Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Najciekawsze gry przygodowe wydane w 1992 roku

Wszystkie najlepsze i najpopularniejsze gry tego roku, nadchodzące premiery oraz gry sprzed lat. Możesz też przeglądać je z podziałem na kategorie.

Another World
Another World

Przygodowe 11 lutego 1992

Jedna z najbardziej innowacyjnych przygodowych produkcji akcji. Jest to gra platformowa, przypominająca znaną serię Prince of Persia,, oferująca dużą dawkę akcji, niesamowity klimat i iście artystyczną scenografię oraz animację.

PC

Indiana Jones and The Fate of Atlantis
Indiana Jones and The Fate of Atlantis

Przygodowe 15 kwietnia 1992

Przygodówka studia LucasArts, w której wcielamy się w samego Indianę Jonesa. Tym razem zgłębia on tajemnice legendarnej Atlantydy jak zwykle walcząc z Nazistami. Fabuła nie jest oparta na żadnym z filmów z tej serii. Zabawa polega głównie na zwiedzaniu lokacji, gromadzeniu przedmiotów i rozwiązywaniu zagadek.

PC

Alone in the Dark (1992)
Alone in the Dark (1992)

Przygodowe 14 listopada 1992

Pierwsza część przygód nieustraszonego detektywa Edwarda Camby'ego, oparta o motywy twórczości mistrza grozy H.P. Lovecrafta. Prowadząc śledztwo w sprawie śmierci Jeremiego Hartwooda, przybywamy do podejrzanej wuktoriańskiej posiadłości Decreto.

PC

Batman Returns
Batman Returns

Przygodowe 15 grudnia 1992

Gra przygodowa, oparta na fabule filmu pod tym samym tytułem. Głównym zadaniem Batmana, jest uratowanie Gotham przed zakusami chciwego i bezwzględnego Pingwina.

PC

Curse of Enchantia
Curse of Enchantia

Przygodowe 2 września 1992

Curse of Enchantia to gra przygodowa, w której wcielisz się w rolę młodego chłopca o imieniu Brad. Twoim zadaniem będzie pokonanie złej wiedźmy i tym samym, zrzucenie klątwy z tytułowej krainy.

PC

The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel
The Lost Files of Sherlock Holmes: The Case of the Serrated Scalpel

Przygodowe 20 września 1992

Klasyczna gra przygodowa, w której wcielamy się w postać słynnego detektywa Sherlocka Holmesa. Naszym zadaniem będzie odnalezienie mordercy młodej aktorki, której zwłoki odnaleziono w mrocznej alejce nieopodal teatru. Czy będzie to słynny Kuba Rozpruwacz, okaże się w toku żmudnego śledztwa.

PC

The Legend of Kyrandia
The Legend of Kyrandia

Przygodowe 12 marca 1992

Gra przygodowa stworzona w roku 1992 przez firmę Westwood Studios. Opowiada historię Brandona, wnuka czarodzieja Kallaka, który przeciwstawia się szalonemu błaznowi Malcolmowi.

PC

Lure of the Temptress
Lure of the Temptress

Przygodowe 12 kwietnia 1992

Lure of the Temptress to gra przygodowa sygnowana logiem firmy Revolution Software, znanej większości graczy głównie za sprawą serii Broken Sword. Głównym bohaterem programu jest Diermot, królewski sługa, który wraz ze swoim panem i jego armią przybywa do wioski Turnvale, aby zdusić w zarodku rzekomą rebelię. Na miejscu okazuje się jednak, że zamiast wieśniaków z widłami w rękach, naprzeciwko monarchy staje uzbrojona po zęby horda potworów (Skorlów), której przewodzi czarodziejka Selena. W wyniku fatalnej w skutkach bitwy, król żegna się z życiem, armia zostaje rozbita a nasz bohater, nieprzytomny wskutek upadku z konia, trafia do ciemnego i ponurego lochu.

PC

Inspector Gadget
Inspector Gadget

Przygodowe 23 maja 1992

Inspector Gadget to gra przygodowa zrealizowana na podstawie znanej serii filmów animowanych. Tytułowy detektyw, niczym James Bond wyposażony jest w potężny asortyment wymyślnych urządzeń, które pomagają mu w walce z przestępcami. Niestety Gadget nie jest ani specjalnie błyskotliwy, ani rozgarnięty, dlatego większość spraw kryminalnych rozwiązują za niego bystra siostrzenica Penny oraz jej pies Brain.

PC

Hero's Quest 3: Wages Of War
Hero's Quest 3: Wages Of War

Przygodowe 2 sierpnia 1992

Trzecia część nietypowej serii gier przygodowych z firmy Sierra. Względem poprzednich części wprowadzono szereg zmian, m.in. poprawiono grafikę i całkowicie zmieniono interfejs.

PC

Plan 9 from Outer Space
Plan 9 from Outer Space

Przygodowe 12 czerwca 1992

„Najgorszy film w historii kina” – takim, nie przynoszącym chluby mianem, określany jest obraz Plan 9 from Outer Space z 1959 roku, wyreżyserowany przez Eda Wooda. W 1992 roku firma Gremlin Graphics postanowiła sięgnąć do kultowego na swój sposób tytułu i przygotowała grę przygodową, nawiązującą luźno do historii opowiedzianej w pierwowzorze.

