Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGBA
Okładka Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green (GBA)

Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green GBA

Szalenie popularne Pokemony atakują po raz kolejny w prostej grze z gatunku RPG. Gromadzimy drużynę złożoną z tytułowych stworków, a następnie toczymy bitwy z podobnymi nam treserami.

RPG | science fiction | turowe | 2D | Pokemon | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Game Boy Advance
Okładka Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green (GBA)

producent: Nintendo

wydawca: Nintendo

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GBA:

7września2004

Kolekcja gier
Obserwuj grę

„Pokemon Fire Red” i „Pokemon Leaf Green” to nowe, odświeżone wersje dwóch gier z 1998 roku - „Pokemon Red” i „Pokemon Green” - które w owym czasie królowały na czarno-białych ekranikach Game Boya. Poza oczywistymi nawiązaniami do starych hitów, miłośnicy serii znajdą w nowych, kolorowych pokemonach garść innowacji.

Gracz wciela się w młodego trenera pokemonów, którego marzeniem jest zostać najlepszym trenerem na świecie. Wędrówkę na szczyt zaczyna od jednego stworka, ale ten stan nie trwa długo. Wyruszając z rodzinnej wioski w podróż po krainie Kanto i dalszych lądach, bohater co rusz napotyka na swej drodze bezpańskie pokemony. Aby przyłączyć je do swojej drużyny, musi je najpierw pokonać. Innym sposobem zdobycia ciekawego zwierzaka jest rzucenie wyzwania któremuś z trenerów. Gdy go podejmie, wywiązuje się pojedynek, w wyniku którego przegrany traci swoich podopiecznych na rzecz zwycięzcy. Inni bohaterowie mają zazwyczaj mocne, dobrze przygotowane zastępy pokemonów, dlatego bez odpowiedniej siły rażenia lepiej ich nie zaczepiać.

Sama walka w „Pokemon FireRed” i „Pokemon Leaf Green” nie odbiega od tego, co gracze doświadczyli już w innych częściach serii. Pokemony występują w wielu odmianach (ognia, wody, ziemi, kamienia, elektryczne itd.), posiadają zróżnicowane umiejętności, siłę i wytrzymałość. Kluczem do sukcesu jest dobranie stworka o takich własnościach ofensywnych, które przedrą się przez obronę przeciwnika zadając mu duże obrażenia. Należy pamiętać również o tym, by własna odporność na magiczne ataki rywala była jak największa. Pokemony można wspomagać w czasie starcia (np. kupionymi „uzdrawiaczami”), a w ostateczności wymieniać na inne sztuki w inwentarzu, nie biorące dotąd udziału w walce. Sama animacja walki, wygląd stworków i grafika otoczenia wyglądają niemal identycznie jak w wydanym w 2003 roku „Pokemon Ruby”.

Nowością jest możliwość połączenia się z innymi konsolami przy pomocy link-kabla i wymieniania się swoimi podopiecznymi z innymi trenerami, posiadającymi stworki z gier „Pokemon Ruby”, „Pokemon Sapphire” (obie GBA) oraz „Pokemon Colosseum” (Gamecube). Przy odrobinie dobrej woli można skompletować łącznie ponad 350 odmian pokemonów. Dodatkowo do omawianego duetu gier dołączona jest przystawka Wireless Adapter, dzięki której uzyskuje się bezprzewodowe połączenie nawet z 39 innymi graczami. W specjalnym wirtualnym pokoju (Union Room) można handlować pokemonami, staczać pojedynki, a nawet chatować. „Pokemon Red Fire” i „Pokemon Leaf Green” oceniane są na około 30 godzin gry każda, ale biorąc pod uwagę ich możliwości „sieciowe” jest oczywiste, że dostarczą wielokrotnie dłuższej rozrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 3583 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pokemon Fire Red/Pokemon Leaf Green

Game Boy Advance

Game Boy Advance

  • Wykorzystuje:
  • Link-kabel
  • Wireless Adapter
Nowe materiały graficzne z Pokemon Black/White
Nowe materiały graficzne z Pokemon Black/White

wiadomość15 maja 2010

Premiera duetu gier Pokemon HeartGold i Pokemon SoulSilver miała miejsce raptem dwa miesiące temu, a Nintendo już rozpoczyna intensywne promowanie kolejnej odsłony cyklu. Na pierwszy rzut poszły screeny i artworki.

Nie mija moda na Pokemony - kolejna gra, kolejny sukces

wiadomość19 września 2008

Nie mija moda na Pokemony. Odkąd sympatyczne stworki opanowały świat gier i nie tylko (a stało się to w roku 1995), ich popularność nie maleje, a można nawet powiedzieć, ze systematycznie rośnie, choć wychowuje się na nich już kolejne pokolenie graczy. Wskazuje na to choćby sprzedaż najnowszej odsłony Pokemon – Pokemon Platinum – wydanej właśnie na przenośną konsolę Nintendo DS.

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami
Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami

wiadomość28 marca 2007

Mamy okazję do poinformowania Was, że piątego kwietnia będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę pojawienia się Pokemonów na antenie jednej z japońskich stacji telewizyjnych. Niemniej jednak owe stworzonka są znane niektórym miłośnikom elektronicznej rozrywki już od 1995 r. Wtedy to pojawiła się pierwsza gra z ich udziałem, zaadresowana do posiadaczy konsoli GameBoy Pocket.

Pokemony mają już dziesięć lat

wiadomość28 marca 2006

Koncern Nintendo z dumą ogłosił, że kieszonkowe potwory, czyli Pokemony świętują właśnie swoje dziesiąte urodziny.

Do sądu za gen nazwany ... Pokemon?

wiadomość20 grudnia 2005

Cofnijmy się do początku roku, a dokładnie do stycznia, kiedy to w magazynie Nature pojawił się artykuł autorstwa pana Piera Paolo Pandolfiego z nowojorskiego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, w którym opisał on gen powodujący raka - "POK erythroid myeloid ontogenic", czyli w skrócie ... POKemon. Jak można się domyślać, hasło "Pokemon powoduje raka" niezbyt spodobało się niektórym osobom.