Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX (Switch)
OkładkaPokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX (Switch)

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX Switch

Kompletny remake pierwszej odsłony serii turowych gier RPG Pokemon Mystery Dungeon. W Rescue Team DX gracze wcielają się w zamienionego w pokemona człowieka, który wraz z innymi stworkami stara się ocalić świat przed grożącą mu katastrofą.

RPG | turowe | widok izometryczny | Pokemon | reedycje/remastery/remaki | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX Premiera Switch

6marca2020

pudełko PL

6marca2020

Nintendo eShop

6marca2020

producent: Spike Chunsoft wydawca: Nintendo wydawca PL: ConQuest Entertainment a.s. Strona oficjalna

Angielskie napisyAngielskie napisy

Gry podobne do Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

Xenoblade Chronicles 2

void* tRrLM2(); //Void Terrarium 2

Omega Labyrinth Life

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX to turowa gra RPG, w której przemierzamy rozległe podziemia fantastycznego świata kontrolując drużynę składającą się w całości z pokemonów. Tytuł jest kompletnym remakiem gier Pokemon Mystery Dungeon Blue Rescue Team i Pokemon Mystery Dungeon Red Rescue Team, które ukazały się na konsolach Game Boy Advance i Nintendo DS.

Podobnie jak oryginał oraz jego liczne sequele, produkcja korzysta z formuły i modelu rozgrywki japońskiej serii Mystery Dungeon, która narodziła się w 1993 roku. Za przygotowanie tytułów spod jej szyldu odpowiada niezmiennie japońskie studio Chunsoft (obecnie część firmy Spike Chunsoft). Marka Mystery Dungeon, poza zagorzałymi fanami jRPG-ów, nie jest zbyt dobrze znana zachodnim graczom. Do tej pory jej najbardziej rozpoznawalnymi reprezentantami poza Krajem Kwitnącej Wiśni pozostają tytuły, które korzystają z licencji innych popularnych serii, takie jak Etrian Mystery Dungeon i Chocobo's Mystery Dungeon.

Fabuła

Historia przedstawiona w Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX łączy w sobie elementy przedstawione w obu wersjach oryginalnych tytułów. Główny bohater gry budzi się pewnego dnia odkrywając, że stał się on pokemonem (o jego gatunku gracze decydują na początku przygody). Cierpiąc na amnezję i nie mogąc przypomnieć sobie żadnych szczegółów z poprzedniego życia, postanawia rozejrzeć się po okolicy w poszukiwaniu odpowiedzi na dręczące go pytania. Protagonista szybko orientuje się, że świat pokemonów został zdewastowany licznymi i tajemniczymi katastrofami. Aby pomóc jego mieszkańcom i znaleźć drogę do domu postanawia on wraz z nowymi przyjaciółmi stworzyć drużynę ratunkową, wspierającą wszystkie kieszonkowe stworki.

Mechanika

Trójwymiarowy świat Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX został przedstawiony w widoku izometrycznym. Większa część zabawy upływa nam pod znakiem wykonywania zadań zleconych przez inne pokemony. Czasami otrzymujemy je bezpośrednio od napotkanych po drodze stworków albo przyjmujemy je za pośrednictwem tablic ogłoszeń lub dowiadujemy się o nich z listów. Na początku przygody kontrolujemy tylko naszego głównego pokemona, ale z czasem przyłączają się do nas również inne stworki, z których kompletujemy drużynę dzielnych ratowników, biorąc pod uwagę ich statystyki oraz dostępne ataki.

Najważniejsza część gry to eksploracja pokrytych siatką pól losowo generowanych podziemi, lasów i innych kolorowych lokacji, gdzie znajdziemy cele naszych misji. Gracze poruszają się oraz walczą z przeciwnikami w trybie turowym. Warto zaznaczyć, że pokemony oraz wrogowie wykonują swoje ruchy w tym samym czasie. Oznacza to, że kiedy przemieszczamy się z jednego pola na drugie, taką samą akcję mogą wykonać także oponenci.

Podobnie jak w innych tytułach Mystery Dungeon, pokonując przeciwników, nasze pokemony zdobywają kolejne poziomy i punkty doświadczenia, zyskując tym samym nowe ataki, ale zostają one wyzerowane po przeniesieniu się do bazy głównej. Czas spędzony w podziemiach ogranicza również wskaźnik głodu. Jeżeli nie znajdziemy jedzenia, stworki będą stopniowo tracić punkty życia i zostaną zmuszone do odwrotu.

Kwestie techniczne

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX oferuje niezwykle przyjemną dla oka i ucha oprawę audiowizualną. Dzięki zastosowaniu filtrów graficznych oraz techniki cel-shading, tytuł przypomina ruchomy obraz wykonany akwarelami.

Ostatnia modyfikacja 29 stycznia 2020

Tryb gry: single player  

Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX cena w dniu premiery: 199,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pokemon Mystery Dungeon: Rescue Team DX

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.