PC

King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow
King's Quest VI: Heir Today, Gone Tomorrow

Przygodowe 22 kwietnia 1992

Kolejna odsłona popularnego cyklu gier przygodowych, zapoczątkowanego w pierwszej połowie lat osiemdziesiątych XX wieku. Jet to historia księcia Aleksandra, dręczonego wspomnieniami o pięknej księżniczce Cassimie, którą widział po raz ostatni wiele lat temu. Pewnego dnia magiczne lustro pokazuje mu wizję jego ukochanej żyjącej na odległych Zielonych Wyspach. Na bohater szybko wyrusza na wyprawę aby odnaleźć swoją ukochaną.

PC

Crime City
Crime City

Przygodowe 23 kwietnia 1992

Jeden z najznamienitszych prywatnych detektywów – Henry White – zostaje oskarżony o popełnienie morderstwa na swoim przyjacielu i wtrącony do aresztu. Jego syn, Steven, który do tej pory marnował czas i energię na pisanie kryminałów drugiej kategorii, postanawia rozpocząć własne śledztwo w tej sprawie.

PC

WaxWorks
WaxWorks

Przygodowe 11 sierpnia 1992

WaxWorks to duchowy spadkobierca gier z serii Elvira. Wcielamy się w jednego z braci bliźniaków, przemierzając cztery fantastyczne światy celem zdobycia artefaktów, potrzebnych do zdjęcia klątwy złej czarownicy i ocalenia naszego brata.

PC

Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender
Rex Nebular and the Cosmic Gender Bender

Przygodowe 13 kwietnia 1992

Gra przygodowa, w której wcielasz się w postać Rex’a Nebulara, człowieka, który wykonując zadanie polegające na odnalezieniu pewnego wazonu trafia na planetę zamieszkałą tylko przez kobiety.

PC

Amazon: Guardians of Eden
Amazon: Guardians of Eden

Przygodowe 12 lipca 1992

Amazon: Guardians of Eden to gra przygodowa zrealizowana przez firmę Access Software, która przez entuzjastów gatunku kojarzona jest przede wszystkim z takim programów jak Mean Streets czy Under a Killing Moon. W omawianym produkcie wcielimy się w rolę Jasona, pracownika instytutu naukowego, zajmującego się badaniami lasów tropikalnych.

PC

Gobliins 2: The Prince Buffoon
Gobliins 2: The Prince Buffoon

Przygodowe 4 kwietnia 1992

Druga część przygodowo-logicznej serii gier o Goblinach. Dwójka bohaterów, Winkle i Fingus, musi uratować syna króla Angoulafre'a i pokonać nikczemnego łotra o imieniu Amoniak.

PCiOS

Star Trek: 25th Anniversary
Star Trek: 25th Anniversary

Przygodowe 8 czerwca 1992

Gra przygodowa typu point-and-click, przygotowana z okazji 25-lecia emisji popularnego serialu science-fiction. W grze kontrolujemy najbardziej znane filmowe postacie, biorąc udział w 7 misjach przygotowanych na wzór kolejnych odcinków serii. Rozgrywkę wzbogacają sekwencje akcji, polegające na kosmicznych starciach USS Enterprise z wrogimi statkami.

PC

Laura Bow in the Dagger of Amon Ra
Laura Bow in the Dagger of Amon Ra

Przygodowe 12 listopada 1992

The Dagger of Amon Ra to gra przygodowa firmy Sierra On-Line, która została zrealizowana w podobnej konwencji, co wydany w 1989 roku produkt The Colonel’s Bequest. Także i w tym przypadku mamy do czynienia z programem, gdzie ogromne znaczenie pełnią: zbieranie dowodów, rozmowy z podejrzanymi oraz łączenie faktów.

PC

Leather Goddesses of Phobos! 2
Leather Goddesses of Phobos! 2

Przygodowe 23 marca 1992

Druga część popularnej gry przygodowej firmy Infocom. Fabuła programu koncentruje się wokół meteorytu, który spada na Ziemię w okolicach amerykańskiego miasteczka Atom City.

PC

Dark Seed
Dark Seed

Przygodowe 3 czerwca 1992

Dark Seed to gra przygodowa z pogranicza horroru. Wcielamy się w niej w postać Mike’a Dawsona, który musi rozwiązać tajemnice dziwnego snu, który nawiedził go po zakupie wiktoriańskiej posiadłości.

PC

Frederik Pohl's Gateway
Frederik Pohl's Gateway

Przygodowe 20 lipca 1992

Gateway to gra rozbudowana gra przygodowa, reprezentująca podgatunek zwany „interactive ficition”. Fabułę programu oparto o wydaną w 1977 powieść znanego pisarza science-fiction Frederika Pohla.

PC

The Island of Dr. Brain
The Island of Dr. Brain

Przygodowe 5 kwietnia 1992

Kontynuacja gry logicznej Castle of Dr. Brain. Nasze wysiłki koncentrują się wokół zagadek, które sprawdzają naszą inteligencję i wiedzę z ponad dwudziestu pięciu dziedzin.

PC

Les Manley in: Lost in L.A.
Les Manley in: Lost in L.A.

Przygodowe 23 kwietnia 1992

Les Manley znów w akcji! Tym razem nowojorski amant wybiera się do Los Angeles, na wezwanie swojego przyjaciela Helmuta. Niestety, w dniu przyjazdu okazuje się, że towarzysz przygód z pierwszej części gry znika w tajemniczych okolicznościach, podobnie zresztą jak jego powabna wybranka serca i kupa innych gwiazd rodem z Hollywood. Twoim zadaniem jest oczywiście rozwiązać zagadkę, czym wybawisz z opresji wiele sławnych postaci popkultury.

PC