Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 2 lutego 2016, 12:31

autor: Entelarmer

Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier

Firma Nintendo opublikowała raport za trzy kwartały roku fiskalnego 2015. Firma wciąż jest w dobrej kondycji finansowej i może się pochwalić wysoką sprzedażą sprzętu oraz oprogramowania. Szczególnie dobrze radzą sobie konsola 3DS oraz gry z serii Pokemon i Mario Kart. Również Splatoon i Super Mario Maker odniosły sukces.

Mieszkańcy Królestwa Grzybów walnie przyczynili się do dobrego wyniku finansowego Nintendo. - Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2016-02-02
Mieszkańcy Królestwa Grzybów walnie przyczynili się do dobrego wyniku finansowego Nintendo.

Firma Nintendo opublikowała sprawozdanie finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku fiskalnego (obejmujące okres od 1 października do 31 grudnia) oraz za minione 9 miesięcy (czyli od 1 kwietnia do końca 2015 roku). W porównaniu z analogicznymi trzema kwartałami 2014 roku firma odnotowała znacznie wyższy zysk operacyjny: 42,4 miliarda jenów (ok. 352,4 miliona dolarów) do zeszłorocznych 31,6 miliarda jenów. Nieco gorzej wypadł przychód netto, choć spadku o 3,9% do 425,66 miliarda jenów (ponad 3,51 miliarda dolarów) raczej nie można uznać za tragedię i trzeba przyznać, że firma jest w dobrej sytuacji finansowej. Niemała w tym zasługa bardzo dobrej sprzedaży sprzętu, nawet jeśli wypada ona blado na tle sukcesu PlayStation 4 (8,4 miliona sprzedanych konsol od października do grudnia 2015 roku). Łączna sprzedaż Wii U przekroczyła 12,5 miliona egzemplarzy, co oznacza, że w minionych trzech miesiącach rozeszło się 1,87 miliona konsol, z kolei 3DS znalazł 3,6 miliona nabywców (łącznie 57,94 miliona urządzeń).

Niesłabnąca sprzedaż ostatniego członka rodziny przenośnych konsol Nintendo to zasługa nie tylko nowych modeli – popularnych New Nintendo 3DS oraz New Nintendo 3DS XL - lecz także gier. Najlepszym wynikiem może pochwalić się seria Pokemon, jako że obie edycje X oraz Y rozeszły się łącznie w prawie 14,5 miliona egzemplarzy. Próg 10 milionów przekroczyły także Mario Kart 7 (13,03 miliona), Pokemon Omega Ruby/Alpha Sapphire (11,46 miliona), Super Mario 3D Land (10,63 miliona) oraz New Super Mario Bros. 2 (10,04 miliona). Z kolei na Wii U króluje Mario Kart 8 z 7,24 miliona sprzedanych kopii, ale dobrze poradziły sobie też strzelanka Splatoon (4,06 miliona, w trzecim kwartale 1,64 miliona) oraz Super Mario Maker (3,34 miliona, w tym 1,46 miliona w ciągu ostatnich trzech miesięcy). W raporcie wspomniano też o „stałej sprzedaży” Yoshi’s Wooly World, Mario Kart 8 oraz Super Smash Bros i przekroczeniu progu miliona kopii przez niektóre produkcje zewnętrznych studiów.

Sukces Splatoon przełożył się na wzrost zainteresowania dużą konsolą Nintendo. - Raport finansowy Nintendo - wyniki sprzedaży konsol i gier - wiadomość - 2016-02-02
Sukces Splatoon przełożył się na wzrost zainteresowania dużą konsolą Nintendo.

Spory udział w dobrej sytuacji finansowej japońskiego koncernu miała też rosnąca popularność amiibo, jako że łączna sprzedaż kart oraz figurek z tej serii wyniosła ponad 40 milionów. Co się tyczy planów wydawniczych, z okazji 20. rocznicy serii Pokemon 27 lutego zadebiutuje specjalna edycja 3DS-a z zainstalowanymi grami z oryginalnej serii „kieszonkowych potworów”. Wypada też wspomnieć, że nowe The Legend of Zelda na Wii U ma ukazać się w 2016 roku [w październikowym raporcie oznaczoną ją jako „TBD” („data do ustalenia”)], podobnie jak Mario & Sonic at The Rio 2016 Olympic Games. Wciąż czekamy na pierwsze oficjalne informacje na temat konsoli Nintendo NX.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.