Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Pokemon - seria gier

Bestsellerowy cykl gier z gatunku jRPG, stanowiący jedną z najważniejszych marek w portfolio wydawniczym koncernu Nintendo. Nad rozwojem serii pracują studia deweloperskie Game Freak oraz Creatures Inc.

Twórcą cyklu Pokémon jest japoński projektant Satoshi Tajiri, który przez kilka lat starał się przekonać szefostwo koncernu Nintendo do swego pomysłu. Efektem tego były gry Pokémon Red i Pokémon Green (a nieco później także Pokémon Blue i Pokémon Yellow) wydane w 1996 roku na przenośną konsolę GameBoy. Zapoczątkowały one tzw. pierwszą generację cyklu, a ich spora popularność zachęciła japońskiego giganta do przeniesienia marki na pozostałe produkowane konsole. Na przestrzeni kolejnych lat wszystkie tytuły w obrębie marki są segregowane właśnie w owe generacje. Szósta z nich zadebiutowała w 2013 wydaniem gier Pokémon X i Pokémon Y na Nintendo 3DS. Była to pierwsza próba ukazania mechaniki serii w środowisku 3D. Tytuł ukazał się na całym świecie jednocześnie, pierwszy raz w historii cyklu. Rok później na rynek trafił remake trzeciej generacji serii – gier Pokémon Ruby i Pokémon Sapphire – zatytułowany Pokémon Omega Ruby i Pokémon Alpha Sapphire. W 2016 roku ukazała się siódma generacja, reprezentowana przez Pokémon Sun i Pokémon Moon. Ich premiera stanowiła jednocześnie okazję do uczczenia dwudziestolecia marki, w związku z czym akcję osadzono w nowym, inspirowanym kulturą hawajską regionie Alola (nawiązującym brzmieniem do słowa aloha). Ósma generacja trafiła do fanów 3 lata później w formie Pokémon Sword oraz Pokémon Shield. Dotychczasową narrację przerwano w 2022 roku wraz z Pokémon Legends: Arceus, gdzie twórcy zaprezentowali wydarzenia z uniwersum toczące się na wiele lat przed narodzinami Asha Ketchuma. Dziewiąta generacja została oddana w ręce graczy w 2022 roku, wraz z premierą gier Pokémon Scarlet oraz Pokémon Violet.

Na przestrzeni ponad dwudziestu lat seria Pokémon doczekała się kilkunastu gier zaliczanych do głównego nurtu (często wydawanych w kilku wersjach), a także szeregu spin-offów oraz remaków starszych tytułów. Ważnym elementem serii jest także Pokémon Go – darmowa gra mobilna wyprodukowana przez studio Niantic. Tytuł korzysta z kamery oraz technologii GPS, przenosząc całość rozgrywki w rzeczywistość rozszerzoną. Po stworzeniu swojego awatara zostajemy zlokalizowani na mapie świata, a w okolicy generowane są pokémony , które możemy złapać, jeśli udamy się w konkretne miejsce. Tytuł zebrał zarówno bardzo pochlebne, jak i negatywne recenzje, szybko jednak stał się światowym fenomenem, zachęcającym graczy do wychodzenia z domu, zwiedzania i poznawania nowych ludzi. Produkcję krytykowano czasami z uwagi na powtarzające się wypadki spowodowane nieuwagą użytkowników.

Akcja gier z cyklu Pokémon toczy się w fantastycznym świecie, zamieszkanym przez magiczne stworzenia – tytułowe pokémony (z jap. kieszonkowe zwierzątka). Gracze kierują najczęściej poczynaniami ich ludzkich trenerów, biorących udział w emocjonujących turniejach. Rozgrywka w większości z nich opiera się na schematach typowych dla RPG i jRPG. Wraz z postępem fabuły bohaterowie odwiedzają lokacje, wykonują zadania i rozwijają atrybuty swoich podopiecznych. W grach pojawia się duża liczba pokémonów, jakie można dołączyć do swojej kolekcji. Stworki należą do różnych klas i posiadają odmienne moce (często działające na zasadzie papier-nożyce-kamień), z których mogą korzystać w trakcie pojedynków ze swymi pobratymcami. Równocześnie pokémony wymagają odpowiedniego traktowania przez swojego opiekuna.

