Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka Castlevania: Lords of Shadow (PC)

Castlevania: Lords of Shadow

Kolejna pełnoprawna odsłona legendarnej serii gier akcji, opracowana przez hiszpańskie studio MercurySteam, we współpracy z firmą Konami, odpowiedzialną za wszystkie dotychczasowe części cyklu.

Akcji | TPP | hack'and'slash | platformówki 3D | elementy logiczne | wampiry

Okładka Castlevania: Lords of Shadow (PC)

data premiery gry:

5paź2010

X360 PS3

27sie2013

PC

Castlevania: Lords of Shadow to kolejna odsłona legendarnej serii, mającej swoje początki w latach 80-tych. Tym razem nad odwzorowaniem charakterystycznego klimatu czuwało hiszpańskie studio Mercury Steam. Co więcej, w projekt zaangażowane zostało legendarne Kojima Productions ze swoim twórcą na czele. Spod ich rąk wyszła dynamiczna gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby.

Głównym bohaterem jest ciemnowłosy młodzieniec o imieniu Gabriel, członek Bractwa Światła, zajmującego się zwalczaniem złych mocy. Wojownik otrzymuje zadanie zlikwidowania mrocznych zastępów Panów Cienia. W związku z tym udaje się w długą podróż po krainach okupowanych przez siły mroku. Ma również nadzieję na zdobycie magicznej maski, przy pomocy której chce przywrócić życie swojej zamordowanej żonie. Małżonka wzywa go w snach i próbuje przekazać ważną wiadomość.

W grze sterujemy postacią Gabriela, który może poruszać się zarówno pieszo, jak i wierzchem. Podczas zabawy czekają na nas potyczki z licznymi zastępami wrogów oraz ogromnymi bossami. Główny bohater używa kilku podstawowych typów oręża, w tym nieodłącznego krzyża z rozwijanym łańcuchem. Przemierzając kolejne lokacje ulepszamy możliwości bojowe herosa, wzbogacając go między innymi o dwie aury magiczne (zwiększającą obrażenia i leczącą) i kilka innych zabawek.

Gabriel musi zmierzyć się z całymi armiami potworów kojarzących się ze złem. Walczymy więc chociażby z wilkołakami, goblinami, trollami, czy gigantycznymi pająkami. Co ciekawe, bohater może na chwilę przejmować kontrolę nad niektórymi bestiami, aby użyć ich w walce lub wykorzystać do utorowania sobie dalszej drogi. Nie sposób nie wspomnieć o walkach z tytanami – podczas tych epickich bitew wspinamy się po grzbietach gigantów niczym w kultowej grze Shadow of the Colossus. Nowa Castlevania oddaje też hołd starszym odsłonom serii za pomocą bardzo licznych scen platformowych, podczas których wspinamy się, skaczemy i rozwiązujemy logiczne łamigłówki.

Lords of Shadow może zachwycić pod względem graficznym, gdyż produkcja operuje świetnymi krajobrazami, które dodatkowo zmieniają się jak w kalejdoskopie. Twórcy wycisnęli wszystko co się dało ze swojego silnika graficznego, ale przypłacili to dość częstymi spadkami płynności animacji. W warstwie dźwiękowej na uwagę zasługuje fakt, że głosów bohaterom użyczyli znani aktorzy. Wśród nich znajdziemy takie osobistości jak Patrick Stewart, Robert Carlyle, Jason Isaacs czy Natasha McElhone.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 2581 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,1 / 10 na podstawie 1316 głosów czytelników.

Gry podobne do Castlevania: Lords of Shadow

Klasyfikacja PEGI Castlevania: Lords of Shadow

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Castlevania: Lords of Shadow

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Quad Core i5 3.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB (GeForce GTX 480 lub lepsza)
  • 15 GB HDD
  • Windows XP(SP3)/Vista/7
  • łącze internetowe
Castlevania: Lords of Shadow - recenzja gry
Castlevania: Lords of Shadow - recenzja gry

Recenzja 15 października 2010, 13:46

Nie mniejszym jest rozgrywka, która łączy elementy kilku innych gier z gatunku slasherów. Głównym orężem Gabriela jest wielki żelazny krzyż, co natychmiast przywołuje z zakamarków pamięci postać Dantego z gry Dante’s Inferno. Jednak krzyż Gabriela działa na podobnej zasadzie jak łańcuchy Kratosa. Bohater wywija nim, w szaleńczym tańcu masakrując licznych przeciwników, których życie kończy się w efektownej, wybuchającej kałuży krwi. Co jakiś czas mamy możliwość upgrade’owania broni, ale wiąże się to przede wszystkim z nabyciem nowej umiejętności. Na przykład przepiłowania zagradzającej drogę statuy czy uruchomienia mechanizmu otwierania drzwi. Nie zwiększamy tutaj mocy samej broni, co nie oznacza wcale, że przez cały czas krzyż działa w identyczny sposób.

X360
PS3
PC