Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Seria Metroid - seria gier

Seria przygodowych gier akcji w realiach science-fiction z łowczynią nagród – Samus Aran w roli głównej. Cykl od samego początku wydawany jest wyłącznie na konsole produkowane przez koncern Nintendo.

Pierwsza gra z serii ukazała się w 1986 roku w wersji na konsolę Nintendo Entertainment System z czytnikiem dyskietek Family Computer Disk System. Światowy sukces odniosła jednak dopiero rok później, kiedy to na sklepowe półki trafił port adresowany bezpośrednio na platformę NES. Była to zarazem jedna z pierwszych gier z kobiecą postacią w roli głównej. Sukces udało się powtórzyć cztery lata później wraz z premierą gry Metroid II: Return of Samus na przenośnej konsoli Game Boy. Na przestrzeni 25 lat cykl doczekał się 10 odsłon zaliczanych do głównego nurtu a także spin-offu (Metroid Prime Pinball) oraz szeregu kompilacji.

Akcja gier z serii Metroid toczy się w odległej przyszłości. Gracze poznają perypetie Samus Aran, łowczyni nagród, która chroni galaktykę przed kosmicznymi piratami, pragnącymi wykorzystać moc tytułowych metroidów. Inspiracją dla twórców cyklu stały się m.in. film Obcy: Ósmy pasażer Nostromo oraz twórczość Hansa Geigera.

Pod względem mechanizmów rozgrywki, seria często określana bywa jako połączenie Super Mario Bros. oraz The Legend of Zelda. Dotyczy to przede wszystkim elementów platformowych i nacisku na eksplorację terenu oraz nieliniowość rozgrywki. Co ciekawe, gry z serii były jedyny z pierwszych, w których postać głównej bohaterki mogła przemieszczać się w lewo i wracać do odwiedzonych wcześniej lokacji w poszukiwaniu sekretów. Wraz z wydaniem gry Metroid Prime (2002) zaszły zasadnicze zmiany w rozgrywce. Twórcy zastosowali widok z perspektywy pierwszej osoby (FPP), a także wprowadzili elementy dynamicznej strzelaniny.

Ograniczenie serii do platform sprzętowych produkowanych przez Nintendo pozwoliło twórcom na projektowanie gier stricte pod kątem możliwości konkretnych konsol. Przekłada się to przede wszystkim na wysoką, w porównaniu do konkurencyjnych produkcji, jakość oprawy audiowizualnej.

Metroid należy do najważniejszych marek w portfolio firmy Nintendo. Według informacji upublicznionych przez japońskiego potentata branży, do sierpnia 2012 roku gry z cyklu sprzedały się w nakładzie przekraczającym 17 milionów egzemplarzy. O popularności serii świadczy również fakt, iż postacie z nią związane wielokrotnie gościły w innych grach, a także doczekały się własnych komiksów manga.

Metroid Prime 4
Metroid Prime 4

Akcji jeszcze nie ogłoszona

Czwarta pełnoprawna odsłona bestsellerowego cyklu gier akcji Metroid Prime, nad którym pieczę sprawuje firma Nintendo, i zarazem pierwsza przeznaczona na konsolę Nintendo Switch. Główną bohaterką Metroid Prime 4 jest Samus Aran – międzygwiezdna łowczyni nagród walcząca z Kosmicznymi Piratami. Po wydarzeniach opowiedzianych we wcześniejszej części serii protagonistka zostaje uwikłana w kolejną intrygę, która zmusza ją do wyruszenia w jeszcze jedną niebezpieczną podróż. W grze przemierzamy rozległe, nieliniowe poziomy oraz walczymy z napotkanymi przeciwnikami – wszystko to zrealizowane zostało w konwencji pierwszoosobowej strzelaniny. Bohaterka dysponuje nie tylko zróżnicowanym arsenałem karabinów energetycznych, lecz także szerokim wachlarzem umiejętności specjalnych. Jedną z nich jest Morph Ball, umożliwiające przedostanie się w trudno dostępne miejsca. Dzięki takim rozwiązaniom wyzwania stawiane przed graczem w Metroid Prime 4 mają charakter nie tylko zręcznościowy, ale i logiczny.

