Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościowePCXONE
Okładka The Artful Escape (XONE)

The Artful Escape

The Artful Escape of Francis Vendetti

The Artful Escape to miks przygodówki i zręcznościówki wzbogacony elementami gry muzycznej. Gracz eksploruje dwuwymiarowe poziomy zainspirowane starymi teledyskami (zwłaszcza do muzyki Davida Bowiego), gromadząc dźwięki do komponowania utworów wpływających na otoczenie i wrogów.

Zręcznościowe | platformówki | muzyczne | elementy przygodowe | indie | 2.5D | side-scroll | eksperymentalne/artystyczne | przygodowe gry akcji | lata 60. i 70. XX wieku

Okładka The Artful Escape (XONE)

data premiery gry:

2021

PC XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Artful Escape of Francis Vendetti to wydana na platformę PC i XONE przygodowa gra akcji. Jest to debiutancka produkcja australijskiego zespołu Beethoven and Dinosaur.

Fabuła

Gra opowiada historię młodego muzyka imieniem Francis Vendetti. W momencie rozpoczęcia akcji szykuje się on do swojego pierwszego występu przed publicznością. Problem w tym, że jego wujek jest prawdziwą legendą branży i z tego powodu oczekiwania względem debiutu siostrzeńca artysty są ogromne.

Kampania opowiada o próbach znalezienia przez Francisa unikalnej artystycznej tożsamości, zarówno pod względem granej muzyki, jak i osobowości scenicznej. W tym celu udaje się on na międzywymiarową wyprawę, podczas której odwiedzi krainy zainspirowane klasycznymi teledyskami, w tym zwłaszcza tymi z dorobku Davida Bowiego.

Mechanika

Pod względem mechaniki wydane na platformę PC i XONE The Artful Escape of Francis Vendetti stanowi połączenie platformówki i przygodówki. Z tego drugiego gatunku zaczerpnięto liczne zagadki logiczne oraz system konwersacji. Jednocześnie ruch odbywa się tylko w dwóch wymiarach, a gracze co chwila stawiani są przed różnorodnymi wyzwaniami zręcznościowymi, polegającymi m.in. na omijaniu przeszkód i pułapek czy walce z wrogami za pomocą pistoletu laserowego.

Do tego wszystkiego dorzucono elementy gry muzycznej. Bohater ubrany jest w kombinezon rejestrujący i emitujący dźwięki. Podczas przygody powoli gromadzimy bibliotekę nagrań, aby potem za jej pomocą tworzyć własne utwory i wykorzystywać je np. do hipnotyzowana przeciwników czy odblokowywania zamków.

Kwestie techniczne

Projekt powstał w oparciu o silnik Unreal Engine 4 i oferuje nietypową oprawę graficzną, zainspirowaną teledyskami z lat 70. i 80. Równie ciekawa jest warstwa muzyczna z wieloma chwytliwymi utworami – co jest zasługą tego, że głównym projektantem gry był Johnny Galvatron, który wcześniej był liderem rockowej kapeli The Galvatrons.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe The Artful Escape

12+

Klimatyczny zwiastun The Artful Escape – muzycznej przygody rodem z teledysków Davida Bowiego
Klimatyczny zwiastun The Artful Escape – muzycznej przygody rodem z teledysków Davida Bowiego

wiadomość14 listopada 2019

The Artful Escape, nad którym pracuje studio Beethoven and Dinosaur, doczekało się nowego zwiastuna. Ta hybryda przygodowej gry akcji oraz gry muzycznej zachwyca unikalną stylistyką i oryginalnym pomysłem na rozgrywkę.

The Artful Escape of Francis Vendetti – nadchodzi platformówka zainspirowana klipami Davida Bowiego
The Artful Escape of Francis Vendetti – nadchodzi platformówka zainspirowana klipami Davida Bowiego

wiadomość24 listopada 2016

Australijskie niezależne studio Beethoven and Dinosaur pracuje nad grą The Artful Escape of Francis Vendetti. Będzie to platformówka wzbogacona elementami przygodówkowymi i muzycznymi, której strona wizualna zainspirowana została teledyskami Davida Bowiego.

PC
XONE