Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Annapurna Interactive

Firma wydawca

Oddział amerykańskiej firmy Annapurna Pictures zajmujący się wydawaniem i produkcją gier wideo. Annapurna Interactive istnieje od grudnia 2016 roku, a pozycje sygnowane jej logo można znaleźć zarówno na komputerach osobistych oraz konsolach, jak i na urządzeniach mobilnych. W październiku 2020 roku firma ogłosiła, że otwiera własne studio deweloperskie.

Annapurna Interactive jako wydawca gier

Pierwsze gry wydane przez Annapurna Interactive ujrzały światło dzienne w 2017 roku. Mowa o What Remains of Edith Finch od ekipy Giant Sparrow, pecetowej i mobilnej wersji gry Flower od zespołu thatgamecompany, a także o pomysłowej produkcji zatytułowanej Gorogoa od studia Buried Signal. W 2018 roku opisywana firma oddała w nasze ręce między innymi grę Florence, nad którą pracował projektant bestsellerowego Monument Valley, a także cieszące się popularnością Gone Home od studia The Fullbright Company (w wersji na Nintendo Switch oraz urządzenia mobilne). Rok 2019 przyniósł natomiast między innymi premierę gry Telling Lies autorstwa Sama Barlowa – twórcy bestsellerowego Her Story.

Ponadto w 2019 roku zaprezentowano światu oryginalny thriller pod tytułem 12 Minutes, przygotowany przez Luisa Antonio. Tytuł miał zadebiutować pod koniec 2020 roku, a uwagę przyciągała gwiazdorska obsada; wystąpili w nim bowiem James McAvoy, Daisy Ridley oraz Willem Dafoe. Poza tym w 2020 roku Annapurna Interactive ogłosiła, że zajmie się wydaniem Solar Ash, czyli drugiej po Hyper Light Drifter gry studia Heart Machine.

Annapurna Interactive jako producent gier

Pod koniec października 2020 roku Annapurna Interactive ogłosiła, że otworzyła własne studio deweloperskie.

Historia

1 grudnia 2016 roku specjalizująca się w produkcji filmowej, teatralnej i telewizyjnej firma Annapurna Pictures weszła na rynek gier wideo. W powołanej na tę okoliczność dywizji Annapurna Interactive znaleźli się zarówno dotychczasowi pracownicy firmy, jak i osoby, które wcześniej pracowały między innymi w Sony Interactive Entertainment czy Warner Bros. Interactive Entertainment. Powstaniu firmy towarzyszyło ogłoszenie, zgodnie z którym miała ona skoncentrować się na wydawaniu „osobistych, emocjonalnych i oryginalnych” produkcji od niezależnych studiów deweloperskich. W maju 2020 roku do Annapurna Interactive dołączył Nathan Vella, czyli były prezes studia Capybara Games, mającego w swoim portfolio między innymi gry Might & Magic: Clash of Heroes oraz Below.

Po blisko czterech latach owocnej działalności, bo w październiku 2020 roku, firma podała do wiadomości, że otworzyła własne studio deweloperskie. Poszukiwano wówczas pracowników, którzy mieli obsadzić kluczowe stanowiska w zespole, jak dyrektor gry, starszy producent, koordynator ds. marketingu oraz analityk danych marketingowych. Choć nowa ekipa pracowała już nad swoim debiutanckim projektem, próżno było szukać jakichkolwiek konkretów na jego temat.