Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 28 marca 2007, 12:33

autor: Major Doktor Upiorna

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami

Mamy okazję do poinformowania Was, że piątego kwietnia będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę pojawienia się Pokemonów na antenie jednej z japońskich stacji telewizyjnych. Niemniej jednak owe stworzonka są znane niektórym miłośnikom elektronicznej rozrywki już od 1995 r. Wtedy to pojawiła się pierwsza gra z ich udziałem, zaadresowana do posiadaczy konsoli GameBoy Pocket.

Mamy okazję do poinformowania Was, że piątego kwietnia będziemy obchodzić dziesiątą rocznicę pojawienia się Pokemonów na antenie jednej z japońskich stacji telewizyjnych. Niemniej jednak owe stworzonka są znane niektórym miłośnikom elektronicznej rozrywki już od 1995 r. Wtedy to pojawiła się pierwsza gra z ich udziałem, zaadresowana do posiadaczy konsoli GameBoy Pocket. W bardzo krótkim czasie Pokemony zdobyły popularność porównywalną chociażby z Mario i na stałe zagościły w kulturze masowej.

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami - ilustracja #1

Twórcą owych powszechnie lubianych stworków był Satoshi Tajiri – fascynat przenośnych konsol, anime i mangi. Dwanaście miesięcy po emisji się pierwszej japońskiej kreskówki z owymi stworkami, na srebrnym ekranie pojawił się pełnometrażowy film z ich udziałem. W tym samym roku amerykańska publiczność dostała serial animowany w rolach głównych z Pokemonami, który po kilku miesiącach zagościł również w Europie. Na antenie polskich stacji telewizyjnych ów serial mogliśmy oglądać od roku 2000.

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami - ilustracja #2

Co się tyczy sfery elektronicznej rozrywki firma Nintendo początkowo nie była zbyt zainteresowana pomysłem wydania gry z nikomu nieznanymi kreaturkami. Niemniej jednak po nieco ryzykownym stworzeniu pierwszej produkcji i jej ogromnym sukcesie finansowym developerzy zdecydowali o dalszych pracach w tej materii. Pokemony stały się bohaterami pozycji przeznaczonych zarówno dla konsol (GameBoy Pocket, GameBoy Color, GameBoy Advance, GameCube oraz Nintendo DS), jak i komputerów osobistych klasy PC.

Dziesiąta rocznica pierwszej kreskówki z Pokemonami - ilustracja #3

Jednak gry i telewizja to nie wszystko. Owe kieszonkowe potwory na dobre zagościły w naszym życiu. Przez ostatnich kilka lat opublikowano niesamowita ilość komiksów, czasopism i kolorowanek z Pokemonami. Sukces notuje się również na terenie branży muzycznej - płyta z piosenką Mezase Pokemon Master! sprzedała się w prawie dwóch milionach egzemplarzy. Co więcej wizerunki tych wszędobylskich kreaturek widnieją nawet na kapslach od napojów, a Tazo do gry z ich podobiznami są dołączane do chipsów.

Wszystkich zainteresowanych grami z udziałem Pokemonów zachęcamy do zapoznania się z materiałami, udostępnianymi w naszej encyklopedii. Polecamy Wam również strony oficjalne, poświęcone owym kreaturkom:

gry