Oprawa audiowizualna gier z serii Pokémon jest dostosowywana do możliwości poszczególnych platform. Starsze tytuły prezentują więc prostą, dwuwymiarową grafikę, podczas gdy nowsze na ogół dysponują już trójwymiarową oprawą wizualną; niezmiennie ich cechą charakterystyczną jest jednak mangowa stylistyka.

Pokémon to jedna z najbardziej dochodowych marek w branży elektronicznej rozrywki. Według wyliczeń koncernu Nintendo, do marca 2020 roku łączna sprzedaż gier z serii przekroczyła 368 milionów egzemplarzy. Popularność cyklu znalazła swoje odzwierciedlenie w kulturze masowej, co przełożyło się m.in. na liczne seriale i filmy anime oraz komiksy manga, a także niezliczone gadżety.

Pokemon Scarlet
Pokemon Scarlet

RPG 18 listopada 2022

Pokemon Scarlet to gra RPG z turowym systemem walki, w której przemierzamy duży trójwymiarowy świat o otwartej strukturze, łapiemy stworki, trenujemy je, a potem wystawiamy je do potyczek przeciwko innym pokemonom.

Switch

Pokemon Violet
Pokemon Violet

RPG 18 listopada 2022

Pokemon Violet to gra RPG z turowym systemem walki, w której przemierzamy duży trójwymiarowy świat o otwartej strukturze, łapiemy stworki, trenujemy je, a potem wystawiamy je do potyczek przeciwko innym pokemonom.

Switch

Pokemon Legends: Arceus
Pokemon Legends: Arceus

RPG 28 stycznia 2022

Gra RPG z otwartym światem, utrzymana w stylistyce przywodzącej na myśl The Legend of Zelda: Breath of the Wild. W Pokemon Legends: Arceus trafiamy do regionu Sinnoh i badamy jego tajemnice, tworząc pierwszy w jego historii Pokedex.

Switch

Pokemon Brilliant Diamond
Pokemon Brilliant Diamond

RPG 19 listopada 2021

Remake gry Pokemon Diamond, opracowany przez studio ILCA. W Pokemon Brilliant Diamond przemierzamy krainę Sinnoh jako wspinający się po szczeblach kariery trener (lub trenerka) Pokemonów. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się głównie za sprawą gruntownie odświeżonej grafiki.

Switch

Pokemon Shining Pearl
Pokemon Shining Pearl

RPG 19 listopada 2021

Remake gry Pokemon Pearl, opracowany przez studio ILCA. W Pokemon Shining Pearl przemierzamy krainę Sinnoh jako wspinający się po szczeblach kariery trener (lub trenerka) Pokemonów. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się głównie za sprawą gruntownie odświeżonej grafiki.

Switch

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX
Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

RPG 6 marca 2020

Kompletny remake pierwszej odsłony serii turowych gier RPG Pokemon Mystery Dungeon. W Rescue Team DX gracze wcielają się w zamienionego w pokemona człowieka, który wraz z innymi stworkami stara się ocalić świat przed grożącą mu katastrofą.

Switch

Pokemon Shield
Pokemon Shield

RPG 15 listopada 2019

Pokemon Shield to jedna z dwóch gier, obok Pokemon Sword, otwierających na konsoli Nintendo Switch ósmą generację Pokemonów. Gracze odwiedzają region Galar, łapią i trenują kolejne stworki, a następnie wystawiają je do walki z podopiecznymi innych trenerów.

Switch

Pokemon Sword
Pokemon Sword

RPG 15 listopada 2019

Pokemon Sword to jedna z dwóch gier, obok Pokemon Shield, otwierających na konsoli Nintendo Switch ósmą generację Pokemonów. Gracze odwiedzają region Galar, łapią i trenują kolejne stworki, a następnie wystawiają je do walki z podopiecznymi innych trenerów.

Switch

Pokemon: Let's Go, Pikachu!
Pokemon: Let's Go, Pikachu!

