Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Animal Crossing - seria gier

Stworzona i rozwijana przez Nintendo seria gier symulacyjnych, w których kontrolujemy życie naszego awatara. Wszystkie tytuły z cyklu są dostępne tylko na konsolach Ninntendo oraz na urządzenia mobilne.

Pierwsza część, Animal Crossing, ukazała się w 2002 roku na konsolę GameCube. W zamyśle miał to być tytuł bez ograniczeń oraz bez fabuły, pozwalający graczowi robić wszystko, na co tylko miał ochotę. Trzy lata później na rynek trafił sequel, Animal Crossing: Wild Worlds, w wersji na Nintendo DS. W 2008 swoją premierę miało Animal Crossing: City Folk (Wii), w 2012 AC: New Leaf (3DS). W 2015 ukazały się dwa spin-offy cyklu: AC: Happy Home Designer (3DS) oraz AC: Amiibo Festival (WiiU). Dwa lata później seria zawitała na urządzenia mobilne wraz z premierą Animal Crossing: Pocket Camp (iOS i Android). Kolejna część trafiła już na Nintendo Switch, a było nią Animal Crossing: New Horizons (2020).

W Animal Crossing wcielamy się w własnoręcznie stworzoną postać, wiodącą życie w spokojnej lokacji (zazwyczaj jest to miasteczko, ale zdarzył się też obóz letniskowy czy opuszczona wyspa) zamieszkanej przez antropomorficzne zwierzęta. Zależnie od tytułu, albo sterujemy swoim awatarem w z góry narzuconym otoczeniu, które zmieniamy tylko kosmetycznie, albo budujemy nasze miejsce do życia od podstaw. Każda z odsłon Animal Crossing umożliwia wiele interakcji oraz aktywności: możemy łowić ryby, uprawiać ziemię, wznosić budynki, gotować potrawy, dbać o inne postacie i wiele innych (nie wszystkie opcje są dostępne w każdym tytule, lecz jakiś ich zestaw). Cechą charakterystyczną serii jest jej rozgrywanie się w czasie rzeczywistym – godzina w grze jest zawsze taka sama, jak w konsoli. Oznacza to, że jeśli gramy w nocy, to w grze również będzie noc, itd. Celem przyświecającym twórcom przy projektowaniu wszystkich części jest zrelaksowanie odbiorcy, stąd rozgrywka ma zawsze spokojne tempo.

Cykl wyróżnia się jedną z największych sprzedaży jeśli chodzi o marki w portfolio Nintendo. Samo New Horizons sprzedało się w ponad 30 milionach kopii, co czyni tę odsłonę drugą najlepiej się sprzedającą grą na Nintendo Switch.

Animal Crossing: New Horizons
Animal Crossing: New Horizons

Symulacje 20 marca 2020

Animal Crossing: New Horizons to kolejna odsłona hitowej serii od Nintendo, która pozwala graczowi spróbować życia w bajkowej wiosce zamieszkanej przez antropomorficzne zwierzęta. Gra oferuje szereg aktywności, mnóstwo opcji personalizacji postaci i relaksujące tempo rozgrywki.

Switch

Animal Crossing: Pocket Camp
Animal Crossing: Pocket Camp

Symulacje 22 listopada 2017

Animal Crossing: Pocket Camp to opracowany z myślą o urządzeniach mobilnych symulator menadżera obozu letniskowego. Gracz tworzy postać, a następnie musi dbać o potrzeby gości i nawiązywać z nimi przyjaźnie, jak również gromadzić surowce w celu konstruowania różnych obiektów.

ANDiOS

Animal Crossing: Amiibo Festival
Animal Crossing: Amiibo Festival

Towarzyskie 13 listopada 2015

Spin-offowa odsłona popularnej serii Animal Crossing, zrealizowana w formie elektronicznej gry planszowej, osadzonej w uniwersum cyklu, rozwijanego od 2001 roku przez firmę Nintendo. Podczas zabawy wykorzystywane są figurki i karty amiibo, przenoszone w świat gry za pomocą specjalnego czytnika NFC. W trakcie zabawy rzucamy wirtualnymi kości i przemieszczamy się po specjalnej planszy, gdzie czeka na nas masa rozmaitych minigier, nagród, a czasem pułapek, przez które tracimy np. wirtualne pieniądze. Cel rozgrywki jest niezwykle prosty: uczynić naszą postać najszczęśliwszym mieszkańcem wioski. Całość, podobnie jak większość cyfrowych planszówek, przeznaczona jest przede wszystkim do zabawy w trybie wieloosobowym. Animal Crossing: Amiibo Festival odznacza się niezwykle barwną, trójwymiarową oprawą graficzną, a interaktywna plansza gry zmienia się wraz z kolejnymi porami roku, podobnie jak miało to miejsce w poprzednich, pełnoprawnych częściach serii.

WiiU

Animal Crossing: Happy Home Designer
Animal Crossing: Happy Home Designer

Symulacje 30 lipca 2015

Wyprodukowana przez firmę Nintendo spin-offowa odsłona popularnej serii Animal Crossing. W odróżnieniu od głównych części cyklu, tym razem nie oddano w ręce graczy symulatora życia, lecz specjalny program, dzięki któremu mogą oni projektować wnętrza domów wirtualnych postaci. W Animal Crossing: Happy Home Designer znajdziemy szereg opcji i przedmiotów, pozwalających na dokładne dostosowanie mieszkania do wymagań stawianych przez domownika. Na podłodze układać możemy dywany, w pokoju umieścić biblioteczkę pełną książek, a także ławę, stół, szafę czy dowolny inny mebel. System zabawy jest bardzo prosty i opiera się na wybieraniu przedmiotów i przesuwaniu ich w odpowiednie miejsce. Całość współpracuje z kartami amiibo, które możemy zeskanować, zapraszając tym samym do mieszkania różne postaci, które będą ze sobą dyskutować lub bawić się. Całość utrzymana została w stylu graficznym znanym z ostatnich odsłon serii Animal Crossing.

3DS

Animal Crossing: New Leaf
Animal Crossing: New Leaf

Przygodowe 8 listopada 2012

Animal Crossing: New Leaf to symulator życia, w którym wcielamy się w mieszkańca wioski zamieszkałej przez antropomorficzne zwierzęta. W tym środowisku możemy podejmować różne prace, poznawać historie innych postaci, eksplorować okolicę i wpływać na otoczenie. Jedną z nowości w tej odsłonie serii jest opcją zostania burmistrzem.

3DS

Animal Crossing: City Folk
Animal Crossing: City Folk

Przygodowe 16 listopada 2008

Animal Crossing: City Folk to następna odsłona serii, zapoczątkowanej jeszcze w czasach świetności konsoli Nintendo 64. Nowa gra wykorzystuje mikrofon WiiSpeak.

Wii

Animal Crossing: Wild World
Animal Crossing: Wild World

Przygodowe 5 grudnia 2005

Jest to oficjalna kontynuacja hitu Animal Crossing, wydanego w 2003 na konsolę GameCube. Żyjesz pomiędzy swoimi zwierzęcymi przyjaciółmi w fikcyjnym świecie, pełnym różnorodnych wiosek i miast.

NDS

Animal Crossing (2002)
Animal Crossing (2002)

Przygodowe 15 września 2002

Animal Crossing została określona przez Nintendo jako „communication game”, czyli gra komunikacji. Została zaprojektowana jako gra bez ograniczeń i bez żadnej fabuły, co sprawia, że gracz może żyć w tym wirtualnym świecie dosłownie jak mu się żywnie podoba.

GCN