Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 23 sierpnia 2006, 17:10

autor: Bartłomiej "BK" Kossakowski

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond?

Gry dla Xboxa 360 w polskich wersjach językowych, dwie najważniejsze gry piłkarskie tylko na konsoli Microsoftu, XNA i Live Anywhere dziecinnie proste w obsłudze – to zaledwie część zaskakujących informacji, które przyniosła nam druga z ważniejszych konferencji prasowych odbywających się podczas trwającej w Lipsku imprezy Games Covention.

Gry dla Xboxa 360 w polskich wersjach językowych, dwie najważniejsze gry piłkarskie tylko na konsoli Microsoftu, XNA i Live Anywhere dziecinnie proste w obsłudze – to zaledwie część zaskakujących informacji, które przyniosła nam druga z ważniejszych konferencji prasowych odbywających się podczas trwającej w Lipsku imprezy Games Covention.

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond? - ilustracja #1

Choć konferencja Microsoftu rozpoczęła się ze sporym opóźnieniem, już na samym początku przekazano wiadomość, która ucieszy polskich graczy. Potwierdziły się wcześniejsze doniesienia – konsola Xbox 360 trafi do sprzedaży w Polsce (jak również w Czechach, na Słowacji i Węgrzech) dokładnie 3 listopada tego roku. Informację na ten temat przekazał Chris Lewis, szef europejskiego oddziału firmy zajmującego się Xboxem. Zgodnie z podanymi przez niego danymi, w Europie rozeszło się już ponad 1.3 mln konsol i oczywiście liczba ta ma się wciąż zwiększać. W naszym kraju 360-tka dostępna będzie zarówno w wersji Premium (z twardym dyskiem), jak i Core, a prawdopodbnie już na starcie powinny pojawić się pierwsze gry w naszej wersji językowej!. Niestety, jedyne potwierdzone przez niego tytuły to Kameo, Project Gotham Racing 3 i Perfect Dark Zero.

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond? - ilustracja #2

 

„Niektórzy z was pewnie wiedzą, że Xbox 360 jest oficjalną konsolą Fifa World Cup” – oznajmił Lewis i zaprosił na scenę przedstawiciela EA Sports, Huguesa Ricoura. W chwilę później zaprezentowano trailer FIFY 07, która – jak już dzisiaj informowaliśmy – ukaże się w pierwszej kolejności na konsolę Microsoftu, zaś posiadacze PS3 będą musieli poczekać na swoją wersję. Po wielkich słowach na temat tego, jak bardzo EA Sports stara się dostarczyć graczom niesamowitych doświadczeń, przyszła kolej na prezentację gry, która – trzeba przyznać – wygląda niesamowicie. Jak się można było spodziewać, będzie ona również korzystać ze wszelkich dobrodziejstw Xbox Live. Nie będzie to jedyna gra Electronic Arts, która zostanie wydana na Xboxa 360 w najbliższym czasie – wspomniano także o seriach NHL, Need for Speed i nowej wersji The Godfather.

Kolejną ważną osobą, która zabrała głos, był Rich Wickham, odpowiedzialny za sekcję Games for Windows. Oczywiście nie mógł on nie pochwalić tej marki w paru zdaniach, zaprezentowano również kilka nowych gier – m.in. Hellgate London, Crysis, Flight Sim X, Halo 2, Lego Star Wars II, a także Lord of the Rings Online. „Jeśli zobaczycie grę ze znakiem Games for Windows, możecie mieć pewność o jej najwyższej jakości” – słyszymy ze sceny. Do nowych gier przygotowano również specjalne akcesoria. Co ciekawe, zgodnie z zapowiedzią, te przeznaczone dla Xboxa 360 będą współpracować z PC-tami jeszcze tej jesieni. Jako dowód Scott Andersen ze studia odpowiedzialnego za wspomnianą grę Flight Sim X rozegrał jedną misję właśnie przy użyciu konsolowego pada.

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond? - ilustracja #3

 

Był to zarazem dobry moment, aby powrócić do tematu Xboxa 360. Kolejnym tytułem, którym postanowili pochwalić się przed uczestnikami konferencji przedstawiciele Microsoftu, były wyścigi Forza 2. I trzeba przyznać, że zrobiły one na zebranych duże wrażenie. Premiera już tej zimy. Kolejna zaprezentowana pozycja to Viva Pinata, choć nie dowiedzieliśmy się o niej właściwie niczego więcej niż podczas targów E3 – poza jednym szczegółem. Tworzony na postawie gry serial telewizyjny, o którym niedawno pisaliśmy, będzie również w kolejnych odcinkach zawierał podpowiedzi dotyczące samej rozgrywki!