RPG 16 listopada 2018

Pokemon: Let’s Go, Pikachu! to gra RPG opracowana z myślą o konsoli Nintendo Switch. Gracz podróżuje po trójwymiarowym świecie z tytułowym stworkiem Pikachu i łapie inne pokemony, tresuje je i wystawia do turowych walk z podopiecznymi innych postaci. Produkcję pomyślano jako wprowadzenie do serii dla nowicjuszy, których odstraszają bardziej skomplikowane główne odsłony marki, choć oferuje również dużo zabawy dla weteranów.

Switch

Pokemon: Let's Go, Eevee!
Pokemon: Let's Go, Eevee!

RPG 16 listopada 2018

Pokemon: Let’s Go, Eevee! to gra RPG opracowana z myślą o konsoli Nintendo Switch. Gracz podróżuje po trójwymiarowym świecie z tytułowym stworkiem Eevee i łapie inne pokemony, tresuje je i wystawia do turowych walk z podopiecznymi innych postaci. Produkcję pomyślano jako wprowadzenie do serii dla nowicjuszy, których odstraszają bardziej skomplikowane główne odsłony marki, choć oferuje również dużo zabawy dla weteranów.

Switch

Pokemon Crystal
Pokemon Crystal

RPG 26 stycznia 2018

Konwersja produkcji wydanej pierwotnie na konsolę Game Boy Color w 2000 roku, będącej rozszerzoną wersją gier Pokemon Gold i Pokemon Silver. Tytuł oferuje podobną zawartość co dwie poprzednie odsłony, ale wprowadza też garść modyfikacji.

3DS

Pokemon Ultra Moon
Pokemon Ultra Moon

RPG 17 listopada 2017

Nowa odsłona popularnej serii RPG studia Game Freak, ukazującej się na przenośnych konsolach firmy Nintendo. Pokemon Ultra Moon zadebiutowało razem z Pokemon Ultra Sun jako swego rodzaju kontynuacja Pokemon Sun oraz Pokemon Moon z 2016 roku. Ponownie wcielamy się w rolę początkującego trenera z zamiarem zostania mistrzem Pokemonów. Gra oferuje alternatywną wersję fabuły znanej z poprzedniej produkcji, jak również nowe gatunki stworków (w tym ekskluzywne dla tego tytułu) oraz nieco odmienne lokacje. Sama rozgrywka pozostała niezmieniona, sprowadzając się do eksploracji świata, wypełniania zadań oraz kolekcjonowania i tresowania Pokemonów, wystawianych do turowych pojedynków z innymi trenerami. Pokemon Ultra Moon oferuje wsparcie aplikacji PokeBank, pozwalającej na transfer stworków złapanych w poprzednich grach z cyklu.

3DS

Pokemon Ultra Sun
Pokemon Ultra Sun

RPG 17 listopada 2017

Nowa odsłona popularnej serii RPG studia Game Freak, ukazującej się na przenośnych konsolach firmy Nintendo. Pokemon Ultra Sun zadebiutowało razem z Pokemon Ultra Moon jako swego rodzaju kontynuacja Pokemon Sun oraz Pokemon Moon z 2016 roku. Ponownie wcielamy się w rolę początkującego trenera z zamiarem zostania mistrzem Pokemonów. Gra oferuje alternatywną wersję fabuły znanej z poprzedniej produkcji, jak również nowe gatunki stworków (w tym ekskluzywne dla tego tytułu) oraz nieco odmienne lokacje. Sama rozgrywka pozostała niezmieniona, sprowadzając się do eksploracji świata, wypełniania zadań oraz kolekcjonowania i tresowania Pokemonów, wystawianych do turowych pojedynków z innymi trenerami. Pokemon Ultra Sun oferuje wsparcie aplikacji PokeBank, pozwalającej na transfer stworków złapanych w poprzednich grach z cyklu.

