Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Splatoon - seria gier

Splatoon to seria kolorowych zręcznościowych strzelanek z perspektywą trzecioosobową (TPS). Rozgrywka polega tu na spryskiwaniu terenu oraz przeciwników farbą o kolorze naszego zespołu, co pozwala eliminować wrogów i zdobywać cenne terytorium. Esencją cyklu są zespołowe potyczki sieciowe, ale poszczególne tytuły posiadają też tryby fabularne dla pojedynczego gracza.

Seria została zaprojektowana przez Nintendo z myślą o konsolach tej firmy. Część pierwsza (Splatoon) trafiła w maju 2015 na urządzenia WiiU. Kontynuacja (Splatoon 2) ukazała się w lipcu 2017 na konsolach Nintendo Switch.

Głównymi bohaterami cyklu są Inklingowie (Inklings) – pocieszne istoty przypominające ludzi, posiadające umiejętność błyskawicznej przemiany w ośmiornicopodobnego stworka. Właściwość ta pełni bardzo ważną rolę podczas walki: będąc w postaci ludzkiej Inkling może używać różnego rodzaju broni, takiej jak karabiny na farbę, granaty, wyrzutnie rakiet czy wałki malarskie. Po zamianie w ośmiornicę możliwe zaś staje się nurkowanie w uprzednio rozlanej substancji, ładowanie zbiornika płynnej amunicji, ukrywanie się w kolorowym tuszu przed wrogami, a nawet poruszanie się po pionowych ścianach (o ile wcześniej zostały spryskane farbą o kolorze naszego zespołu).

Podstawowym trybem rozgrywki wieloosobowej jest tzw. Turf War, w którym dwa zespoły rywalizują o to, któremu uda się spryskać większą część powierzchni pola bitwy swoim kolorem. Farby można też używać do tymczasowej eliminacji wrogich graczy, ale na zwycięstwo wpływ ma jedynie wielkość spryskanego obszaru w momencie upływu limitu czasu.

Seria oferuje też szereg innych wyzwań, między innymi sieciowe tryby rankingowe: Splat Zones, w którym gracze walczą o kontrolę nad określonymi strefami, Tower Control, gdzie celem jest doprowadzenie ruchomej wieży do bazy przeciwników, a także Rainmaker, gdzie walka toczy się o specjalną broń, którą należy zdobyć i zanieść w określone miejsce.

Uczestnictwo w bitwach multiplayer owocuje zarabianiem pieniędzy, które możemy wydawać na nowe rodzaje broni oraz części garderoby. Te ostatnie zapewniają naszej postaci określone bonusy (np. szybszy respawn albo zmniejszenie odnoszonych obrażeń).

Dla graczy pojedynczych przygotowano tryb fabularny o nazwie Hero Mode, opowiadający o problemach Inklingów z nieprzyjaznym gatunkiem Octarianów. Antagoniści porywają zwierzątka o nazwie Zapfish, stanowiące źródła energii dla cywilizacji Inklingów. Aby pokrzyżować plany Octarianów, gracz musi przebyć liczne poziomy, w których czekają na niego zastępy przeciwników oraz potężni bossowie.

Splatoon 2 wprowadził do cyklu tryb kooperacyjny o nazwie Salmon Run, w którym zespół graczy musi ściśle współpracować, aby pokonać fale atakujących Salmonidów. Oprócz walki ze zwykłymi przeciwnikami uczestnicy muszą też niszczyć pojawiających się bossów i zbierać wypadające z nich jajka.

Splatoon 3
Splatoon 3

Akcji 9 września 2022

Splatoon 3 to trzecioosobowa strzelanka, w której gracze kontrolują przypominające humanoidalne ośmiornice stworki, walczące za pomocą kolorowego atramentu. Służy on zarówno do atakowania wrogów, jak i zmieniania właściwości powierzchni na mapach.

Switch

Splatoon 2
Splatoon 2

Akcji 21 lipca 2017

Stworzona z myślą o konsoli Nintendo Switch kontynuacja wydanej w 2015 roku trzecioosobowej strzelanki, zaprojektowanej głównie do zabawy w trybie wieloosobowym. W grze Splatoon 2 rozgrywka opiera się na tych samych zasadach, co w pierwowzorze i polega na kierowaniu Inklingami, czyli wesołymi ludźmi-ośmiornicami, którzy walczą przy użyciu broni strzelającej kolorową farbą. Ta służy zaś nie tylko do atakowania przeciwników, ale także do zamalowywania planszy – co jest jednym z celów zabawy i pozwala na szybsze przemieszczanie się oraz uzupełnianie amunicji. Wśród najważniejszych nowości sequela pojawiają się m.in. nowa broń (Splat Dualities), nowy ruch (Dodge Roll), a także nowi bohaterowie (w tym odświeżone wersje tych już znanych). System sterowania przystosowany został zarówno do kontrolerów Joy-Con, jak i Pro Controllera – czyli bardziej klasycznego gamepada. Co ważne, w obu przypadkach możemy skorzystać z przydatnego podczas celowania żyroskopu.

Switch

Splatoon
Splatoon

Akcji 29 maja 2015

Barwna gra zręcznościowa zrealizowana w konwencji strzelanki z widokiem z perspektywy trzecioosbowej. Rozgrywka prowadzona jest w dwóch czteroosobowych zespołach, których zadaniem jest eliminacja przeciwników oraz zamalowanie swoim kolorem jak największej powierzchni mapy, na której toczy się potyczka.

WiiU