Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGWiiGCN
Okładka The Legend of Zelda: Twilight Princess (Wii)

The Legend of Zelda: Twilight Princess

The Legend of Zelda: Twilight Princess jest kolejną metroidvanią, należącą do bestsellerowej serii, zapoczątkowanej jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku. Akcja opowieści ma miejsce w krainie Hyrule, po raz kolejny zaatakowanej przez mroczne siły.

RPG | TPP | fantasy | elementy RPG | elementy logiczne | The Legend of Zelda | przygodowe gry akcji | tytuły ekskluzywne Nintendo

Okładka The Legend of Zelda: Twilight Princess (Wii)

producent: Nintendo

wydawca: Nintendo

wydawca PL: Lukas Toys

Strona oficjalna

data premiery gry:

19lis2006

Wii

13gru2006

GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Legend of Zelda: Twilight Princess jest kolejną grą z gatunku action-adventure należącą do bestsellerowej serii, zapoczątkowanej jeszcze w latach osiemdziesiątych XX wieku. Tym razem korporacja Nintendo zdecydowała się na równoległe wypuszczenie na rynek dwóch wersji gry – jednej dla GameCube i drugiej dla Wii. Ta ostatnia została udoskonalona pod względem trójwymiarowej oprawy graficznej, a także wyposażona w opcje wykorzystujące unikalne cechy tej platformy sprzętowej.

Potagonistą jest Link. Tym razem bohater występuje nie tylko w formie humanoidalnej, gdyż w pewnym momencie zostaje przemieniony w wilka i wtedy może mu towarzyszyć Midna – mieszkanka Królestwa Zmierzchu. Ponadto w wirtualnej rzeczywistości pojawia się Księżniczka Zelda, aczkolwiek w nieco mniej tradycyjnej roli. Warto zauważyć, iż Link ma do dyspozycji wierzchowca, na którego grzbiecie przemierza fantastyczny świat. Podczas jazdy konnej można też atakować przeciwników, korzystając z przewagi wysokości. Wśród oponentów pojawiają się m.in. ożywione szkielety, pająki i kreatury, przypominające smoki. Developerzy nie zapomnieli również o szeregu bossów, stających bohaterowi na drodze w kluczowych momentach scenariusza.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1020 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI The Legend of Zelda: Twilight Princess

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe The Legend of Zelda: Twilight Princess

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
The Legend of Zelda: Twilight Princess - recenzja gry
The Legend of Zelda: Twilight Princess - recenzja gry

Recenzja 15 stycznia 2007, 12:53

Fabularnie, Twilight Princess nie schodzi z klasycznego dla serii toru, wedle którego Link rozpoczyna przygodę jako Bogu ducha winny chłopek, a z czasem staje się jedyną osobą mogącą ocalić świat przed zniszczeniem. Tym razem złe siły pochodzą z mrocznego wymiaru, znanego właśnie jako Twilight. Jego podły władca rozpościera ciemności, które stopniowo pożerają kolejne partie Hyrule, zamieniając je w zaludnione przez duchy dawnych mieszkańców pustkowia. Okazuje się, że Link jako jedyny jest w stanie uniknąć niszczącego wpływu sił zła, gdyż zamiast w bezbronnego ducha, zamieniają go one w całkiem bitnego wilka. Gdyby ktoś żył przez ostatnich kilka lat w środku lasu równikowego, mógłby nazwać to zaskoczeniem – tak, sporą część gry spędzimy pod postacią czworonoga. Jest to bodaj największa innowacja w TP i zarazem główny czynnik odróżniający ją od genialnej Zeldy 64 (eeej, Ninny, my tu czekamy na jej udostępnienie w Virtual Console). Drugą tego typu rozbieżnością w stosunku do dość dalekiego przodka jest obecność wspomagającej Linka intrygantki, tajemniczej Midny. Co to za postać w ogóle, po prostu ma sa kra pod względem designu graficznego i charakterystyki. Mówiąca mniej niż wie, cyniczna istotka pochodząca z Twilightu z powodzeniem nazwana być może jednym z najlepszych tzw. sidekicków (postaci pomocniczych) w historii gier. I kropka.

GCN
Wii