiadaniu milionów graczy na całym świecie. W dorobku wydawniczym Nintendo należy przede wszystkim podkreślić takie serie gier, jak The Legend of Zelda czy liczne tytuły z Mario w roli głównej. Pierwsza gra z serii The Legend of Zelda zadebiutowała na rynku w 1986 roku i z powodzeniem wydawana jest do dnia dzisiejszego. Podobnie sytuacja ma się z grami z serii Mario, który po raz pierwszy (jeszcze wówczas nie posiadając charakterystycznego imienia) pojawił się w grze Donkey Kong z 1982 roku. Seria Mario do dzisiaj otrzymuje kolejne odsłony, a także stanowi najlepiej sprzedającą się markę wszechczasów. Drugie miejsce w kategorii najlepiej sprzedających się cykli również należy do Nintendo, a mianowicie do serii Pokemon. Podobnie sytuacja ma się z trzecim miejscem na owym podium, które należy do serii symulatorów Wii.

wydawane serie gier:


W Polsce Nintendo współpracuje z:


ConQuest Entertainment a.s.

APN Promise

Wydane gry