Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikLogiczneiOSANDPCWP
Okładka Monument Valley (iOS)
OkładkaMonument Valley (iOS)

Monument Valley

Monument Valley: Panoramic Edition

Gra logiczna, w której prowadzimy niemą księżniczkę Idę przez surrealistyczny śwat tytułowych monumentów, pomagając jej poprzez manipulowanie otoczeniem i tworzenie iluzji optycznych.

Logiczne | widok izometryczny | funkcje cross-platform | indie | eksperymentalne/artystyczne | surrealizm | manipulacja perspektywą

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Monument Valley Premiera

3kwi2014

iOS

14maj2014

AND

30kwi2015

WP

12lip2022

PC

producent: ustwo wydawca: ustwo Strona oficjalna

Monument Valley to gra logiczna z widokiem izometrycznym, którą cechuje surrealizm konstrukcji świata i artystyczny minimalizm oprawy graficznej. Mamy tu do czynienia z dziełem studia ustwo, znanego też ze stworzenia zręcznościówki Whale Trail.

W warstwie fabularnej omawianej pozycji jest sporo tajemnic i niedomówień. Wcielamy się w niemą księżniczkę Idę, podróżującą przez tytułową dolinę monumentów, by uzyskać przebaczenie za jakiś czyn, który popełniła. Na jej drodze stają Ludzie Wrony (ang. Crow People), przeszkadzający jej z nieznanego powodu.

Zabawa sprowadza się z przeprowadzania Idy od początku do końca poziomów, co wymaga manipulowania otoczeniem w taki sposób, by zapewnić bohaterce przejście. Kluczowa jest tutaj perspektywa. W zastosowanym rzucie izometrycznym obracanie i przesuwanie różnych części poziomów tworzy iluzje optyczne – np. dwa bloki, które w rzeczywistości nie stykają się ze sobą, tutaj wyglądają jak zespolone i mogą służyć za pomost. Oprócz tego musimy unikać wspomnianych wcześniej Ludzi Wron. W Monument Valley na przejście czeka dziesięć zróżnicowanych poziomów o stopniowo rosnącym poziomie trudności.

Jak wspomniano, grę wyróżnia minimalistyczna oprawa graficzna. Projektując ją, twórcy inspirowali się głównie japońskim malarstwem i malowidłami holenderskiego artysty Mauritsa Cornelisa Eschera. Świat składa się z konstrukcji architektonicznych wzniesionych przy użyciu prostych brył geometrycznych, lecz zarazem jest pełen barw i detali, które czynią go miejscem pełnym uroku. Jego piękno możemy uchwycić w każdej chwili dzięki zaimplementowanemu trybowi fotograficznemu. Ważna jest tutaj również nastrojowa oprawa dźwiękowa, zmieniająca się dynamicznie wraz z manipulacjami otoczeniem.

Warto jeszcze napomknąć, że mamy do czynienia z tytułem kategorii premium, a więc pozbawionym jakichkolwiek mikropłatności.

Monument Valley, czyli piękne zabawy perspektywą

PLUSY:
 • Wspaniała oprawa audiowizualna w stylu inspirowanym m.in. malarstwem M.C. Eschera;
 • Pomysłowe zagadki o wyważonym poziomie trudności;
 • Intrygująca, pełna niedopowiedzeń warstwa fabularna;
 • Brak mikropłatności.
MINUSY:
 • Krótki czas zabawy.

Monument Valley, artystyczna gra logiczna od studia ustwo, przypomina małe dzieło sztuki. Tytuł od pierwszych chwil zachwyca konstrukcją świata, stylem graficznym i oprawą dźwiękową. Zachwyt ten nie znika również, gdy przychodzi do właściwej rozgrywki. Zagadki, choć dla starego wyjadacza gier logicznych nie będą szczególnie odkrywcze, okazują się bardzo pomysłowe i przemyślane. Twórcy rozsądnie dawkują kolejne wyzwania, dzięki czemu nie ma ani chwili na nudę, a poziom trudności wzrasta płynnie – od zagadek banalnych do takich, które zmuszą do wysiłku intelektualnego nawet weterana. Co jednak istotne, nie ma tutaj miejsca na frustrację. Duża w tym zasługa wspomnianej wcześniej sfery wizualnej – każdy poziom wygląda zupełnie inaczej od poprzedniego, a wszystkie są równie piękne, więc umysł sam próbuje zwiększyć sobie obroty, by zobaczyć, jakie jeszcze widoki przygotowało studio ustwogames. Dodając do tego nastrojowe udźwiękowienie, otrzymujemy niezwykłe doświadczenie, przypominające surrealistyczny sen. Istotna jest tutaj również warstwa fabularna, tajemnicza, pełna niedomówień i dzięki temu intrygująca.

Niestety, Monument Valley okazuje się snem wyjątkowo krótkim. Grę da się ukończyć w 2-3 godziny, a wyjątkowo sprawni gracze mogą uwinąć się nawet w godzinkę. To sprawia, że kilkanaście złotych, które trzeba zapłacić za dzieło ustwo, dla niektórych może okazać się mimo wszystko zbyt wygórowaną ceną. Warto jednak mieć na uwadze, że za tę kwotę otrzymujemy kompletny produkt, nie wymagający uzupełniania poprzez mikrotransakcje (choć można przedłużyć zabawę z nim sporych rozmiarów płatnymi dodatkami).

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Ocena użytkowników: 8,9 / 10 na podstawie 350 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Monument Valley: Odpowiednia dla każdego wieku.

Monument Valley Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GTX 460 lub lepsza
 • 1 GB HDD
 • Windows 7 SP1 64-bit
iOS
AND
WP
PC