Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 lipca 2015, 14:47

autor: Entelarmer

Wyniki finansowe Nintendo - Splatoon z 1,62 miliona nabytych egzemplarzy, Wii U z 10 milionami sprzedanych konsol

Firma Nintendo opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał bieżącego roku finansowego. Firma odnotowała przychód wysokości 8,4 miliarda jenów, a udane Splatoon pozwoliło dobić konsoli Wii U do 10 milionów sprzedanych egzemplarzy.

Po niedawnych problemach finansowych Nintendo zdaje się wychodzić na prostą. - Wyniki finansowe Nintendo - Splatoon z 1,62 miliona nabytych egzemplarzy, Wii U z 10 milionami sprzedanych konsol - wiadomość - 2015-07-29
Po niedawnych problemach finansowych Nintendo zdaje się wychodzić na prostą.

Firma Nintendo opublikowała raport finansowy za pierwszy kwartał bieżącego roku finansowego, obejmujący okres od kwietnia do czerwca. Japoński koncern odnotował zarobki rzędu 8,4 miliarda jenów (ok. 252 milionów zł), co jest bodajże najlepszym wynikiem od 2012 roku, kiedy to premierę miała popularna konsola Wii U (rok temu w identycznym okresie firma przyniosła 9,9 miliarda jenów strat, czyli ok. 298 milionów zł). Dobrze prezentuje się też sprzedaż poszczególnych produktów: tylko w tym kwartale sprzedano ponad milion konsol z serii 3DS przy jednoczesnej dobrej sprzedaży oprogramowania na nie (ponad 7,92 miliona kopii). Ponadto wydane pod koniec maja Splatoon rozeszło się w ok. 1,62 milionach kopii, tym samym napędzając sprzedaż konsoli Wii U, która wreszcie przekroczyła próg 10 milionów sprzedanych urządzeń.

W raporcie wspomniano też o korzystnych wynikach Amiibo, czyli serii figurek wzorowanej na Skylanders i Disney Infinity. Dokładnych danych nie podano, niemniej zapowiedź kolejnej edycji modeli raczej nie pozostawia wątpliwości co do dobrej sprzedaży Amiibo. Zresztą w raporcie znalazła się zapowiedź wydania akcesorium pozwalającego korzystać z tych figurek użytkownikom starszych konsol z serii 3DS (Nintendo 3DS, Nintendo 3DS XL oraz Nintendo 2DS), z czego łatwo wywnioskować niemały wpływ serii na osiągniecie dobrego wyniku finansowego przez japońskiego giganta. Wspomniane urządzenie pod nazwą Nintendo 3DS NFC Reader/Writer ma się ukazać jednocześnie z premierą gry Animal Crossing: Happy Home Designer, co w Europie nastąpi 2 października.

Pierwsze gry mobilne od Nintendo mają się pojawić pod koniec roku. - Wyniki finansowe Nintendo - Splatoon z 1,62 miliona nabytych egzemplarzy, Wii U z 10 milionami sprzedanych konsol - wiadomość - 2015-07-29
Pierwsze gry mobilne od Nintendo mają się pojawić pod koniec roku.

Jeśli już wspominamy o premierach, w raporcie znalazły się także daty wydania nadchodzących tytułów na urządzenia Nintendo. Posiadacze Wii U mogą spodziewać się Super Mario Maker (11 września), Fatal Frame: Maiden of Black Water (jesienią), Xenoblade Chronicles X (grudzień) oraz Star Fox Zero, Mario Tenis: Ultra Smash i Animal Crossing Amiibo Festival (wszystkie trzy w czwartym kwartale). Jeszcze w tym roku użytkownicy konsol przenośnych z serii 3DS powinni otrzymać The Legend of Zelda: Tri Force Heroes (czwarty kwartał), zaś w następnym ukażą się Pokemon Super Mystery Dungeon (początek 2016 roku), Hyrule Warriors Legends (pierwszy kwartał), Mario & Luigi: Paper Jam Bros. (wiosna) oraz Fire Emblems Fates.

Znalazło się też podsumowanie całościowej sprzedaży urządzeń Nintendo. Wii nadal pozostaje na szczycie ze swoimi 101,5 milionami sprzedanych egzemplarzy, daleko w tyle pozostaje 3DS (53,07 milionów nabytych urządzeń) oraz, jak wspominaliśmy na początku tekstu, Wii U ze sprzedażą rzędu 10,01 miliona konsol. Rzecz jasna, w przewidywaniach nie znalazła się żadna wzmianka na temat nadchodzącej konsoli Nintendo NX, wspomniano za to o „zabezpieczeniu nowego źródła przychodu”, jakim mają być gry na urządzenia mobilne, z których pierwsze mają ukazać się jeszcze pod koniec tego roku.