Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePS2Wii
Okładka Okami (PS2)

Okami

Okami to produkcja ze stajni Clover Studios, developerów odpowiedzialnych za obie części dobrze przyjętej przez graczy serii Viewtiful Joe.

Zręcznościowe | TPP | fantasy | hack'and'slash | elementy RPG | mitologia japońska | przygodowe gry akcji | slasher

Okładka Okami (PS2)

producent: Clover Studios

wydawca: Capcom

data premiery gry:

19wrz2006

PS2

15kwi2008

Wii
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Okami to produkcja ze stajni Clover Studios, developerów odpowiedzialnych za obie części dobrze przyjętej przez graczy serii Viewtiful Joe. Głównym założeniem gry jest oparcie jej wizualno-klimatycznego stylu na starojapońskiej sztuce malarskiej sumi-e, charakteryzującej się specyficzną kreską oraz paletą barw. Graficzny styl Okami w dużym stopniu stanowi o jej oryginalności i specyficznym klimacie.

Gracz wciela się w rolę wilka („Okami” po japońsku oznacza właśnie „wilk”) Amaterasu, będącego wcieleniem bogini słońca o takim samym imieniu. W przygodach wspierać nas będzie latający wkoło duszek Issun, który będzie wypowiadał się w naszym imieniu w dość częstych w trakcie gry dialogach z NPC. Gameplay polega w głównej mierze na wykonywaniu różnorakich questów zlecanych nam przez napotkanych mieszkańców podupadającej Japonii. Naszym głównym zadaniem jest unicestwienie demona, przez którego Kraj Kwitnącej Wiśni ogarnięty został przez mroczne, złe siły. Nasz niosący esencję życia wilk zmierzy się z nimi zarówno bezpośrednio (TPP-owe sekwencje walk, m.in. z budzącymi grozę bossami), jak i w ciągu różnych zagadek przygodowo-logicznych oraz fragmentów platformowych.

Najbardziej rozpoznawalną atrakcją zawartą w grze jest tzw. „Celestial brush”, czyli magiczny pędzel, którego używamy za pomocą R1 i analogowej gałki. Pociągnięciami tego „boskiego” atrybutu malarza korzystać możemy z 13 różnych mocy, bezpośrednio kreujących otaczający nas w grze świat przedstawiony. Możemy za jego pomocą między innymi atakować wrogów, domalowywać mosty i pomocne liany oraz wywoływać wiatr. Pomysłowość tego rozwiązania, w połączeniu ze świetną realizacją techniczną, były głównym czynnikiem dla którego gra dostała na E3 2005 nominację do najbardziej oryginalnej produkcji targów (przegrała z Willem Wrightem i jego Spore).

Okami jest grą o baśniowym, mistycznym klimacie. Jego głównymi składnikami są oprawa audiowizualna (rewelacyjne, nieziemskie głosy postaci oraz delikatna, orientalna muzyka) oraz sama struktura świata gry, który ani na moment nie rezygnuje z wprowadzenia gracza w alternatywną, niepowtarzalną rzeczywistość bajkowej Japonii. Jest to jeden z tytułów, które swoją formą próbują zatrzeć granicę pomiędzy grą wideo a prawdziwą sztuką.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,7 / 10 na podstawie 615 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Okami

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Okami

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Okami - recenzja gry
Okami - recenzja gry

Recenzja 17 października 2006, 11:07

Rozpoczynając rozgrywkę dane nam będzie obejrzeć historię Japonii na 100 lat przed naszym przybyciem. Demoniczny i bezwzględny, ośmiogłowy potwór, siejąc zamęt i zniszczenie, kładzie się cieniem na japońskim narodzie. Na jego nieszczęście, bogowie odwrócili się przeciwko niemu, przez co zostaje pokonany, a życie w kraju znów zmienia się w sielankę. Jednak mleko i miód lało się tylko przez jeden wiek, po którym zło wróciło. By w całym tym zamieszaniu znalazło się miejsce na naszego bohatera, odradza się również i on, biały wilk imieniem Amaterasu. Do jego zadania znów należeć będzie uratowanie uciskanej ludności, ale nie tylko. Ofiarą wszechogarniającego zła stała się również przyroda, której nie zostawimy w potrzebie. Przez dużą część zabawy, to właśnie ją staramy się ocalić: wszelkie kwiatki, drzewka, polany, rzeczki, a nawet koniczynki wrócą do życia (ostatnia przytoczona roślina jest rodzajem sekretu, którego odnalezienie i ożywienie dostarcza punktów doświadczenia).

PS2
Wii