Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Bayonetta - seria gier

Seria slasherów, stworzona przez studio PlatinumGames, od drugiej części wydawana przez Nintendo; wcześniej rolę wydawcy pełniła firma SEGA. Twórcą marki jest Hideki Kamiya, który stworzył również kultowe Devil May Cry. Cykl opowiada o przygodach tytułowej wiedźmy, starającej się utrzymać równowagę pomiędzy siłami dobra i zła.

Pierwsza Bayonetta trafiła do sprzedaży w październiku 2009 roku (Japonia) i w styczniu 2010 (reszta świata). Tytuł zadebiutował na PlayStation 3 oraz Xboksie 360, a z czasem pojawił się również na innych platformach. W 2020 roku, z okazji dziesiątych urodzin marki, doczekał się także remastera. Bayonetta 2 została wydana w 2014 roku na konsoli Nintendo Wii U, a cztery lata później trafiła na platformę Nintendo Switch. Ponadto już w 2013 roku twórca serii – Hideki Kamiya – poprzez swoje konto na Twitterze dał znać, że jeżeli druga część serii osiągnie zadowalające wyniki sprzedaży, to z chęcią zająłby się stworzeniem „trójki”. Niemniej, na oficjalny komunikat w tej sprawie fani musieli czekać do lutego 2018, kiedy to twórca potwierdził, że prace nad grą ruszyły. Bayonetta 3 zadebiutowała w październiku 2022 roku na konsoli Nintendo Switch. W dalszej kolejności odpowiedzialne za serię studio PlatinumGames zajęło się spin-offem zatytułowanym Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon. Mowa o przygodowej grze akcji, która trafiła na hybrydową konsolę giganta z Kioto w marcu 2023 roku.

Gameplay w grach spod szyldu Bayonetta budzi skojarzenia ze wspomnianym cyklem Devil May Cry. W obu seriach duży nacisk postawiono na efektowne i dynamiczne starcia. Standardowym arsenałem Bayonetty są cztery pistolety oraz broń biała, jednak bohaterka potrafi też przyzywać inne śmiercionośne narzędzia, takie jak piły mechaniczne czy żelazne dziewice, przy pomocy których wyprowadza taki specjalne. Nawet włosy wiedźmy stanowią zagrożenie, gdyż nie tylko tworzą jej strój, ale także służą za łącznik ze światem podziemnym i za ich sprawą protagonistka może przyzywać demony. Ważnym elementem rozgrywki są uniki, które, jeżeli są dokonane na chwilę przed wrogim atakiem, potrafią spowolnić czas. Ciekawym dodatkiem do gry są oceny stylu naszej walki, które zachęcają do powtarzania potyczek w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

W pierwszej części serii trafiamy do fikcyjnego europejskiego miasta Vigrid. Tytułowa bohaterka – czarownica Bayonetta – obudziła się z zanikiem pamięci po pięciu wiekach uśpienia. Gra rozpoczyna się 20 lat po tym wydarzeniu. Protagonistka dowiaduje się, że kiedyś równowagi między dobrem i złem broniły dwie frakcje – Umbra Witches oraz Lumen Sages. Niestety obie organizacje zniknęły w tajemniczych okolicznościach, a wraz z nimi dwa potężne artefakty zwane Oczami Świata. Gdy wychodzi na jaw, że Bayonetta posiada jeden z tych przedmiotów, protagonistka jest zmuszona stawić czoła siłom Niebios, które chcą zdobyć moc reliktów dla siebie. Akcja gry Bayonetta 2 toczy się na Bliskim Wschodzie, kilka miesięcy po wydarzeniach z poprzedniej części serii. Większość akcji rozgrywa się na terenie fikcyjnej góry Fimbulventr oraz znajdującego się nieopodal miasteczka Noatun. Podczas walki z siłami Niebios ginie przyjaciółka bohaterki – czarownica Jeanne. Protagonistka wyrusza więc na górę Fimbulventr, na której podobno znajdują się Bramy Piekła, aby wydostać duszę towarzyszki. W tej części stajemy do walki zarówno z siłami Nieba, jak i Piekła. W grze Bayonetta 3 protagonistka musi stawić czoła zagrażającej całej ludzkości broni biologicznej – potężnym monstrom zwanym Homunculi. W Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon mamy natomiast okazję zobaczyć początki działalności Bayonetty, która, jeszcze jako tytułowa Cereza, musi udać się do Avalon Forest, by pogłębić swoją wiedzę i ocalić matkę.

Ponadto w 2013 roku powstało pełnometrażowe anime pod tytułem Bayonetta: Bloody Fate, które jest adaptacją pierwszej części serii.

Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon
Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon

Przygodowe 17 marca 2023

Bayonetta Origins: Cereza and the Lost Demon to przygodowa gra akcji, stanowiąca poboczną odsłonę popularnego cyklu slasherów od PlatinumGames. Tytuł osadzony jest przed wydarzeniami znanymi z głównej serii i ukazuje młodość tytułowej bohaterki.

Switch

Bayonetta 3
Bayonetta 3

Akcji 28 października 2022

Bayonetta 3 kontynuuje serię slasherów tworzonych przez studio PlatinumGames. Gracze po raz kolejny wcielają się w tytułową wiedźmę, która tym razem stawia czoła potężnym istotom, znanym jako Homunculi.

Switch

Bayonetta 2
Bayonetta 2

Akcji 20 września 2014

Kontynuacja dynamicznego slashera fantasy, za którego powstanie odpowiada studio Platinum Games, na czele z Hideki Kamiyą, twórcą cyklu Devil May Cry. W przeciwieństwie do pierwowzoru, który ukazał się na najważniejszych konsolach siódmej generacji, Bayonetta 2 jest tytułem ekskluzywnym konsoli WiiU. W grze śledzimy ciąg dalszy przygód atrakcyjnej wiedźmy, która musi stanąć do walki z siłami dobra, pokonując stojące na jej drodze zastępy przeciwników. Atutem produkcji jest dynamiczna akcja oraz ciekawy system walki. Protagonistka może posługiwać się szerokim wachlarzem broni białej oraz palnej i wykorzystywać uzbrojenie pozostawione przez wrogów. Jak na wiedźmę przystało, Bayonetta dysponuje też zestawem specjalnych umiejętności, dzięki którym może przywoływać demony oraz piekielne machiny służące do eliminacji przeciwników. W kontynuacji nie zabrakło charakterystycznych elementów pierwowzoru, takich jak Witch Time, wymyślni bossowie oraz spora dawka humoru.

SwitchWiiU

Bayonetta
Bayonetta

Akcji 29 października 2009

Opracowana przez japońskie studio Platinum Games pod wodzą Hideki Kamiyi trzecioosobowa gra akcji w konwencji dynamicznego slashera. Tytułowa bohaterka, Bayonetta, to seksowna wiedźma walcząca z nękającymi ją siłami Nieba. Cała zabawa sprowadza się do przemierzania kolejnych lokacji i eliminowania przeciwników oraz niezwykle oryginalnych bossów. W walce wykorzystujemy przede wszystkim pistolety i broń białą (w tym tę odebraną pokonanym wrogom). Dzięki mocy skupiającej się we włosach Bayonetty, potrafi ona także przywoływać potężne demony oraz piekielne machiny tortur, za pomocą których może eliminować swych wrogów na wyjątkowo wymyślne sposoby. Kluczem do zwycięstwa okazuje się także Witch Time, czyli niezwykle przydatna zdolność spowolnienia czasu.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiU