Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGNDS
Okładka Pokemon Pearl (NDS)

Pokemon Pearl NDS

Pokemon Pearl to kolejna odsłona bardzo popularnej na całym świecie gry RPG przeznaczonej na przenośne konsolki Nintendo.

RPG | science fiction | turowe | 2D | Pokemon | multiplayer | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo DS
Okładka Pokemon Pearl (NDS)

producent: Game Freak

wydawca: Nintendo

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji NDS:

22kwietnia2007

Pokemon Diamond/Pearl to kolejna odsłona bardzo popularnej na całym świecie gry RPG przeznaczonej na przenośne konsolki Nintendo. Po bardzo udanych wersjach Emerald, Fire Red/Leaf Green oraz Sapphire napisanych specjalnie dla GBA, przyszedł czas, by także posiadacze NDS otrzymali możność wcielenia się w trenera Pokemonów.

Jako że gra jest kontynuatorką serii zapoczątkowanej w ubiegłej dekadzie, zasady pozostały praktycznie bez zmian. Istotą rozgrywki nadal jest łapanie dzikich, lecz zwykle niegroźnych stworków, celem wyszkolenia ich w walce. Oprócz tego od czasu do czasu udzielamy pomocy NPC, by stopniowo budować swój pozytywny wizerunek, oraz wybieramy się na samotne wędrówki, na których zdobywamy niezwykle cenne punkty doświadczenia. Tak więc zwolennicy prostego systemu RPG, który jest znakiem rozpoznawczym handheldowych Pokemonów, powinni być usatysfakcjonowani. Tym niemniej kilka elementów uległo drobnym modyfikacjom. Przede wszystkim nieco odświeżono oprawę graficzną – postacie pozostały dwuwymiarowe, natomiast liczne elementy otoczenia przeszły w pełen trójwymiar. Ponadto dodana została nowa kraina (Sinnoh), dzięki czemu świat Pokemonów znacząco się poszerzył. Inną nowością jest wielofunkcyjny zegarek, Poketch, umożliwiający między innymi dokładne określenie dnia miesiąca, sprawdzenie stanu zdrowia pupili bądź ilości przebytych kroków, a nawet wykonanie prostych obliczeń matematycznych. Zupełnie natomiast nie zmienił się sposób, w jaki prowadzimy walki. Nadal do potyczki możemy wystawić maksymalnie cztery stworki, przy czym dodatkowo każdy ma do dyspozycji tyle samo umiejętności bitewnych.

Wybierać możemy spośród dziesiątek Pokemonów. Co istotne, ich liczba w stosunku do poprzednich części delikatnie zwiększyła się. Każdy Pokemon ma swoje unikalne moce, co czyni rozgrywkę emocjonującą i nieprzewidywalną. Trzeba także podkreślić, że pojawiły się nowe przedmioty: magiczne napoje, Pokeballe o rozszerzonym działaniu, a także potężne artefakty, nierzadko decydujące o rozstrzygnięciu bitwy na naszą korzyść.

Oczywiście nie zabrakło możliwości rywalizowania z przyjaciółmi poprzez funkcję sieciową Nintendo Wi-Fi Connection (WFC). Możemy z nimi nie tylko toczyć walki, lecz również rozmawiać przez wbudowany mikrofon. Standardowo Nintendo przypisało każdemu egzemplarzowi gry unikalny kod, by po połączeniu z serwerem znajomi mogli łatwo się odszukać.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 318 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Pokemon Pearl

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pokemon Pearl

Nintendo DS

Nintendo DS

  • Wykorzystuje: Nintendo Wi-Fi Connection
Pokemon Pearl - recenzja gry
Pokemon Pearl - recenzja gry

Recenzja 25 czerwca 2007, 14:13

Pojedynki zrealizowano podobnie jak w poprzednich częściach, czyli w systemie turowym. Prowadzenie walk znów jest łatwe, ale, co istotne, bardzo satysfakcjonujące i nie nużące. Warto w tym miejscu nadmienić, że Pokemony specjalizują się w różnych mocach (ogień, kamień, lód itp.), zatem łatwo się domyślić, że konieczne jest skompletowanie odpowiednio zbalansowanej drużyny. Ponadto przyda się odrobina zmysłu taktycznego, bowiem stworki z czasem ewoluują i nabywają nowe umiejętności bitewne. Jako że w danej chwili możemy mieć aktywne maksymalnie cztery zdolności, niezwykle ważny jest ich dobór. Takie rozwiązanie otwiera przed nami spore możliwości, a zarazem w sprytny sposób ogranicza pole manewru. I gdyby nie lekko szwankująca SI, nie miałbym się do czego doczepić. Ale tak czy inaczej jest nieźle, jeśli nie bardzo dobrze.