Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodoweSwitchPS4XONEPC
Okładka Wandersong (Switch)
OkładkaWandersong (Switch)

Wandersong

Wandersong łączy elementy side-scrollowej platformówki oraz gry muzycznej i przygodowej. Wcielamy się w przemierzającego fantastyczną krainę barda, którego zadaniem jest odnalezienie legendarnej melodii znanej jako „Earthsong”.

Przygodowe | platformówki | 2D | muzyczne | indie | Xbox Game Pass

Wandersong Premiera

27wrz2018

PC Switch

22sty2019

PS4

6gru2019

XONE

Gry podobne do Wandersong

Syberia 3

Stick It to The Man!

Teslagrad

Wandersong, czyli dzieło niezależnego studia Dumb and Fat Games, jest oryginalną produkcją łączącą cechy side-scrollowej platformówki oraz gry przygodowej i rytmicznej. Tytuł powstał dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Wandersong zabiera gracza w podróż do fantastycznego świata stworzonego przed wiekami przez Eyę – bóstwo, które wprawiło rzeczywistość w ruch przy pomocy muzyki. Po długim czasie bogini postanowiła jednak rozpocząć wszystko od nowa, co wymaga zniszczenia dotychczasowego, niedoskonałego dzieła. Zadaniem głównego bohatera będącego bardem jest zapobiegnięcie planowanemu przez nią „resetowi” poprzez odnalezienie tajemniczej melodii znanej jako Earthsong; jak wierzy, w ten sposób uda mu się uratować planetę przed zagładą.

Mechanika

Wydarzenia, w jakich bierzemy udział w trakcie naszej przygody w Wandersong, obserwujemy z perspektywy bocznej. Na pierwszy rzut oka mechanika rozgrywki nie odbiega od schematu wypracowanego na potrzeby innych platformówek z elementami przygodowymi – bohater przemierza zróżnicowane lokacje, unikając przy tym pułapek i rozmaitych niebezpieczeństw, pomaga napotykanym po drodze postaciom neutralnym, rozwiązuje mniej lub bardziej skomplikowane zagadki oraz stawia czoła przeciwnikom.

Tym jednak co wyróżnia opisywaną pozycję na tle innych gier tego typu, jest obecność muzyki – całość została skonstruowana w taki sposób, by otoczenie na bieżąco reagowało na nasze poczynania, w zależności od tego, jaką melodię zdecydujemy się odegrać przy użyciu nieskomplikowanego koła wyboru; dzięki muzyce możemy więc przesuwać obiekty, zmieniać kierunek wiatru, pozbywać się mgły spowijającej odwiedzane miejsca czy na przykład przepędzać duchy nawiedzające eksplorowane przez nas domostwa.

Kwestie techniczne

Kolorowa, dwuwymiarowa oprawa graficzna Wandersong prezentuje się przyjemnie dla oka, głównie ze względu na kreskówkową stylistykę, w jakiej ją utrzymano. Oprócz głównego dewelopera, którym jest Greg Lobanov, nad produkcją czuwał Em Halberstadt w roli projektanta dźwięku (wcześniej brał udział w tworzeniu ciepło przyjętego Night in the Woods) oraz muzyk Gordon McGladdery (który odpowiadał za warstwę dźwiękową takich gier, jak choćby Rogue Legacy i Viking Squad). Jako ciekawostkę należy dodać, że tytuł został stworzony w zmodyfikowanym przez dewelopera programie Gamemaker: Studio.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Wandersong: Odpowiednia dla każdego wieku.

Wandersong Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 7
PC
Switch
PS4
XONE