3DS

Pokemon Silver
Pokemon Silver

RPG 22 września 2017

Nowa edycja klasycznej odsłony serii Pokemon, wraz z Pokemon Gold tworząca tzw. drugą generację głównego cyklu. Oryginał zadebiutował w Japonii w 1999 roku na konsoli przenośnej Game Boy Color, natomiast ponad piętnaście lat później trafił na urządzenia z rodziny Nintendo 3DS. Akcja Pokemon Silver rozgrywa się w fikcyjnym świecie zamieszkanym przez tytułowe stworki. Gracze ponownie wcielają się w początkującego trenera pokemonów, a ich zadaniem jest złapanie wszystkich gatunków kieszonkowych potworów i pokonanie najlepszych przedstawicieli tej profesji. Pokemon Silver wprowadza wiele nowości w porównaniu do pierwszej generacji, poczynając od nowego regionu (w którym występują nieznane wcześniej rodzaje pokemonów), cykl dzień/noc i dodatkowe przedmioty, a na możliwości hodowli stworków kończąc. Trzon rozgrywki pozostał niezmieniony, tak więc eksplorujemy świat gry oglądany z góry, nawiązując kontakty z postaciami niezależnymi, łapiąc kolejne pokemony i wdając się w turowe pojedynki z trenerami. Wszystko to w kolorowej, 16-bitowej oprawie wizualnej, uzupełnianej przez muzykę Junichiego Masudy. W odróżnieniu od oryginalnej wersji wydanie na 3DSa pozwala na wymianę oraz zabawę z innymi graczami przez lokalną sieć bezprzewodową. Dodatkowo gra wspiera aplikację PokeBank, dzięki której możemy przenieść stworki do najnowszych gier z serii.

3DS

Pokemon Gold
Pokemon Gold

RPG 22 września 2017

Nowa edycja klasycznej odsłony serii Pokemon, wraz z niemal identycznym Pokemon Silver tworząca tzw. drugą generację popularnego cyklu. Oryginał zadebiutował w Japonii w 1999 roku na konsoli przenośnej Game Boy Color, natomiast ponad piętnaście lat później trafił na urządzenia z rodziny Nintendo 3DS. Akcja Pokemon Gold rozgrywa się w fikcyjnym świecie zamieszkanym przez tytułowe stworki. Gracze ponownie wcielają się w początkującego trenera pokemonów, a ich zadaniem jest złapanie wszystkich gatunków kieszonkowych potworów i pokonanie najlepszych przedstawicieli tej profesji. Pokemon Gold wprowadza wiele nowości w porównaniu do pierwszej generacji, poczynając od nowego regionu (w którym występują nieznane wcześniej rodzaje pokemonów), cykl dzień/noc i dodatkowe przedmioty, a na możliwości hodowli stworków kończąc. Trzon rozgrywki pozostał niezmieniony, tak więc eksplorujemy świat gry oglądany z góry, nawiązując kontakty z postaciami niezależnymi, łapiąc kolejne pokemony i wdając się w turowe pojedynki z napotkanymi trenerami. Wszystko to w kolorowej, 16-bitowej oprawie wizualnej, uzupełnianej przez muzykę Junichiego Masudy. W odróżnieniu od oryginalnej wersji, wydanie na 3DSa pozwala na wymianę oraz zabawę z innymi graczami przez lokalną sieć bezprzewodową. Dodatkowo gra wspiera aplikację PokeBank, dzięki której możemy przenieść stworki do najnowszych gier z serii.

3DS

Pokemon Sun
Pokemon Sun

RPG 18 listopada 2016

Pokemon Sun to kolejna odsłona popularnej serii gier, rozwijanej od wielu lat na kolejnych generacjach przenośnych konsolek Nintendo. Przygotowana przez studio Game Freak gra – podobnie jak kilka poprzednich części cyklu – wydana została w postaci dwóch bliźniaczych produkcji, różniących się od siebie dostępnymi stworkami i kilkoma momentami w głównym wątku fabularnym. W grze przenosimy się ponownie do krainy łączącej elementy naszej rzeczywistości z aspektami fantastycznymi i wcielamy się w początkującego trenera Pokemonów, którego ambicją jest zostanie najlepszym przedstawicielem tego fachu na świecie. Całość oprawiona została w ramy gry RPG, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją świata i wypełnianiem kolejnych zadań, koncentrujących się na łapaniu oraz tresowaniu kolejnych Pokemonów i wystawianiu ich do turowych pojedynków przeciwko podopiecznym innych trenerów. Opcją wartą podkreślenia jest tzw. Pokemon Bank, pozwalający zaimportować do gry stworki z kilku poprzednich odsłon cyklu.

3DS

Pokemon Moon
Pokemon Moon

RPG 18 listopada 2016

Pokemon Moon to kolejna odsłona popularnej serii gier, rozwijanej od wielu lat na kolejnych generacjach przenośnych konsolek Nintendo. Przygotowana przez studio Game Freak gra – podobnie jak kilka poprzednich części cyklu – wydana została w postaci dwóch bliźniaczych produkcji, różniących się od siebie dostępnymi stworkami i kilkoma momentami w głównym wątku fabularnym. W grze przenosimy się ponownie do krainy łączącej elementy naszej rzeczywistości z aspektami fantastycznymi i wcielamy się w początkującego trenera Pokemonów, którego ambicją jest zostanie najlepszym przedstawicielem tego fachu na świecie. Całość oprawiona została w ramy gry RPG, a podczas zabawy zajmujemy się eksploracją świata i wypełnianiem kolejnych zadań, koncentrujących się na łapaniu oraz tresowaniu kolejnych Pokemonów i wystawianiu ich do turowych pojedynków przeciwko podopiecznym innych trenerów. Opcją wartą podkreślenia jest tzw. Pokemon Bank, pozwalający zaimportować do gry stworki z kilku poprzednich odsłon cyklu.

3DS

Pokemon Super Mystery Dungeon
Pokemon Super Mystery Dungeon

RPG 17 września 2015

Szósta odsłona serii spin-offów głównego cyklu Pokemon, której stworzeniem zajęło się studio Spike Chunsoft. Gracze wcielają się w rolę młodzieńca niespodziewanie zamienionego w tytułowego stworka i przeniesionego do zamieszkiwanego przez te fantastyczne istoty świata. Protagonista staje przed koniecznością zwiedzenia fascynującej krainy i zdjęcia tajemniczej klątwy, zamieniającej żywe stworzenia w kamień. Rozgrywkę w Pokemon Mystery Dungeon rozpoczynamy od wyboru jednego z dwudziestu dostępnych Pokemonów, by następnie oddać się przemierzaniu generowanych losowo podziemi i labiryntów. Trzon zabawy stanowią starcia z oponentami toczone w systemie turowym – co ciekawe, jednostki biorące udział w potyczkach wykonują swoje ruchy w tym samym czasie. W miarę postępów w grze dołączają do nas inne kieszonkowe potwory, których łącznie pojawia się tutaj aż 720 rodzajów. Obrazu całości dopełnia kolorowa oprawa graficzna, dostosowana do wymagań młodszych graczy.

3DS

Pokemon Omega Ruby
Pokemon Omega Ruby

RPG 21 listopada 2014

Odświeżona wersja gry Pokemon Ruby, opublikowanej w 2003 roku na konsoli przenośnej Game Boy Advance. Mamy tu do czynienia z remakiem pierwszej części tej popularnej serii udostępnionej na pierwszej w XXI wieku platformie mobilnej koncernu Nintendo. Wbrew oczekiwaniom produkcja nie zrewolucjonizowała marki, oferując standardową mechanikę rozgrywki, polegającą na eksploracji bogatego świata, rozmawianiu z postaciami neutralnymi i prowadzeniu starć z wykorzystaniem tytułowych pokemonów, które wcześniej należy złapać i należycie rozwinąć. W produkcji wprowadzono kolejne stworki do złapania, nowy ekwipunek, w tym dodatkowe typy pokeballi, bitwy 2-na-2 oraz konkursy dla pokemonów. Natomiast remake wniósł od siebie przede wszystkim trójwymiarowy silnik graficzny zaczerpnięty z poprzednich części na 3DS-a, czyli X i Y. W efekcie gracz eksploruje przestrzenne środowisko, a pokemony podczas walk nie są już tylko ubogo animowanymi sprite’ami.

3DS

Pokemon Alpha Sapphire
Pokemon Alpha Sapphire

RPG 21 listopada 2014

Remake gry Pokemon Sapphire, wydanej w 2003 roku na konsolę przenośną Game Boy Advance. Oryginał był pierwszą odsłoną popularnej serii udostępnioną na tej platformie, lecz nie wprowadził zbyt wielu rewolucyjnych rozwiązań do sprawdzonego schematu zabawy. Zaoferował m.in. kolejne stworki do złapania, nowy ekwipunek, w tym dodatkowe typy pokeballi, bitwy 2-na-2 oraz rozmaite konkursy dla pokemonów. Remake wnosi od siebie przede wszystkim trójwymiarowy silnik graficzny, zaczerpnięty z poprzednich części na 3DS-a, czyli X i Y. W efekcie gracz eksploruje przestrzenne środowisko, a pokemony podczas walk nie są już tylko ubogo animowanymi sprite’ami. Pokemon Alpha Sapphire stanowi kolejną odsłonę bestsellerowego cyklu oferującą standardową mechanikę rozgrywki, polegającą na wędrówkach, prowadzeniu rozmów, toczeniu walk, a także zbieraniu i rozwijaniu pokemonów.

3DS

Pokemon Link: Battle!
Pokemon Link: Battle!

Logiczne 12 marca 2014

Pokemon Link: Battle! to przeznaczona na 3DS-a kontynuacja Pokemon Link!, tytułu wydanego w 2006 roku na konsolę Nintendo DS. Ponownie mamy do czynienia z grą logiczną, w której walki między Pokemonami zostały ukazane w postaci przypominającej układanki z serii Tetris czy Bejeweled. Naszym celem jest umieszczenie w swojej kolekcji wszystkich 700 dostępnych stworzeń. Grać można zarówno samemu, jak i w kooperacji dla maksymalnie czterech osób.

3DS

Pokemon X
Pokemon X

RPG 12 października 2013

Kolejna odsłona kultowej serii gier firmy Nintendo z tytułowymi Pokémonami, wydana w formie dwóch bliźniaczych gier fabularnych: Pokemon X i Pokemon Y. Akcja obu tytułów toczy się w przypominającym Francję regionie Kalos, a podczas zabawy wcielamy się w trenerów przemierzających świat w poszukiwaniu kolejnych stworków, aby je złapać, wytrenować, a następnie wystawiać w kolejnych pojedynkach Ligi Pokémon. Aby osiągnąć sukces, musimy zdobyć osiem specjalnych odznak, pokonując specjalizujących się w danym żywiole przywódców Sal Treningowych, a następnie udowodnić swoją siłę przed tzw. Elitarną Czwórką, czyli najlepszymi trenerami w świecie Kalos. Mechanika rozgrywki nie odbiega zbytnio od poprzednich odsłon cyklu, a sednem zabawy jest eksploracja, prowadzenie rozmów oraz toczenie kolejnych turowych pojedynków z użyciem Pokémonów o różnych umiejętnościach i technikach walki. Pokemon X/Y to jednocześnie pierwsze gry z serii wykorzystujące w pełni trójwymiarową grafikę.

3DS

Pokemon Y
Pokemon Y

RPG 12 października 2013

Kolejna odsłona kultowej serii gier firmy Nintendo z tytułowymi Pokémonami, wydana w formie dwóch bliźniaczych gier fabularnych: Pokemon X i Pokemon Y. Akcja obu tytułów toczy się w przypominającym Francję regionie Kalos, a podczas zabawy wcielamy się w trenerów przemierzających świat w poszukiwaniu kolejnych stworków, aby je złapać, wytrenować, a następnie wystawiać w kolejnych pojedynkach Ligi Pokémon. Aby osiągnąć sukces, musimy zdobyć osiem specjalnych odznak, pokonując specjalizujących się w danym żywiole przywódców Sal Treningowych, a następnie udowodnić swoją siłę przed tzw. Elitarną Czwórką, czyli najlepszymi trenerami w świecie Kalos. Mechanika rozgrywki nie odbiega zbytnio od poprzednich odsłon cyklu, a sednem zabawy jest eksploracja, prowadzenie rozmów oraz toczenie kolejnych turowych pojedynków z użyciem Pokémonów o różnych umiejętnościach i technikach walki. Pokemon X/Y to jednocześnie pierwsze gry z serii wykorzystujące w pełni trójwymiarową grafikę.

3DS

Pokemon Mystery Dungeon: Gates to Infinity
Pokemon Mystery Dungeon: Gates to Infinity

RPG 23 listopada 2012

Pokémon Mystery Dungeon: Gates to Infinity to gra jRPG z rodzaju „roguelike”, wyprodukowana przez japońskie studio Spike Chunsoft. Gracz kieruje poczynaniami tytułowych pokemonów przemierzających usiane niebezpieczeństwami labirynty. Tytuł wykorzystuje elementy tzw. rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality).

3DS

Pokemon Black 2
Pokemon Black 2

RPG 23 czerwca 2012

Bezpośrednia kontynuacja Pokemon Black, cieszącego sie dużą popularnością wśród graczy, jednego z bardziej popularnych tytułów na DS-a. Mimo urzędującego na rynku 3DS-a, twórcy zdecydowali się stworzyć sequel jeszcze raz z myślą o starszej konsolce, która w momencie premiery gry posiadała większą bazę użytkowników.

NDS

Pokemon White 2
Pokemon White 2

RPG 23 czerwca 2012

Bezpośrednia kontynuacja odsłony Pokemon White, która odniosła dużą popularność wśród graczy i była jednym z bardziej popularnych tytułów na DS-a. Mimo urzędującego na rynku 3DS-a, twórcy zdecydowali się stworzyć sequel jeszcze raz z myślą o starszej konsolce, która w momencie premiery gry posiadała większą bazę użytkowników.

NDS

Pokemon Conquest
Pokemon Conquest

Akcji 18 czerwca 2012

Pokemon Conquest to wyprodukowana przez studio Tecmo Koei gra akcji z elementami taktycznymi, której fabuła osadzona została w popularnym uniwersum anime. Zadaniem gracza jest obronić region Ransei przed groźnym wodzem Nobunaga i jego armią. W tym celu musi on podbić i zjednoczyć zwaśnione królestwa, a następnie obudzić z uśpienia jednego z legendarnych pokemonów.

NDS

Pokemon Black
Pokemon Black

RPG 18 września 2010

Pokemon Black to kolejna odsłona cyklu, w którym gracz ma okazję wyszkolić, a następnie wystawić do walki setki przeróżnych stworków. Pokemony toczą walki z innymi w iście RPG-owym stylu. Wygrywając potyczki poszerzamy naszą kolekcję o kolejnych milusińskich. W sumie do zebranie jest około 600 gatunków.

NDS

Pokemon White
Pokemon White

RPG 18 września 2010

Pokemon White to kolejna odsłona cyklu, w którym gracz ma okazję wyszkolić, a następnie wystawić do walki setki przeróżnych stworków. Pokemony toczą ze sobą walki w RPG-owym stylu. Wygrywając potyczki, poszerzamy naszą kolekcję o kolejnych milusińskich. W sumie do zebrania jest około 600 gatunków.

NDS

Pokemon HeartGold
Pokemon HeartGold

RPG 12 września 2009

Pokémon HeartGold to remake gry Pokémon Gold, wydanej w roku 1999 na konsolę przenośną Game Boy. Nowa wersja gry korzysta z możliwości graficznych i dźwiękowych oferowanych przez DS, jak również dotykowego ekranu.

NDS

Pokemon SoulSilver
Pokemon SoulSilver

RPG 12 września 2009

Pokémon SoulSilver to remake gry Pokémon Silver, wydanej w roku 1999 na konsolę przenośną Game Boy. Nowa wersja gry korzysta z możliwości graficznych i dźwiękowych oferowanych przez DS, jak również dotykowego ekranu.

NDS

Pokemon Platinum
Pokemon Platinum

RPG 22 maja 2009

Pokémon Platinum to kolejna gra, w której możemy stać się trenerem popularnych Pokemonów. Stanowi dopełnienie innych tytułów serii - Diamond oraz Pearl - jednocześnie będąc ich udoskonaloną wersją.

NDS

Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Sky
Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Sky

RPG 18 kwietnia 2009

Kolejna odsłona jednej z pobocznych serii opowiadających o przygodach Pokemonów. W grze wcielamy się w człowieka przemienionego w przedstawiciela jednego z nich.

NDS

Pokemon Ranger: Shadows of Almia
Pokemon Ranger: Shadows of Almia

Przygodowe 20 marca 2008

Kolejny przedstawiciel gier pozwalających na hodowanie, a następnie na wystawianie do walk uroczych stworzonek, jakimi niewątpliwie wydają się być Pokemony.

