Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitch
Okładka Yo-kai Watch 4 (Switch)
OkładkaYo-kai Watch 4 (Switch)

Yo-kai Watch 4 Switch

Yo-Kai Watch 4 to czwarta odsłona kultowej w Japonii serii RPG, polegającej na zwiedzaniu świata nawiedzonego przez istoty z japońskiego folkloru. W grze pojawiają się postacie znane z anime, takie jak Touma Tsukinami, Natsume Amano, Keisuke Amano czy Akinori Arihoshi.

RPG | TPP | fantasy | manga i anime | Japonia | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Yo-kai Watch 4 Premiera Switch

20czerwca2019

producent: Level 5 wydawca: Nintendo Strona oficjalna

japońskajapońska

Kolejna odsłona popularnej serii jRPG przeznaczonej dla młodszych graczy. W grze pojawiają się postacie znane z anime, takie jak m.in. Touma Tsukinami, Natsume Amano, Keisuke Amano czy Akinori Arihoshi. Studio odpowiedzialne za stworzenie Yo-Kai Watch 4 to Level 5, znane z tak kultowych tytułów jak Dragon Quest czy Ni No Kuni.

Fabuła

Yokai to ogólna nazwa używana do określania nadnaturalnych istot występujących w japońskiej mitologii i folklorze. Normalnie nie są one widoczne dla większości ludzi, jednak w uniwersum gry, za sprawą specjalnego zegarka zwanego Yo-Kai Watch jesteśmy w stanie je dostrzec.

W Yo-Kai Watch 4 przychodzi nam poznać i pokierować bohaterami z trzech przenikających się linii czasowych. Naszym zadaniem jest zaprzyjaźnić się, walczyć i odkrywać tajemnicę kryjącą się za obecnością yokai.

Mechanika

Wydarzenia w grze obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Uniwersum czwartej odsłony Yo-kai Watch składa się z trzech alternatywnych światów, pomiędzy którymi podróżujemy za pomocą specjalnego przyrządu zwanego Yo-Kai Ark. Każdy ze światów różni się nie tylko umiejscowieniem w czasie, ale również występującymi tam yokai i bohaterami, którymi kierujemy.

Pierwszy z nich to świat Keity - głównego bohatera serii, cierpiącego na kompleksy związane z byciem zupełnie przeciętnym. W towarzystwie zaprzyjaźnionych yokai Whisper i Jibanyan zwiedzamy lokacje składające się na współczesną Japonię.

Drugi świat pojawił się w filmie Yo-Kai Watch: Forever Friends. Tutaj kierujemy postacią Shina Shimomachiego wraz z sojuszniczym stworem - Nekomatą.

Ostatni ze światów to świat Natsume. Umiejscowiony jest 30 lat później niż świat Keity, a my kierujemy jego córką o imieniu Natsume.

Tak jak w poprzedniczkach, nie ze wszystkimi yokai napotkanymi podczas eksploracji świata jesteśmy w stanie dojść do porozumienia, więc zmuszeni bywamy do stoczenia z nimi walki. Do boju stanąć mogą postacie ludzkie jak Keita czy Natsume, ale również zaprzyjaźnione yokai z unikalnymi dla siebie atakami. Sama walka jest dość typowa dla jRPG – potyczki toczymy w czasie rzeczywistym, w dowolnym momencie przełączając się między członkami drużyny. W tej części pojawia się możliwość korzystania z Yo-Ki. Jest to zdolność polegająca na wyssaniu z przeciwnika energii ki i przetransformowaniu jej w mocniejszy specjalny atak po zebraniu odpowiedniej jej ilości, bądź uleczenia naszego sojuszniczego yokai.

By ułatwić eksplorację, twórcy dodali również możliwość wezwania widmowego psa Naiwoofa. Jeśli tylko poczujemy, że straciliśmy rozeznanie w okolicy i potrzebujemy pomocy, wzywamy tego sympatycznego psiaka, który merdając ogonem, poprowadzi nas do wybranej lokacji.

Kwestie techniczne

Gra oferuje kolorową trójwymiarową oprawę graficzną. Seria Yo-Kai Watch, tak jak Pokemony, skierowana jest do raczej młodszego grona odbiorców.

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 6.3 / 10 na podstawie 3 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Yo-kai Watch 4: Odpowiednia dla każdego wieku.