Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGGCN
Okładka Pokemon XD: Gale of Darkness (GCN)

Pokemon XD: Gale of Darkness GCN

Gracz wciela się w rolę Michaela, który – jak to bywa w RPG-ach – jest jedynym bohaterem zdolnym ocalić świat. W tym konkretnym wypadku chodzi świat Orre i życie Shadow Pokemonów, które zostały opętane przez złe moce.

RPG | science fiction | turowe | Pokemon | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Nintendo GameCube
Okładka Pokemon XD: Gale of Darkness (GCN)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji GCN:

27września2005

Pokemon XD: Gale of Darkness to kolejna propozycja dla fanów sympatycznych potworków, która ujrzała światło dzienne pod patronatem Nintendo. Tym razem nie jest to następny produkt dla właścicieli Game Boyów czy DS-ów, ale gra, która przynosi sporo radości użytkownikom konsoli domowych. Chociaż nie wykorzystuje ona w pełni możliwości systemu GameCube, to i tak robi imponujące wrażenie, ponieważ to pierwszy Pokemonowy RPG z prawdziwego zdarzenia na tę platformę.

Gracz wciela się w rolę Michaela, który – jak to bywa w RPG-ach – jest jedynym bohaterem zdolnym ocalić świat. W tym konkretnym wypadku chodzi świat Orre i życie Shadow Pokemonów, które zostały opętane przez złe moce. Michael razem z Eevee wyrusza w podróż, u której końca stoi wyjaśnienie tajemnicy Shadow Lugia – legendarnego i najsilniejszego Pokemona.

Oczywiście na naszych bohaterów czeka wiele walk do stoczenia. Sam sposób przeprowadzania pojedynków jest bardzo zbliżony do tego, co znamy już z poprzednich gier z serii. Oznacza to, że postaci wydają polecenia swoim Pokemonom w systemie turowym. Jeśli nawet ktoś nie miał jeszcze do czynienia z sympatycznymi stworkami, to zrozumienie systemu bitewnego nie zajmie więcej niż kilka minut. Nowością jest konieczność odczytywania aury Pokemonów przeciwnika przed każdą walką. Może się okazać, że któryś z nich to właśnie Shadow Pokemon, a wtedy trzeba wygrać bitwę, przejąć takiego potworka i uleczyć go, aby znów stanął po stronie dobra. W trakcie samego pojedynku gracz powinien mieć się na baczności, gdyż „skażony” Pokemon nie używa swych naturalnych mocy i nigdy nie wiadomo jak walka się potoczy. W ramach przerwy od zmagania się z przeciwnościami losu, gra oferuje także mozliwość rozgrywki wieloosobowej. Są to tradycyjne bitwy systemu Pokemon, które mogą być rozgrywane między maksymalnie czterema uczestnikami.

XD w tytule, to rozwinięcie angielskiego określenia eXtra Dimension, czyli „dodatkowy wymiar”. Od samego początku wiadomo więc, co ma nam do zaoferowania strona graficzna produkcji. Wszystko prezentuje się bardzo ładnie, a prosty wygląd postaci i animacji bardzo dobrze współgra z żywymi kolorami. Nie znaczy to oczywiście, że cokolwiek jest niedopracowane w Gale of Darkness. Po prostu taki styl został narzucony już we wstępnej fazie projektu. Przyjemne dla oka są również efekty towarzyszące użyciu naturalnych, jak i złych mocy przez Pokemony.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 7,9 / 10 na podstawie 263 głosów czytelników.

Gry podobne do Pokemon XD: Gale of Darkness

Klasyfikacja PEGI Pokemon XD: Gale of Darkness

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pokemon XD: Gale of Darkness

Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Nowe materiały graficzne z Pokemon Black/White
Nowe materiały graficzne z Pokemon Black/White

wiadomość15 maja 2010

Premiera duetu gier Pokemon HeartGold i Pokemon SoulSilver miała miejsce raptem dwa miesiące temu, a Nintendo już rozpoczyna intensywne promowanie kolejnej odsłony cyklu. Na pierwszy rzut poszły screeny i artworki.

Nie mija moda na Pokemony - kolejna gra, kolejny sukces

wiadomość19 września 2008

Nie mija moda na Pokemony. Odkąd sympatyczne stworki opanowały świat gier i nie tylko (a stało się to w roku 1995), ich popularność nie maleje, a można nawet powiedzieć, ze systematycznie rośnie, choć wychowuje się na nich już kolejne pokolenie graczy. Wskazuje na to choćby sprzedaż najnowszej odsłony Pokemon – Pokemon Platinum – wydanej właśnie na przenośną konsolę Nintendo DS.

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami
Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami

wiadomość28 marca 2007

Mamy okazję do poinformowania Was, że piątego kwietnia będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę pojawienia się Pokemonów na antenie jednej z japońskich stacji telewizyjnych. Niemniej jednak owe stworzonka są znane niektórym miłośnikom elektronicznej rozrywki już od 1995 r. Wtedy to pojawiła się pierwsza gra z ich udziałem, zaadresowana do posiadaczy konsoli GameBoy Pocket.

Pokemony mają już dziesięć lat

wiadomość28 marca 2006

Koncern Nintendo z dumą ogłosił, że kieszonkowe potwory, czyli Pokemony świętują właśnie swoje dziesiąte urodziny.

Do sądu za gen nazwany ... Pokemon?

wiadomość20 grudnia 2005

Cofnijmy się do początku roku, a dokładnie do stycznia, kiedy to w magazynie Nature pojawił się artykuł autorstwa pana Piera Paolo Pandolfiego z nowojorskiego Memorial Sloan-Kettering Cancer Center, w którym opisał on gen powodujący raka - "POK erythroid myeloid ontogenic", czyli w skrócie ... POKemon. Jak można się domyślać, hasło "Pokemon powoduje raka" niezbyt spodobało się niektórym osobom.