Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Laura Bow in the Dagger of Amon Ra (PC)
OkładkaLaura Bow in the Dagger of Amon Ra (PC)

Laura Bow in the Dagger of Amon Ra PC

The Dagger of Amon Ra to gra przygodowa firmy Sierra On-Line, która została zrealizowana w podobnej konwencji, co wydany w 1989 roku produkt The Colonel’s Bequest.

Przygodowe

Laura Bow in the Dagger of Amon Ra Premiera PC

12listopada1992

producent: Sierra wydawca: Sierra

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Laura Bow in the Dagger of Amon Ra

Sherlock Holmes i tajemnica srebrnego kolczyka

The Blackwell Epiphany

Kathy Rain

Jest rok 1926. Laura Bow, która jako studentka dziennikarstwa wsławiła się rozwiązaniem sprawy tajemniczych morderstw w posiadłości Henry’ego Dijona, zakończyła już edukację uzyskaniem dyplomu. Przed młodą kobietą otwiera się nowy rozdział w życiu. Laura wyrusza bowiem do Nowego Jorku, gdzie czeka na nią posada reportera w lokalnej gazecie. Tuż po przyjeździe do wielkiego miasta, Laura udaje się do siedziby redakcji. Jej nowy szef – Sam Augistini – z miejsca przydziela jej pierwsze zadanie. Reporterka będzie gościem podczas imprezy charytatywnej, zorganizowanej w muzeum Leyendeckera, z którego skradziono ostatnio niezwykle wartościowy sztylet. Przyjęcie staje się doskonałą okazją, aby przeprowadzić w tej sprawie dziennikarskie śledztwo. Niestety, w jego trakcie dochodzi do pierwszego morderstwa...

The Dagger of Amon Ra to gra przygodowa firmy Sierra On-Line, która została zrealizowana w podobnej konwencji, co wydany w 1989 roku produkt The Colonel’s Bequest. Także i w tym przypadku mamy do czynienia z programem, gdzie ogromne znaczenie pełnią: zbieranie dowodów, rozmowy z podejrzanymi oraz łączenie faktów. Autorzy mniejszy nacisk kładą tu na eksplorację pomieszczeń, co nie dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że w The Dagger of Amon Ra poruszamy się po bardzo ograniczonej przestrzeni (muzeum), mając dostęp do zaledwie kilkunastu lokacji.

Pierwsza odsłona cyklu pracowała pod kontrolą silnika AGI, który zmuszał użytkownika do żmudnego wpisywania komend za pomocą klawiatury. Opracowana w 1992 roku gra The Dagger of Amon Ra mogła już skorzystać z nowatorskiego interfejsu, w całości obsługiwanego za pomocą myszy. Wszystkie rozkazy zostały rozdzielone pomiędzy kilka ikon, wywoływanych po przesunięciu kursorem w górę ekranu. Oprócz tradycyjnych poleceń, jak „idź”, „zobacz”, „podnieś/użyj” i „porozmawiaj”, znajdziemy tu także komendę „zapytaj”, pełniącą w grze niezwykle ważną rolę. Używając jej, Laura wywołuje notes z listą tematów (uzupełnianych w trakcie zabawy), które można podjąć z napotykanymi bohaterami niezależnymi. W trakcie konwersacji wychodzą na jaw nieznane wcześniej fakty, pomagające ustalić, kto jest tajemniczym mordercą.

O ile w pierwowzorze upływ czasu był uzależniony od poczynań użytkownika, tak rozgrywka w The Dagger of Amon Ra toczy się już w czasie rzeczywistym. Na początku każdego z sześciu aktów warto zapisać stan gry, gdyż istnieje realna szansa na to, że przegapimy jakieś ważne wydarzenie i śledztwo utkwi w martwym punkcie. Zachowywanie naszych dokonań jest ważne również z innego względu. The Dagger of Amon Ra to produkt firmy Sierra On-Line, a te jak wiadomo lubią uśmiercać głównego bohatera na każdym kroku.

Program oferuje bardzo ładną grafikę w niskiej rozdzielczości (VGA, 256 kolorów) oraz przyzwoity dźwięk. Wszystkie dialogi w edycji CD są recytowane przez aktorów, co dodatkowo podnosi walory gry. Wersja dyskietkowa pozbawiona jest tego udogodnienia.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Laura Bow in the Dagger of Amon Ra: 12+