Switch

Metroid Prime Remastered
Metroid Prime Remastered

Akcji 8 lutego 2023

Przygodowa gra akcji FPP, będąca zremasterowaną wersją kultowego Metroid Prime. W Metroid Prime Remastered wcielamy się w Samus Aran, która w pogoni za swoim nemezis, Meta Ridleyem, trafia na planetę Tallon IV. Na tle pierwowzoru tytuł wyróżnia się za sprawą odświeżonej grafiki, poprawionego sterowania, dodatkowego poziomu trudności i bonusów czekających na odblokowanie.

Switch

Metroid Dread
Metroid Dread

Akcji 8 października 2021

Piąta główna odsłona cyklu Metroid z Samus Aran w roli głównej. W Metroid Dread sławna łowczyni nagród musi zmierzyć się z zupełnie nowym zagrożeniem, tak ze strony obcych, jak i zabójczych robotów E.M.M.I.

Switch

Metroid: Samus Returns
Metroid: Samus Returns

Akcji 15 września 2017

Odświeżona graficznie i gruntownie przemodelowana wersja gry Metroid II: Samus Returns, wydanej na konsoli Game Boy w 1991 roku, zaprojektowana na konsolę Nintendo 3DS przez autorów Castlevania: Lords of Shadow. Zgodnie z tytułem, protagonistką Metroid: Samus Returns jest Samus Aran, bohaterka poprzedniej części, czyli międzygwiezdna łowczyni nagród walcząca z Kosmicznymi Piratami oraz tzw. metroidami. Akcja w Metroid: Samus Returns została przedstawiona z boku, a filarem rozgrywki jest eksploracja rozległych i zróżnicowanych poziomów o charakterze labiryntu oraz eliminacja tytułowych potworów. W miarę postępów bohaterka zyskuje dostęp do coraz niższych poziomów i zapuszcza się w głąb podziemi. W starciach wykorzystuje ona różnorodne Beamy, czyli futurystyczne działka energetyczne, a także możliwość wykonywania dalekich skoków dzięki noszonemu przez nią kostiumowi Space Jump. Ponadto Samus potrafi przybierać alternatywne formy, dzięki którym jest w stanie przedostać się w trudno dostępne miejsca.

3DS

Metroid Prime: Federation Force
Metroid Prime: Federation Force

Akcji 19 sierpnia 2016

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier, znanego głównie z konsol firmy Nintendo. Podobnie jak wcześniejsze produkcje opatrzone dopiskiem Prime, stworzony przez studio Next Level Games Metroid Prime: Federation Force jest osadzoną w realiach science fiction strzelaniną FPP. Gra nie zawiera jednak głębszej warstwy fabularnej, a podczas zabawy wcielamy się w żołnierza Federacji Galaktycznej, który wraz z towarzyszami broni walczy z Gwiezdnymi Piratami za sterami nowoczesnych mechów. Podstawowy tryb kampanii zaprojektowany został z myślą o zabawie kooperacyjnej dla max. czterech graczy. Choć w swych założeniach gra jest czystą zręcznościówką, autorzy zadbali o odrobinę głębi taktycznej, a przed każdym zadaniem możemy wyposażyć naszego mecha w odpowiednie bronie i modyfikacje. W grze nie zabrakło też opcji rywalizacji wieloosobowej, gdzie znajdziemy m.in. specjalny tryb o nazwie Blast Ball, będący rodzajem futurystycznej piłki nożnej, przeznaczonej do zmagań dwóch trzyosobowych drużyn.

3DS

Metroid Prime: Blast Ball
Metroid Prime: Blast Ball

Zręcznościowe 21 lipca 2016

Przeznaczona głównie do zmagań w trybie multiplayer pierwszoosobowa strzelanka na przenośną konsolkę Nintendo 3DS. Zgodnie z polityką wydawcy, stroniącego od produkcji o zbyt dużej dawce przemocy, w przypadku Metroid Prime: Blast Ball nie mamy do czynienia z brutalną akcją w stylu Dooma czy Call of Duty. Zamiast tego gramy w futurystyczną odmianę piłki nożnej, zaprojektowaną pod kątem rywalizacji dwóch trzyosobowych drużyn. Uczestnicy zabawy sterują robotami, które strzelając w stronę ogromnej piłki starają się wbić ją do bramki przeciwnika. Całą zabawę komplikuje jednak fakt, że podczas zmagań możemy również oberwać od innych robotów, a wspomniana piłka w miarę ostrzeliwania stopniowo zmniejsza się, przez co w późniejszej fazie meczu sterowanie staje się coraz trudniejsze. Zabawa w Blast Ball wymaga więc dobrej współpracy pomiędzy graczami, a nierzadko poświęcenia się w obronie bramki. Całość uzupełniana jest przez przyjemną, trójwymiarową oprawę graficzną.

