Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCPS5PS4XSXSwitchXONE
Okładka Tinykin (PC)
OkładkaTinykin (PC)

Tinykin

Tinykin to platformówka 3D, w której wcielamy się w młodego astronautę zwiedzającego Ziemię. Sęk w tym, że planeta opustoszała, a bohater został zmniejszony do rozmiarów mrówki. Na szczęście nasz podopieczny nie jest sam – może liczyć na pomoc tytułowych maciupków.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | elementy przygodowe | indie | Xbox Game Pass

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Tinykin jest trójwymiarową platformówką wzbogaconą o rozwiązania przywodzące na myśl popularną serię Pikmin. Tytuł został opracowany przez niezależny zespół Splashteam, a jego wydaniem zajęła się firma tinyBuild.

Fabuła

Tinykin zabiera nas w podróż w daleką w przyszłość. W 2748 roku młody astronauta imieniem Milo na nowo odkrywa dawno zapomnianą planetę – Ziemię. Protagonista niezwłocznie teleportuje się na błękitny glob, jednak będąc na miejscu odkrywa, że wpakował się w olbrzymie tarapaty. I to dosłownie olbrzymie, bo stał się malutki, przez co nawet niepozorna osa może stanowić dla niego wielkie niebezpieczeństwo. Jakby tego było mało, wszyscy ludzie zniknęli w tajemniczych okolicznościach i wydaje się, że czas zastygł w miejscu w 1991 roku. Na szczęście nasz podopieczny może liczyć na pomoc ze strony tytułowych maciupków – tajemniczych stworzeń, których siłą jest liczebność. Milo nie ma innego wyjścia – chcąc odnaleźć drogę powrotną, musi ruszyć w podróż przez wielki dom, który skrywa klucz do rozwikłania największej zagadki Ziemi.

Mechanika

W Tinykin akcję ukazano z perspektywy trzeciej osoby (TPP). W trakcie rozgrywki przemierzamy dom, do którego trafił Milo, i jego okolice. Pośród standardowego wyposażenia, które z perspektywy Milo ma iście gargantuiczne rozmiary, mrówki, żuki i inne owady wybudowały swoje miasta. Choć w domu próżno szukać jego prawowitych mieszkańców, Milo nie może czuć się samotny – często spotyka bowiem różnorodne postacie, które chętnie dzielą się z nim swoimi historiami.

Co prawda nie brakuje tu charakterystycznego dla gatunku skakania po platformach, jednak to podążające za bohaterem maciupki stanowią tu klucz do rozwiązania większości problemów. Eksplorując różnorodne pomieszczenia, łapiemy te istotki, a ich zdolności pozwalają nam dostawać się w rozmaite trudno dostępne miejsca. Dzięki swojej liczebności stworzonka te potrafią między innymi przesuwać ciężkie obiekty oraz tworzyć coś na kształt drabiny, po której Milo może się wspinać, a celny rzut kilkoma (bądź kilkunastoma) pozwala nam wyważyć zamknięte drzwi. Poza tym na bohatera czekają inne atrakcje, jak choćby szalony zjazd na mydlidesce. Po drodze zdobywamy rozmaite ulepszenia, które pozwalają nam stawić czoła nowym wyzwaniom.

Kwestie techniczne

Tinykin posiada oryginalną oprawę graficzną, na którą składają się dwuwymiarowe (główny bohater, maciupki) i trójwymiarowe (elementy otoczenia) obiekty. Całość utrzymano w barwnej, kreskówkowej stylistyce.

Tryb gry: single player  

Tinykin cena w dniu premiery: 89,99 PLN

Wymagania wiekowe Tinykin: Odpowiednia dla każdego wieku.

Tinykin Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Dual Core
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7/8/10 64-bit
PC
PS4
XONE
Switch
PS5
XSX