Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Bayonetta - seria gier

Bayonetta jest to seria gier akcji z gatunku slasher stworzona przez studio PlatinumGames, od drugiej części wydawana przez Nintendo; wcześniej rolę wydawcy pełniła firma SEGA. Twórcą marki jest Hideki Kamiya, który stworzył również Devil May Cry. Do tej pory ukazały się dwie gry z cyklu, zapowiedziana jest również trzecia część, jednak dokładna data premiery nie jest jeszcze znana. Seria opowiada o zmaganiach tytułowej bohaterki: wiedźmy starającej się utrzymać równowagę pomiędzy siłami dobra i zła.

Gameplay Bayonetty przypomina nieco stylem ten z Devil May Cry. W obu grach duży nacisk postawiono na dynamikę starć oraz ich efektowność. Standardowym arsenałem Bayonetty są cztery pistolety oraz broń biała, jednak w celu wykonania ataków specjalnych bohaterka potrafi przyzywać inne śmiercionośne narzędzia, takie jak piły mechaniczne czy żelazne dziewice. Nawet włosy wiedźmy stanowią zagrożenie, gdyż nie tylko tworzą jej strój, ale także służą za łącznik ze światem podziemnym i za ich sprawą protagonistka może przyzywać demony. Ważnym elementem rozgrywki są uniki, które, jeżeli są dokonane na chwilę przed wrogim atakiem, potrafią spowolnić czas. Ciekawym dodatkiem do gry są oceny stylu naszej walki, które zachęcają do powtarzania potyczek w celu osiągnięcia jak najlepszego wyniku.

Pierwsza część serii trafiła do sprzedaży w październiku 2009 (Japonia) oraz w styczniu 2010 (reszta świata) – docelowymi platformami, na które Bayonetta wyszła były PlayStation 3 oraz Xbox 360. W 2014 gra dostała również swoją wersję na Wii U; a trzy lata później port wspierający rozdzielczość 4k został wydany na PC. W 2018 tytuł zadebiutował na platformie Switch, a dwa lata później – w 2020 – w celu uczczenia 10-lecia Bayonetty oraz Vanquisha, do sklepów trafił pakiet z remasterami obu tych gier, dostosowujący produkcje pod konsole Xbox One oraz PlayStation 4. Bayonetta 2 (2014) oryginalnie była grą ekskluzywną dla platformy Wii U, jednak po premierze Nintendo Switch, w 2018 trafiła również i na tę konsolę. Już w 2013 twórca serii – Hideki Kamiya – poprzez swoje konto na Twitterze dał znać, że jeżeli druga część serii osiągnie zadowalające wyniki sprzedaży, to z chęcią zająłby się stworzeniem „trójki”. Jednak na oficjalny komunikat w tej sprawie fani musieli czekać do lutego 2018, kiedy to twórca potwierdził, że prace nad grą ruszyły. Bayonetta 3 docelowo ma trafić na platformę Nintendo Switch, dokładna data premiery nie jest jednak znana.

W pierwszej części serii trafiamy do fikcyjnego europejskiego miasta Vigrid. Tytułowa bohaterka – czarownica Bayonetta – budzi się z zanikiem pamięci po pięciu wiekach uśpienia. Gra rozpoczyna się 20 lat po tym wydarzeniu. Protagonistka dowiaduje się, że kiedyś równowagi między dobrem i złem broniły 2 frakcje – Umbra Witches oraz Lumen Sages. Jednak obie organizacje zniknęły w tajemniczych okolicznościach, a wraz z nimi dwa potężne artefakty zwane Oczami Świata. Gdy na jaw wychodzi, że Bayonetta posiada jeden z tych przedmiotów, protagonistka jest zmuszona stawić czoła siłom Niebios, które chcą zdobyć moc reliktów dla siebie.

Bayonetta 2 zabiera nas w podróż na Bliski Wschód kilka miesięcy po wydarzeniach z poprzedniej części. Większość akcji rozgrywa się na terenie fikcyjnej góry Fimbulventr oraz znajdującego się nieopodal miasteczka Noatun. Podczas walki z siłami Niebios ginie przyjaciółka bohaterki – czarownica Jeanne. Protagonistka wyrusza więc na górę Fimbulventr, na której podobno znajdują się Bramy Piekła, aby wydostać duszę towarzyszki. W tej części stajemy do walki zarówno z siłami Nieba, jak i Piekła.

W 2013 powstało pełnometrażowe anime Bayonetta: Bloody Fate, które jest adaptacją pierwszej części serii.

Bayonetta 3
Bayonetta 3

Akcji 2022

Bayonetta 3 kontynuuje serię slasherów tworzonych przez studio PlatinumGames. Gracze po raz kolejny wcielają się w tytułową wiedźmę, która stawia czoła siłom dobra i zła. Rozgrywka opiera się na charakterystycznym dla cyklu schemacie, toteż jej nadrzędnym elementem jest walka z zastępami adwersarzy, których eliminujemy przy użyciu zabójczych i widowiskowych kombinacji ataków. Tytuł trafił wyłącznie na konsolę Nintendo Switch.

Switch

Bayonetta 2
Bayonetta 2

Akcji 20 września 2014

Kontynuacja dynamicznego slashera fantasy, za którego powstanie odpowiada studio Platinum Games, na czele z Hideki Kamiyą, twórcą cyklu Devil May Cry. W przeciwieństwie do pierwowzoru, który ukazał się na najważniejszych konsolach siódmej generacji, Bayonetta 2 jest tytułem ekskluzywnym konsoli WiiU. W grze śledzimy ciąg dalszy przygód atrakcyjnej wiedźmy, która musi stanąć do walki z siłami dobra, pokonując stojące na jej drodze zastępy przeciwników. Atutem produkcji jest dynamiczna akcja oraz ciekawy system walki. Protagonistka może posługiwać się szerokim wachlarzem broni białej oraz palnej i wykorzystywać uzbrojenie pozostawione przez wrogów. Jak na wiedźmę przystało, Bayonetta dysponuje też zestawem specjalnych umiejętności, dzięki którym może przywoływać demony oraz piekielne machiny służące do eliminacji przeciwników. W kontynuacji nie zabrakło charakterystycznych elementów pierwowzoru, takich jak Witch Time, wymyślni bossowie oraz spora dawka humoru.

SwitchWiiU

Bayonetta
Bayonetta

Akcji 29 października 2009

Opracowana przez japońskie studio Platinum Games pod wodzą Hideki Kamiyi trzecioosobowa gra akcji w konwencji dynamicznego slashera. Tytułowa bohaterka, Bayonetta, to seksowna wiedźma walcząca z nękającymi ją siłami Nieba. Cała zabawa sprowadza się do przemierzania kolejnych lokacji i eliminowania przeciwników oraz niezwykle oryginalnych bossów. W walce wykorzystujemy przede wszystkim pistolety i broń białą (w tym tę odebraną pokonanym wrogom). Dzięki mocy skupiającej się we włosach Bayonetty, potrafi ona także przywoływać potężne demony oraz piekielne machiny tortur, za pomocą których może eliminować swych wrogów na wyjątkowo wymyślne sposoby. Kluczem do zwycięstwa okazuje się także Witch Time, czyli niezwykle przydatna zdolność spowolnienia czasu.

PCPS4XONESwitchX360PS3WiiU