3DS

Metroid: Other M
Metroid: Other M

Akcji 31 sierpnia 2010

Czwarta odsłona trójwymiarowych przygód Samus Aran. Za dzieło odpowiedzialna jest ekipa Team Ninja, stąd też przypomina ono w dużej mierze największe dokonanie tego zespołu - serię Ninja Gaiden.

Wii

Metroid Prime Trilogy
Metroid Prime Trilogy

Przygodowe 24 sierpnia 2009

Metroid Prime Trilogy to pakiet trzech pierwszoosobowych gier akcji, których bohaterką jest Samus Aran, międzygalaktyczna łowczyni nagród. W zestawie znalazły się: Metroid Prime, Metroid Echoes i Metroid Corruption. Deweloperzy ze studia Retro zadbali też o implementację obsługi kontrolera Wii Remote, a także zestaw dodatkowych materiałów związanych z serią Metroid.

Wii

Metroid Prime 3: Corruption
Metroid Prime 3: Corruption

Przygodowe 27 sierpnia 2007

Metroid Prime 3: Corruption to trzecia odsłona popularnego cyklu z udziałem międzygalaktycznej łowczyni nagród, Samus Aran. W przeciwieństwie jednak do wcześniejszych dwóch odsłon, uszykowanych z myślą o GameCube, tym razem autorzy gry, Retro Studios, przygotowali ją na kolejną platformę Nintendo, Wii.

Wii

Metroid Prime: Hunters
Metroid Prime: Hunters

Przygodowe 20 marca 2006

Metroid Prime: Hunters to drugi (po Metroid Prime: Pinball) produkt z popularnej serii, który ukazał się na konsolę Nintendo DS. Swego czasu, demo tej gry promowało również premierę wspomnianej platformy, wchodząc w skład sprzedawanego zestawu.

NDS

Metroid Prime Pinball
Metroid Prime Pinball

Akcji 24 października 2005

Metroid Prime Pinball to program przygotowany z myślą o tych fanach serii Metroid Prime, których po pewnym czasie nuży ciągłe rozwalanie tysięcy wrogów. W pinballowej wersji również korzystamy z usług intergalaktycznej łowczyni nagród Samus, a konkretnie z jej 'kulistej' postaci, która idealnie sprawdza się na flipperowym stole.

NDS

Metroid Prime 2: Echoes
Metroid Prime 2: Echoes

Przygodowe 15 listopada 2004

Główną postacią „Metroid Prime 2: Echoes” jest ponownie Samus Aran, intergalaktyczna łowczyni nagród. Wynajęta przez rząd Federacji Galaktycznej, udaje się na planetę Aether, by odnaleźć zaginiony oddział żołnierzy federacji i pomóc mu w powrocie do domu.

GCN

Metroid: Zero Mission
Metroid: Zero Mission

Akcji 9 lutego 2004

Metroid: Zero Mission ponownie pozwala Nam wcielić się w postać panienki o imieniu Samus. Potrafi Ona biegać, skakać, strzelać do obcych. W miarę postępów zdobywa dodatkowe umiejętności, które ułatwiają nam eksterminacje przeciwników oraz eksploracje kolejnych poziomów.

GBA

Metroid Fusion
Metroid Fusion

Zręcznościowe 18 listopada 2002

Dwuwymiarowa gra akcji należąca do kultowej serii Metroid. Ponownie jako odziana w nowoczesny pancerz bojowy wojowniczka Samus Aran musimy zmierzyć się z krwiożerczymi kosmitami. Zabawa przypomina typową platformówkę z elementami strzelankowymi, ale w przeciwieństwie do większości gier tego gatunku Fusion zapewnia dużą swobodę eksploracji.

GBA

Metroid Prime
Metroid Prime

Przygodowe 17 listopada 2002

Przygodowa gra akcji FPP, będąca piątą produkcją spod szyldu Metroid. W Metroid Prime wcielamy się w znaną fanom cyklu Samus Aran, która trafia na planetę Tallon IV, ścigając swoje nemezis – Meta Ridleya.

GCN