Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Pokemon Shield (Switch)

Pokemon Shield Switch

Pokemon Shield to jedna z dwóch gier, obok Pokemon Sword, otwierających na konsoli Nintendo Switch ósmą generację Pokemonów. Gracze odwiedzają region Galar, łapią i trenują kolejne stworki, a następnie wystawiają je do walki z podopiecznymi innych trenerów.

RPG | TPP | science fiction | turowe | widok izometryczny | Pokemon | kooperacja | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo Switch
Okładka Pokemon Shield (Switch)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji Switch:

15listopada2019

15listopada2019

pudełko PL

15listopada2019

Nintendo eShop

Pokemon Shield to kolejna odsłona kultowego cyklu japońskich RPG, zapoczątkowanego w latach 90. XX wieku przez studio Game Freak. Zgodnie z tradycjami serii, tytuł zadebiutował wraz z bliźniaczym Pokemon Sword jako debiutanckie gry z tzw. ósmej generacji Pokemonów. Obie produkcje to także pierwsze pełnoprawne części cyklu wydane na konsoli Nintendo Switch, po wypuszczonych rok wcześniej spin-offach Pokemon: Let’s Go, Pikachu!Pokemon: Let’s Go, Eevee!.

Fabuła

Historia Pokemon Shield tradycyjnie obraca się wokół początkującego trenera pokemonów, który rozpoczyna swoją przygodę z wybranym stworkiem. Wraz z nim bohater zwiedzi wzdłuż i wszerz region Galar, gdzie dzięki współpracy ludzi i pokemonów kwitnie przemysł.

Mechanika

Rozgrywka w Pokemon Shield nie odbiega zbytnio od schematów wypracowanych w poprzednich odsłonach serii. W trakcie gry eksplorujemy kolejne lokacje, w których możemy znaleźć liczne gatunki pokemonów do złapania. Każdy stworek ma unikatowe statystyki, dostępne ataki oraz zdolności, które wpływają na jego potencjał w potyczkach z podopiecznymi innych trenerów. Walki rozgrywane są w systemie turowym, a biorą w nich udział drużyny złożone z kilku pokemonów. Dużą nowością są formy Gigantamax, które gracz może aktywować w trakcie niektórych starć. Zwiększają one wytrzymałość naszego podopiecznego, lecz możemy z tego skorzystać wyłącznie raz na całą walkę, a trwają tylko trzy tury. Wprowadza to jednak dodatkowy aspekt strategiczny do starć.

Główną atrakcją gry jest nowy region, oferujący zróżnicowane krajobrazy oraz wyzwania, jak również nieznane wcześniej gatunki pokemonów. W trakcie przygody natkniemy się zarówno na pospolite stworki, jak i rzadsze egzemplarze, wliczając w to unikatowe legendarne okazy. Ponadto po krótkiej nieobecności w Pokemon Sun oraz Pokemon Moon powróciły Pokegymy, w których znajdziemy nietypowe wyzwania oraz wyspecjalizowanych trenerów.

Największą nowością jest Wild Area, czyli ogromny teren rozciągający się przez cały region, gdzie w zależności od pogody i pory dnia możemy spotkać odmienne gatunki pokemonów. Dostęp do tego miejsca uzyskujemy już w pierwszych godzinach gry i jedynie wysokie poziomy dzikich pokemonów mogą nas powstrzymać od eksplorowania dalszych rejonów. Po podłączeniu do Internetu w Wild Area znajdziemy postacie innych graczy, lecz jedyny aspekt multiplayerowy znajduje się w czteroosobowych rajdach, gdzie walczymy z potężnymi pokemonami.

Kwestie techniczne

Oprawa wizualna Pokemon Shield nie odbiega stylem od poprzednich odsłon cyklu. Niemniej autorzy wykorzystali możliwości platformy Nintendo Switch, dzięki czemu gra wygląda znacznie lepiej niż jej poprzedniczki wydane na przenośną konsolę Nintendo 3DS.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 10,2 GB

Ocena czytelników: 7,3 / 10 na podstawie 76 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.4 / 10 na podstawie 18 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 219,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pokemon Shield

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.
Hakujesz Pokemony? Trafisz za kratki
Hakujesz Pokemony? Trafisz za kratki

wiadomość4 lutego 2021

W Japonii zaczęto ścigać ludzi, którzy łamią zasady uczciwej konkurencji i sprzedają zmodyfikowane cyfrowo Pokemony na czarnym rynku. Jeden z przestępców został już złapany na gorącym uczynku.

Nowe Animal Crossing i Pokemon to wielkie światowe hity
Nowe Animal Crossing i Pokemon to wielkie światowe hity

wiadomość7 maja 2020

Firma Nintendo ma powody do zadowolenia. Koncern podał zaktualizowane wyniki sprzedaży konsoli Switch oraz gier na nią. Są one imponujące.

Sprzedano 52 mln Nintendo Switch, świetny wynik Pokemonów
Sprzedano 52 mln Nintendo Switch, świetny wynik Pokemonów

wiadomość30 stycznia 2020

Firma Nintendo ma powody do zadowolenia. Sprzedaż konsoli Switch przekroczyła już 52 mln egzemplarzy. Ponadto rewelacyjnie na rynku radzą sobie Pokemon Sword i Pokemon Shield.

Zapowiedziano Expansion Pass do Pokemon Sword i Shield
Zapowiedziano Expansion Pass do Pokemon Sword i Shield

wiadomość10 stycznia 2020

Firmy Nintendo, The Pokemon Company i Game Freak zapowiedziały Expansion Pass do Pokemon Sword i Shield. W skład pakietu wejdą dwa duże rozszerzenia do jednego z największych hitów 2019 roku.

Mimo kontrowersji, Pokemon Sword i Shield biją rekordy sprzedaży
Mimo kontrowersji, Pokemon Sword i Shield biją rekordy sprzedaży

wiadomość21 listopada 2019

Według oficjalnych danych najnowsze odsłony Pokemonów sprzedały się bardzo dobrze przez pierwsze trzy dni od ich premiery. Produkcje stały się najszybciej rozchodzącą się pozycją w historii konsoli Nintendo Switch, bijąc rekord sprzedaży m.in. w Japonii.