Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2016, 12:31

autor: Entelarmer

Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier

Firma Nintendo opublikowała raport za trzy kwartały roku fiskalnego 2015. Firma wciąż jest w dobrej kondycji finansowej i może się pochwalić wysoką sprzedażą sprzętu oraz oprogramowania. Szczególnie dobrze radzą sobie konsola 3DS oraz gry z serii Pokemon i Mario Kart. Również Splatoon i Super Mario Maker odniosły sukces.

Mieszkańcy Królestwa Grzybów walnie przyczynili się do dobrego wyniku finansowego Nintendo. - Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2016-02-02
Mieszkańcy Królestwa Grzybów walnie przyczynili się do dobrego wyniku finansowego Nintendo.

Firma Nintendo opublikowała sprawozdanie finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku fiskalnego (obejmujące okres od 1 października do 31 grudnia) oraz za minione 9 miesięcy (czyli od 1 kwietnia do końca 2015 roku). W porównaniu z analogicznymi trzema kwartałami 2014 roku firma odnotowała znacznie wyższy zysk operacyjny: 42,4 miliarda jenów (ok. 352,4 miliona dolarów) do zeszłorocznych 31,6 miliarda jenów. Nieco gorzej wypadł przychód netto, choć spadku o 3,9% do 425,66 miliarda jenów (ponad 3,51 miliarda dolarów) raczej nie można uznać za tragedię i trzeba przyznać, że firma jest w dobrej sytuacji finansowej. Niemała w tym zasługa bardzo dobrej sprzedaży sprzętu, nawet jeśli wypada ona blado na tle sukcesu PlayStation 4 (8,4 miliona sprzedanych konsol od października do grudnia 2015 roku). Łączna sprzedaż Wii U przekroczyła 12,5 miliona egzemplarzy, co oznacza, że w minionych trzech miesiącach rozeszło się 1,87 miliona konsol, z kolei 3DS znalazł 3,6 miliona nabywców (łącznie 57,94 miliona urządzeń).

Niesłabnąca sprzedaż ostatniego członka rodziny przenośnych konsol Nintendo to zasługa nie tylko nowych modeli – popularnych New Nintendo 3DS oraz New Nintendo 3DS XL - lecz także gier. Najlepszym wynikiem może pochwalić się seria Pokemon, jako że obie edycje X oraz Y rozeszły się łącznie w prawie 14,5 miliona egzemplarzy. Próg 10 milionów przekroczyły także Mario Kart 7 (13,03 miliona), Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire (11,46 miliona), Super Mario 3D Land (10,63 miliona) oraz New Super Mario Bros. 2 (10,04 miliona). Z kolei na Wii U króluje Mario Kart 8 z 7,24 miliona sprzedanych kopii, ale dobrze poradziły sobie też strzelanka Splatoon (4,06 miliona, w trzecim kwartale 1,64 miliona) oraz Super Mario Maker (3,34 miliona, w tym 1,46 miliona w ciągu ostatnich trzech miesięcy). W raporcie wspomniano też o „stałej sprzedaży” Yoshi’s Wooly World, Mario Kart 8 oraz Super Smash Bros i przekroczeniu progu miliona kopii przez niektóre produkcje zewnętrznych studiów.

Sukces Splatoon przełożył się na wzrost zainteresowania dużą konsolą Nintendo. - Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2016-02-02
Sukces Splatoon przełożył się na wzrost zainteresowania dużą konsolą Nintendo.

Spory udział w dobrej sytuacji finansowej japońskiego koncernu miała też rosnąca popularność amiibo, jako że łączna sprzedaż kart oraz figurek z tej serii wyniosła ponad 40 milionów. Co się tyczy planów wydawniczych, z okazji 20. rocznicy serii Pokemon 27 lutego zadebiutuje specjalna edycja 3DS-a z zainstalowanymi grami z oryginalnej serii „kieszonkowych potworów”. Wypada też wspomnieć, że nowe The Legend of Zelda na Wii U ma ukazać się w 2016 roku [w październikowym raporcie oznaczoną ją jako „TBD” („data do ustalenia”)], podobnie jak Mario & Sonic at The Rio 2016 Olympic Games. Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne informacje na temat konsoli Nintendo NX.