Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 13 lipca 2015, 09:15

Nie żyje Satoru Iwata, prezes Nintendo

Japoński oddział firmy Nintendo poinformował, że w sobotę 11 lipca zmarł prezes koncernu, Satoru Iwata. Miał 55 lat.

„Na swojej wizytówce jestem prezesem korporacji. W swoim umyśle jestem twórcą gier. Ale w swoim sercu jestem graczem”. - Nie żyje Satoru Iwata, prezes Nintendo - wiadomość - 2015-07-13
„Na swojej wizytówce jestem prezesem korporacji. W swoim umyśle jestem twórcą gier. Ale w swoim sercu jestem graczem”.

Japoński oddział firmy Nintendo poinformował, że 11 lipca, w wieku 55 lat, zmarł prezes koncernu, Satoru Iwata. Jako przyczynę zgonu podano raka dróg żółciowych. O chorobie wiedzieliśmy już od pewnego czasu – z tego właśnie powodu prezes japońskiego giganta nie pojawił się na zeszłorocznych targach E3, kiedy to poddał się operacji dróg żółciowych. Niestety, nie przyniosła ona oczekiwanych rezultatów. We wszystkich oddziałach Nintendo flagi zostały opuszczone do połowy masztu, a z całego świata zaczęły napływać kondolencje, m.in. od Neila Druckmanna (Uncharted, The Last of Us), Warren Spectora (Ultima, Wing Commander, Deus Ex) i Shuhei Yoshidy (prezes firmy Sony Computer Entertainment Worldwide Studios).

Urodzony 6 grudnia 1959 roku w japońskim Sapporo, Iwata od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie grami, a po zakończeniu edukacji związał się z firmą HAL Laboratory, blisko współpracującą z Nintendo. Wśród jego dzieł można wymienić serie Kirby i EarthBound, pracował także nad niektórymi odsłonami serii Pokemon (m.in. nad bardzo udanym Pokemon Stadium). Od chwili dołączenia do Nintendo w 2000 roku szybko awansował, by w 2002 roku zostać prezesem firmy. To właśnie Iwata wspierał powstanie dwóch bardzo udanych urządzeń japońskiego giganta: przenośnego Nintendo DS oraz Wii. Nie można też zapomnieć, że Japończyk przyłożył rękę do powstania gier z cyklów Super Mario, The Legend of Zelda czy Animal Crossing.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się w piątek 17 lipca.

Jakub Błażewicz

Jakub Błażewicz

Grami wideo (i nie tylko wideo) zainteresowany od lat, ukończył polonistyczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim pracą poświęconą tej właśnie tematyce. Przygodę z GOL-em rozpoczął w 2015 roku, pisząc w newsroomie growym, a następnie również filmowym i – o zgrozo! – technologicznym (nie zabrakło też udziału w encyklopedii gier). Zaczynał od platformówek i do dziś pozostaje ich wielkim fanem (w tym metroidvanii), ale wykazuje też zainteresowanie karciankami (także papierowymi), bijatykami, soulslike’ami i w zasadzie wszystkim, co dotyczy gier jako takich. Nie pytać o kwestie związane z grafiką – po kilku godzinach autor potrafi zachwycać się pikselowymi postaciami z gier pamiętających czasy Game Boya łupanego (jeśli nie starszymi).

więcej