Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGBA
Okładka Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green (GBA)
OkładkaPokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green (GBA)

Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green GBA

Szalenie popularne Pokemony atakują po raz kolejny w prostej grze z gatunku RPG. Gromadzimy drużynę złożoną z tytułowych stworków, a następnie toczymy bitwy z podobnymi nam treserami.

RPG | science fiction | turowe | 2D | Pokemon | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green Premiera GBA

7września2004

producent: Nintendo wydawca: Nintendo Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

„Pokemon Fire Red” i „Pokemon Leaf Green” to nowe, odświeżone wersje dwóch gier z 1998 roku - „Pokemon Red” i „Pokemon Green” - które w owym czasie królowały na czarno-białych ekranikach Game Boya. Poza oczywistymi nawiązaniami do starych hitów, miłośnicy serii znajdą w nowych, kolorowych pokemonach garść innowacji.

Gracz wciela się w młodego trenera pokemonów, którego marzeniem jest zostać najlepszym trenerem na świecie. Wędrówkę na szczyt zaczyna od jednego stworka, ale ten stan nie trwa długo. Wyruszając z rodzinnej wioski w podróż po krainie Kanto i dalszych lądach, bohater co rusz napotyka na swej drodze bezpańskie pokemony. Aby przyłączyć je do swojej drużyny, musi je najpierw pokonać. Innym sposobem zdobycia ciekawego zwierzaka jest rzucenie wyzwania któremuś z trenerów. Gdy go podejmie, wywiązuje się pojedynek, w wyniku którego przegrany traci swoich podopiecznych na rzecz zwycięzcy. Inni bohaterowie mają zazwyczaj mocne, dobrze przygotowane zastępy pokemonów, dlatego bez odpowiedniej siły rażenia lepiej ich nie zaczepiać.

Sama walka w „Pokemon FireRed” i „Pokemon Leaf Green” nie odbiega od tego, co gracze doświadczyli już w innych częściach serii. Pokemony występują w wielu odmianach (ognia, wody, ziemi, kamienia, elektryczne itd.), posiadają zróżnicowane umiejętności, siłę i wytrzymałość. Kluczem do sukcesu jest dobranie stworka o takich własnościach ofensywnych, które przedrą się przez obronę przeciwnika zadając mu duże obrażenia. Należy pamiętać również o tym, by własna odporność na magiczne ataki rywala była jak największa. Pokemony można wspomagać w czasie starcia (np. kupionymi „uzdrawiaczami”), a w ostateczności wymieniać na inne sztuki w inwentarzu, nie biorące dotąd udziału w walce. Sama animacja walki, wygląd stworków i grafika otoczenia wyglądają niemal identycznie jak w wydanym w 2003 roku „Pokemon Ruby”.

Nowością jest możliwość połączenia się z innymi konsolami przy pomocy link-kabla i wymieniania się swoimi podopiecznymi z innymi trenerami, posiadającymi stworki z gier „Pokemon Ruby”, „Pokemon Sapphire” (obie GBA) oraz „Pokemon Colosseum” (Gamecube). Przy odrobinie dobrej woli można skompletować łącznie ponad 350 odmian pokemonów. Dodatkowo do omawianego duetu gier dołączona jest przystawka Wireless Adapter, dzięki której uzyskuje się bezprzewodowe połączenie nawet z 39 innymi graczami. W specjalnym wirtualnym pokoju (Union Room) można handlować pokemonami, staczać pojedynki, a nawet chatować. „Pokemon Red Fire” i „Pokemon Leaf Green” oceniane są na około 30 godzin gry każda, ale biorąc pod uwagę ich możliwości „sieciowe” jest oczywiste, że dostarczą wielokrotnie dłuższej rozrywki.

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 3597 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green Wymagania sprzętowe

Game Boy Advance

Game Boy Advance

  • Wykorzystuje:
  • Link-kabel
  • Wireless Adapter