Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 28 października 2015, 14:30

autor: Entelarmer

Raport finansowy Nintendo - dobra sprzedaż oprogramowania i konsol

Firma Nintendo opublikowała raport finansowy za dwa pierwsze kwartały roku finansowego 2016. Japoński koncern odnotował wyraźny wzrost sprzedaży konsol oraz gier.

Wygląda na to, że po kilku nie najlepszych latach sytuacja finansowa Nintendo wyraźnie się poprawia. - Raport finansowy Nintendo - dobra sprzedaż oprogramowania i konsol - wiadomość - 2015-10-28
Wygląda na to, że po kilku nie najlepszych latach sytuacja finansowa Nintendo wyraźnie się poprawia.

Firma Nintendo opublikowała sprawozdanie finansowe za minione dwa kwartały roku finansowego 2016, obejmujące okres od 1 kwietnia do 30 września. Wyniki częściowo pokrywają się z wcześniejszym raportem, opublikowanym w lipcu, i wyraźnie wskazują, że firma wyszła na prostą. Zyski firmy wyniosły prawie 11,47 miliarda jenów (ok. 95,2 miliona dolarów), co jest wynikiem słabszym niż w analogicznym okresie rok temu, ale wciąż zadowalającym, tym bardziej, że w przeciwieństwie do poprzednich lat firma odnotowała zysk operacyjny. Natomiast wyraźnie wzrósł przychód ze sprzedaży, z ponad. 171 miliardów jenów do ok. 204 miliardów jenów (odpowiednio 1,42 miliarda i 1,65 miliarda dolarów), co wynika m.in. z dobrej sprzedaży oprogramowania, w tym trzech tytułów, które zadebiutowały okresie od kwietnia do września: strzelanki Splatoon (Wii U, 2,42 miliona sprzedanych egzemplarzy na całym świecie), Super Mario Maker (Wii U, 1,88 miliona) oraz Animal Crossing: Happy Home Designer (3DS, 2,02 miliona).

Jak łatwo zgadnąć, dobra sprzedaż tytułów ekskluzywnych dla Wii U przyczyniła się do wzrostu sprzedaży tego urządzenia. Jeszcze do końca czerwca konsola Nintendo zdołała w końcu przekroczyć magiczną granicę 10 milionów sprzedanych egzemplarzy, a w okresie kwiecień-wrzesień rozeszło się łącznie 1,19 miliona egzemplarzy Wii U, na które zakupiono w ciągu tych 6 miesięcy ponad 12 milionów kopii oprogramowania w stosunku do zeszłorocznych 9 milionów. Również seria figurek amiibo cieszy się niemalejącą popularnością, a kolejne modele wzorowane na bohaterach serii Animal Crossing mają zadebiutować w listopadzie wraz z grą Animal Crossing: amiibo Festival. Co się tyczy zaś serii przenośnych konsol 3DS, tu również widać lekkie ożywienie, choć ciężko mówić o przełomie w porównaniu z analogicznym okresem rok temu (2,28 miliona sprzedanych urządzeń, 2,09 miliona w 2014 roku). Nie dziwi za to spadek sprzedaży pierwszego Wii, które rozeszło się w zaledwie 70 tysiącach egzemplarzy.

Super Mario Maker to jedna z kilku nowych produkcji Nintendo ciepło przyjętych przez graczy. - Raport finansowy Nintendo - dobra sprzedaż oprogramowania i konsol - wiadomość - 2015-10-28
Super Mario Maker to jedna z kilku nowych produkcji Nintendo ciepło przyjętych przez graczy.

Ogólnie rzecz biorąc, Nintendo ma powody do radości. W żadnym razie nie można mówić o spektakularnym sukcesie zasłużonej japońskiej firmy, ale jej sytuacja finansowa wyraźnie się ustabilizowała w stosunku do minionych lat, kiedy spółka rok w rok przynosiła straty. Biorąc pod uwagę, że wciąż czekamy na pierwsze aplikacje na urządzenia mobilne (mające zadebiutować jeszcze w tym roku) oraz na tajemniczą konsolę NX, raczej nie ma się co obawiać o losy Nintendo pod rządami nowego prezesa firmy, Tatsumiego Kimishimy (zastąpił zmarłego w sierpniu Satoru Iwatę).