Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategiczneSwitch
Okładka Pikmin 4 (Switch)
OkładkaPikmin 4 (Switch)

Pikmin 4 Switch

Czwarta odsłona cyklu Pikmin stworzonego przez legendarnego Shigeru Miyamoto. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują niewielkie grupki sympatycznych miniaturowych obcych, którzy zagubili się na nieznanej im planecie.

Strategiczne | science fiction | elementy logiczne | na 2 osoby | kooperacja | podzielony/wspólny ekran | tytuły ekskluzywne Nintendo | Find Your Next Game

Pikmin 4 Premiera Switch

21lipca2023

pudełko PL

21lipca2023

Nintendo eShop

21lipca2023

producent: Nintendo wydawca: Nintendo wydawca PL: ConQuest Entertainment a.s.

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Pikmin 4 to przeznaczona na konsolę Nintendo Switch czwarta odsłona serii strategiczno-logicznych gier o uroczych, miniaturowych stworzonkach, zwanych Pikminami. Za opracowanie cyklu odpowiadają firma Nintendo oraz legendarny twórca Shigeru Miyamoto, mający na swoim koncie takie marki jak Super Mario Bros., Donkey Kong czy The Legend of Zelda. Pierwsza część – przeznaczona na konsolę GameCube – ukazała się już w 2001 roku, szybko zyskując fanów, a tym samym skłaniając twórców do stopniowej rozbudowy cyklu.

Fabuła

Głównym bohaterem historii jest wykreowana przez samego gracza drobna istota z kosmosu, która przybywa na tajemniczą planetę, aby uratować uwięzionych tam kapitana Olimara oraz członków Rescue Corps. Nasza postać ląduje pośród wysokiej roślinności i podejmuje szereg działań, mających na celu wyswobodzenie nieszczęsnej grupy rozbitków. W takcie misji korzysta z pomocy Pikminów – uroczych, roślinopodobnych stworzonek, występujących w różnych typach i kolorystycznych odmianach.

Mechanika

Tytuł nastawiony jest na eksplorację, walkę z przeciwnikami i kolekcjonowanie przedmiotów. Gracz przemierza okolicę wraz z grupką nieustraszonych Pikminów, w problematycznych momentach korzystając z ich pomocy. Stworki występują w kilku kolorystycznych odmianach, sugerujących typ posiadanej zdolności. Już w poprzednich częściach gracz mógł zarządzać czerwonymi, niebieskimi czy żółtymi Pikminami, czwarta odsłona serii została ponadto urozmaicona w ich nową, lodową odmianę, idealną do zamrażania zarówno wrogów, jak i fragmentów otoczenia. Pojawiają się też na przykład Pikminy kamienne, takie, które wydzielają toksyczny gaz czy są wyjątkowo ciężkie.

Gracz ma do dyspozycji ograniczoną liczbę pomocników i to od niego zależy, w jaki sposób wykorzysta ich zdolności i siłę liczebną. Pikminy przydają się zarówno w pokonywaniu i usuwaniu części przeszkód, jak i w walce z przeciwnikami, rzucenie stworków w wir akcji może się jednak wiązać z potencjalnymi stratami.

Twórcy zdecydowali się też na wprowadzenie nowej grywalnej postaci – psiego towarzysza Oatchi. Dzięki swoim wymiarom i mocnej budowie stworek jest w stanie niszczyć ciężkie obiekty, okazuje się też dużym wsparciem podczas przepraw przez tereny wodne.

Kwestie techniczne

Pikmin 4 posiada trójwymiarową oprawę wizualną a choć ukazane w grze lokacje są realistyczne, sami przybysze z kosmosu wyróżniają się stylizowanym, pociesznym stylem graficznym. Tytuł ubogacony został również w możliwość personalizacji swojej postaci – doboru m. in. sylwetki, koloru skóry czy kształtu oczu. Samej rozgrywce uroku dodaje też dopasowana ścieżka dźwiękowa.

Ostatnia modyfikacja 21 listopada 2023

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: podzielony ekran  

Ocena użytkowników: 2,7 / 10 na podstawie 36 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.7 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Pikmin 4 cena w dniu premiery: 229,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Pikmin 4

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.