NDS

Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Time
Pokemon Mystery Dungeon: Explorers of Time

RPG 13 września 2007

Kolejna gra osadzona w świecie pełnym uroczych Pokemonów, należąca ponadto do podserii o nazwie Mystery Dungeon. Wcielamy się w człowieka tajemniczo przemienionego w Pokemona i obarczonego amnezją. Szybko zaprzyjaźniamy się z innym Pokemonem, wstępujemy do gildii odkrywców i rozpoczynamy wędrówkę po lochach, która ma na celu poznanie przyczyn tajemniczej przemiany

NDS

Pokemon Diamond
Pokemon Diamond

RPG 22 kwietnia 2007

Pokemon Diamond to kolejna odsłona bardzo popularnej na całym świecie gry RPG przeznaczonej na przenośne konsolki Nintendo. Po bardzo udanych wersjach Emerald, Fire Red/Leaf Green oraz Sapphire napisanych specjalnie dla GBA, przyszedł czas, by także posiadacze NDS otrzymali możność wcielenia się w trenera Pokemonów.

NDS

Pokemon Pearl
Pokemon Pearl

RPG 22 kwietnia 2007

Pokemon Pearl to kolejna odsłona bardzo popularnej na całym świecie gry RPG przeznaczonej na przenośne konsolki Nintendo. Po bardzo udanych wersjach Emerald, Fire Red/Leaf Green oraz Sapphire napisanych specjalnie dla GBA, przyszedł czas, by także posiadacze NDS otrzymali możność wcielenia się w trenera Pokemonów.

NDS

Pokemon Ranger: The Road to Diamond and Pearl
Pokemon Ranger: The Road to Diamond and Pearl

RPG 30 października 2006

Pokemon Ranger: The Road to Diamond and Pearl to kolejna gra z serii, traktującej o tych ultra popularnych stworzeniach, jakimi są Pokemony. Akcja gry toczy się w Poke-świecie, jednak tym razem rządzi się zupełnie innymi zasadami.

NDS

Pokemon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team
Pokemon Mystery Dungeon: Blue Rescue Team

RPG 18 września 2006

Pokemon Mystery Dungeon Blue Rescue Team (na GBA jednocześnie wydano Red Rescue Team) ponownie przenosi nas do świata tych fascynujących stworzeń, jakimi są Pokemony. Tylko tym razem sami wcielamy się w Pokemona.

NDS

Pokemon Link!
Pokemon Link!

Logiczne 6 marca 2006

Pokemon Trozei to odświeżona wersja Pokemon Puzzle Challenge, gry powstałej w 2000 roku na konsolę Game Boy. Program jest krzyżówką popularnego Tetrisa oraz znanej układanki Bejeweled. Mimo, iż gra w domyśle jest przeznaczona dla amatorów tytułowych stworzeń, ich znajomość nie jest wcale wymagana.

NDS

Pokemon Emerald
Pokemon Emerald

RPG 30 kwietnia 2005

Pokemon Emerald to kolejna odsłona cRPG-a z akcją osadzoną w świecie zabawnych stworków zwanych Pokemonami. Wcielamy się w młodego chłopaka, który chce pozostać największym trenerem Pokemonów.

GBA

Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green
Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green

RPG 7 września 2004

Szalenie popularne Pokemony atakują po raz kolejny w prostej grze z gatunku RPG. Gromadzimy drużynę złożoną z tytułowych stworków, a następnie toczymy bitwy z podobnymi nam treserami. Walka rozgrywana jest w systemie turowym, a zwycięstwa nagradzane są punktami doświadczenia, za które rozwijamy umiejętności naszych podopiecznych.

GBA

Pokemon Ruby
Pokemon Ruby

RPG 17 marca 2003

Mimo ze stosunkowo niewiele się zmieniło w Pokemon Ruby na GBA w stosunku do starszych wersji, to jednak wciąż niesamowicie wciąga. Nie tylko małolatów... bo to po prostu dobra gra RPG.

GBA

Pokemon Sapphire
Pokemon Sapphire

RPG 17 marca 2003

Mimo ze stosunkowo niewiele się zmieniło w Pokemon Sapphire na GBA w stosunku do starszych wersji, to jednak wciąż niesamowicie wciąga. Nie tylko małolatów... bo to po prostu dobra gra RPG.

GBA