Po tych grach przyszedł czas na krótkie omówienie usługi Xbox Live. „Wielki, światowy sukces” – takimi słowami opisali ją przedstawiciele Microsoftu, po czym zaprezentowali nowe pozycje, dostępne dzięki Xbox Live Arcade: Pac-Man, Frogger, Galaga, StreetFighter II, Cloning Clyde, Texas Hold 'Em, Time Pilot, Scramble.

Prezentacja przystawki umożliwiającej odtwarzanie filmów w formacie HD-DVD była krótka i niestety nie poznaliśmy dokładnej daty pojawienia się urządzenia w sklepach. Wiadomo jedynie, że będzie to ostatni kwartał tego roku. Poinformowano jednak o ciekawej funkcji – podczas oglądania filmu wciąż będzie można korzystać z menu konsoli, oglądać swój gamercard itp. Na prawdziwe konkrety przyjdzie nam jednak poczekać. Podano natomiast cenę kamery Xbox Vision – dostępna będzie ona w dwóch wersjach – tańszej, za 49 Euro i droższej – wartej 89 Euro, ale zawierającej również roczną subskrybcję usługi Xbox Live w wersji Gold.

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond? - ilustracja #4

 

Kolejny punkt konferencji to prezentacja usługi Live Anywhere, której dokonał Chris Satchell z Game Developer Group. Jak się okazuje, telefony komórkowe korzystające z systemu operacyjnego Windows Mobile mogą bez problemu pomagać w przeglądaniu niektórych funkcji Xbox Live – głównie tych związanych ze społecznością graczy, tzn. sprawdzanie wiadomości, przeglądanie listy przyjaciół i zdobytych przez nich achievmentów. Krótko mówiąc – nic, czego nie wiedzielibyśmy po targach E3.

Wrażenie mogła za to zrobić prezentacja XNA, o którym niedawno pisaliśmy. Stworzenie prostej gry przypominającej Metal Slug trwało zaledwie chwilę – dobieranie poszczególnych elementów wydaje się dziecinnie proste, można też korzystać z gotowych „szablonów”. Druga pokazana pozycja to prosta gierka pozwalająca na stworzenia własnego świata i zagospodarowanie go odpowiednią roślinnością. Aby rozwijać usługę, Microsoft zapowiedział współpracę z pięcioma europejskimi uniwersytetami: Hull, Nottingham, Bradford (Wielka Brytania) oraz Karlsruhe i Munich (Niemcy).

Konferencja zbliżała się do końca, postanowiono zaprezentować zebranym nowe gry przeznaczone dla Xboxa 360, które ukazały się w ostatnim czasie lub pojawią się niebawem. W formie krótkich trailerów mogliśmy zobaczyć między innymi Lost Planet, Table Tenis, Brothers in Arms: Hell's Highway, Mass Effect, Too Human, Battle for Middle Earth 2, Enchanted Arms. Krótko mówiąc – nic, czego byśmy wcześniej nie widzieli. Co więcej, sporo trailerów to dokładnie te same filmy, które pokazano podczas E3.

Jak się okazało, ważną informację zostawiono na sam koniec. Po prezentacji długiego trailera nowej odsłony Pro Evolution Soccer dowiedzieliśmy się, że ukaże się ona na zasadach czasowej wyłączności, a co za tym idzie – Xbox 360 będzie jedyną konsolą nowej generacji, na którą będzie można kupić dwie najpopularniejsze gry piłkarskie (również nową FIFĘ, jak informowaliśmy wcześniej) w dniu ich premiery!

GC: Konferencja Microsoftu – czym zaskoczył nas gigant z Redmond? - ilustracja #5

 

Choć konferencję Microsoftu można uznać za udaną, na pewno martwi brak prezentacji nowych gier – większość tego, co pokazano, widzieliśmy już na E3, tak samo jak informacje na temat Live Anywhere czy przystawki umożliwiającej oglądanie filmów na płytach HD-DVD nie są niczym nowym. W porównaniu do konferencji z E3, więcej uwagi poświęcono tematowi Games for Windows, co z pewnością cieszy część naszych Czytelników. Chyba wszyscy jednak wierzą, że Microsoft trzyma jeszcze jakieś asy w rękawie w związku z premierą PLAYSTATION 3. Kiedy w takim razie zdecyduje się je ujawnić?