Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Super Mario RPG (Switch)
OkładkaSuper Mario RPG (Switch)

Super Mario RPG Switch

Remake kultowej gry o tym samym tytule wydanej w 1996 roku. Super Mario RPG koncentruje się na turowych starciach oraz eksploracji nawiązującej do klasycznych platformówek. Tym razem Mario łączy siły z Bowserem, by pokonać większe zło.

RPG | turowe | platformówki | widok izometryczny | elementy zręcznościowe | Mario | reedycje/remastery/remaki | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo | Find Your Next Game

Super Mario RPG Premiera Switch

17listopada2023

pudełko PL

17listopada2023

Nintendo eShop

17listopada2023

producent: Nintendo wydawca: Nintendo wydawca PL: ConQuest Entertainment a.s.

Angielskie napisyAngielskie napisy

Super Mario RPG to remake gry Super Mario RPG: Legend of the Seven Stars, która zadebiutowała na konsoli SNES w 1996 roku. Produkcja przedstawia niecodzienny sojusz – Mario, Bowser oraz inni popularni bohaterowie cyklu łączą siły, by odbudować Gwiezdną Drogę (Star Road) i uporać się z gangiem Smithy'ego. Tytuł nawiązuje do modelu rozgrywki znanego z oryginału, wzbogacając go o współczesne rozwiązania i pełną kolorów, dopracowaną warstwę wizualną.

Fabuła

Mario po raz kolejny wyrusza do zamku Bowsera, by uratować porwaną przez niego księżniczkę Peach. Tym razem jednak niedane jest mu nacieszyć się zwycięstwem – chwila triumfu herosa zostaje przerwana wraz z pojawieniem się ogromnego miecza zwanego Exorem. Gigantyczne ostrze uderza w twierdzę, posyłając bohaterów do odmiennych krain, a także rozbijając Gwiezdną Drogę, w wyniku czego traci ona moc spełniania życzeń.

Okazuje się, że Exor jest członkiem gangu antropomorficznych broni pod dowództwem niejakiego Smithy'ego. Mario postanawia zebrać drużynę, dzięki której odnajdzie księżniczkę Peach, odbuduje Gwiezdną Drogę oraz upora się z antagonistami.

Mechanika

Super Mario RPG jest produkcją z widokiem izometrycznym, nastawioną na eksplorację oraz walkę. Dzieło ze stajni Nintendo pozwala nam odwiedzić lokacje znane entuzjastom przygód odważnego hydraulika, w tym Mushroom Kingdom, Monstro Town czy Moleville.

Tytuł czerpie garściami z bogatego doświadczenia „Wielkiego N” w tworzeniu gier platformowych, oddając w nasze ręce liczne etapy wymagające zręczności. W produkcji nie brakuje skakania nad rozpadlinami pełnymi lawy, wspinania się po wielkich pnączach, pływania oraz jazdy na dinozaurach. Powracają także aktywności związane ze zbieraniem monet, rozbijaniem głową bloków i minigry (m.in. wyścigi).

W Super Mario RPG walki toczymy w systemie turowym – podczas starć korzystamy ze zwykłych ataków, jak i specjalnych umiejętności pokroju leczenia bądź rzucania we wrogów żółwimi skorupami. Początkowo w bitwach udział bierze wyłącznie Mario, ale z czasem do naszej dyspozycji oddani zostają kolejni bohaterowie: Mallow, Geno, Bowser i księżniczką Peach. Postacie wyróżniają się statystykami (np. siłą lub szybkością) oraz unikatowymi zdolnościami. Do każdego starcia desygnujemy maksymalnie trójkę herosów.

Kwestie techniczne

W remake'u usłyszeć możemy utwory przygotowane przez Yoko Shimomurę – kompozytorkę znaną z prac nad muzyką do cyklu Kingdom Hearts czy gier Parasite Eve oraz Final Fantasy XV. Japońska artystka odpowiadała również za warstwę dźwiękową oryginalnej odsłony Super Mario RPG.

Warto dodać, że nowa wersja produkcji doczekała się kolorowej, trójwymiarowej grafiki oraz przerywników filmowych, przedstawiających fabułę w najważniejszych momentach w grze.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2023

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 2,3 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Super Mario RPG cena w dniu premiery: 239,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Super Mario RPG

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.