Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS4X360PS3SwitchWiiUXONE
Okładka Bayonetta (PC)

Bayonetta

Opracowana przez japońskie studio Platinum Games pod wodzą Hideki Kamiyi trzecioosobowa gra akcji w konwencji dynamicznego slashera. Tytułowa bohaterka, Bayonetta, to seksowna wiedźma walcząca z nękającymi ją siłami Nieba.

Akcji | TPP | hack'and'slash | reedycje/remastery/remaki | slasher | urban fantasy

Okładka Bayonetta (PC)

producent: PlatinumGames

wydawca: SEGA

Strona oficjalna

data premiery gry:

29paź2009

X360 PS3

24wrz2014

WiiU

11kwi2017

PC

16lut2018

Switch

18lut2020

PS4 XONE

Bayonetta to osadzona w realiach fantasy, trzecioosobowa gra akcji w konwencji slashera, będąca trzecią z kolei produkcją w dorobku studia Platinum Games, założonego w 2007 roku przez byłych członków ekipy Clover Studios (God Hand, Okami czy seria Viewtiful Joe). Pieczę nad projektem sprawował Hideki Kamiya – wspótwórca serii Resident Evil oraz pierwszego Devil May Cry, którego duchową następczynią jest właśnie Bayonetta.

Fabuła

Akcja gry Bayonetta rozgrywa się w fikcyjnym europejskim mieście o nazwie Vigrid. Podczas zabawy wcielamy się zaś w postać tytułowej wiedźmy, która dwadzieścia lat wcześniej zbudziła się z trwającego pięć wieków snu. Pozbawiona jakichkolwiek wspomnień na temat swojej przeszłości Bayonetta z czasem odkrywa jednak, że pięćset lat temu na świecie istniały dwie frakcje (Umbra Witches oraz Lumen Sages), dbające o równowagę pomiędzy ciemnością a światłem. Każda z nich posiadała jedną połówkę potężnego artefaktu zwanego Oczami Świata.

Okazuje się, że nasza protagonistka znajduje się w posiadaniu jednej z nich, co ściąga na nią uwagę wysłanników niebios, pragnących za wszelką cenę zdobyć oba fragmenty artefaktu. Aby odkryć prawdę o własnej przeszłości i pozyskać drugie z legendarnych Oczu Świata, Bayonetta zmuszona jest przemierzyć szereg zróżnicowanych lokacji (luźno inspirowanych Boską Komedią Dantego) oraz stawić czoła zastępom pomniejszych przeciwników i przeróżnych minibossów – począwszy od niewielkich, humanoidalnych kreatur o twarzy dziecka, aż po potężne mechaniczne potwory potrafiące kontrolować siły natury.

Mechanika

Pod względem mechaniki Bayonetta wpisuje się w nurt popularnych azjatyckich slasherów, łączących elementy przygodowej gry akcji z niezwykle rozbudowanym i efektownym systemem walki. W trakcie starć z licznymi przeciwnikami nasza protagonistka używać może słabych oraz silnych ataków oraz skomplikowanych kombosów, wykorzystując rozmaitą broń białą (np. katanę czy długi bicz) i posiłkując się czterema pistoletami, z których dwa przytwierdzone są do jej obcasów. Może również czynić użytek z uzbrojenia pozostawionego przez przeciwników. Kluczem do zwycięstwa jest jednak przede wszystkim umiejętne wykorzystanie spowolnienia czasu (określanego tutaj mianem Witch Time), uruchamianego poprzez wykonanie uniku na chwilę przed tym, zanim cios przeciwnika dosięgnie bohaterki.

To jednak nie wszystko, gdyż główna siła naszej bohaterki koncentruje się w jej włosach, które w chwilach, gdy nie są używane, tworzą skąpy i obcisły kostium Bayonetty. Dzięki nim właśnie potrafi ona przywoływać z piekła ogromne demony, które w mgnieniu oka zdolne są rozgnieść na miazgę nawet najpotężniejszych przeciwników, a także śmiercionośne machiny tortur, mogące dekapitować rywali lub miażdżyć ich w żelaznym uścisku. Stanowiące kwintesencję zabawy pojedynki z bossami, podczas których nie brak zręcznościowych sekwencji QTE, uatrakcyjnione zostały ponadto sekwencjami platformowymi, a także pościgami, podczas których Bayonetta czyni użytek z motocykla.

Kwestie techniczne

Bayonetta stworzona została na autorskim silniku studia Platinum Games i odznacza się wyraźnie azjatycką stylistyką, charakterystyczną chociażby dla wspomnianego Devil May Cry. Całość odznacza się niezwykłą dynamiką rozgrywki i cieszy oko całą paletą barw oraz efektów świetlnych. Z dynamicznym gameplayem doskonale współgra także zróżnicowana ścieżka dźwiękowa, nad którą pracowało w sumie aż jedenastu kompozytorów z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1196 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do Bayonetta

Klasyfikacja PEGI Bayonetta

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Bayonetta

Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 768 MB GeForce GTX 570/Radeon HD 6950 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i5-4460 3.2 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760/Radeon HD 7870 lub lepsza
 • 20 GB HDD
 • Windows 7/8/8.1/10
Bayonetta - recenzja gry
Bayonetta - recenzja gry

Recenzja 8 stycznia 2010, 06:58

Wraz z postępami w grze zanika granica między tym co rzeczywiste a nierzeczywiste. Podróżujemy pomiędzy światami, przenikając z jednego do drugiego. Korzystamy z mocy księżyca pozwalającej zakpić z grawitacji i biegać po ścianach, jakby były podłogą. W niebie niejednokrotnie przychodzi nam przemierzać lokacje przywodzące na myśl obrazy Salvadora Dali. Gdy odkryjemy, że takie pojęcia jak góra, dół nie mają znaczenia, a teren, który do niedawna był pod naszymi stopami, znajduje się nad naszą głową, poczujemy siłę wyobraźni twórców z Platinum Games. Niektóre lokacje po prostu zapierają dech w piersiach, niezależnie od tego, czy przemierzamy niebiańskie ścieżki, czy wspinamy się na szczyt drapacza chmur, czy też znajdujemy się w kosmicznej próżni, walcząc z potężnym bogiem.

X360
PS3
WiiU
PC
Switch
PS4
XONE