Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2006, 13:48

autor: Karolina "Krooliq" Talaga

Pokemony mają już dziesięć lat

Koncern Nintendo z dumą ogłosił, że kieszonkowe potwory, czyli Pokemony świętują właśnie swoje dziesiąte urodziny.

Koncern Nintendo z dumą ogłosił, że kieszonkowe potwory, czyli Pokemony świętują właśnie swoje dziesiąte urodziny. Taka rocznica to dobry czas na podsumowanie, a zatem przypomnijmy, że wszystko zaczęło się w 1990 roku, kiedy to japończyk Satoshi Tajiri ze studia developerskiego Game Freak zaprezentował swój projekt na grę. Po sześciu latach prac nad programem, w 1996 na czarno-białych ekranikach GameBoya użytkownicy ujrzeli dwie wersje gry z Pokemonami w roli główniej, mianowicie Pokemon Red oraz Pokemon Green. W krótkim czasie rozeszło się ponad milion egzemplarzy wspominanych tytułów, a świat powoli zaczął ogarniać pokemonowy szał, który objął również inne dziedziny, nie tylko gry.

W 1997 roku w Japonii pojawiła się pierwsza kreskówka z potworkami, następnie w roku 1998 na ekrany światowych kin wszedł pierwszy film. W 1998 roku szerokiej, amerykańskiej publiczności została zaprezentowana seria kreskówek, a rok później europejskie stacje telewizyjne emitowały pierwszy serial z Pokemonami. Mania na kieszonkowe potwory zaczęła się rozprzestrzeniać i aktualnie, po upływie tych dziesięciu lat, nie sposób jest wymienić wszystkich rodzajów produktów z Pokemonami. Mamy zabawki, różnego rodzaju gadżety, karty, wspominane filmy, seriale, w 2005 roku w Japonii otwarto nawet tematyczny, pokemonowy park rozrywki, no i oczywiście mamy gry.

Pokemony mają już dziesięć lat - ilustracja #1

 

Przez dziesięć lat koncernowi Nintendo udało się rozprowadzić w skali globalnej ponad sto pięćdziesiąt milionów (!) egzemplarzy gier z omawianymi bohaterami w roli głównej, a cały pokemonowy biznes wart jest w przybliżeniu ponad 25 miliardów dolarów.

Oczywiście w związku z dziesiątymi urodzinami kieszonkowych potworków, ich fani już 5 maja otrzymają kolejną grę, noszącą tytuł Pokemon Link!. Program będzie przeznaczony na konsolę Nintendo DS. A więcej informacji na temat produkcji z omawianej dziś serii znajdziecie na łamach naszego serwisu.