Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCANDPS4XONEiOSPSVSwitch
Okładka Broken Sword 5: The Serpent's Curse (PC)

Broken Sword 5: Klątwa Węża

Broken Sword 5: The Serpent's Curse

Piąta odsłona słynnej serii przygodówek typu point & click, której początki sięgają 1996 roku.

Przygodowe | point-and-click | crowdfunding | indie | epizodyczne

Okładka Broken Sword 5: The Serpent's Curse (PC)

data premiery gry:

4gru2013

PC

6lut2014

iOS

15mar2014

AND

6maj2014

PSV

4wrz2015

PS4 XONE

21wrz2018

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Serpent’s Curse to piąta odsłona słynnego cyklu przygodówek typu point & click zatytułowanego Broken Sword, który narodził się w 1996 roku. Tytuł został opracowany przez sprawujące pieczę nad marką studio Revolution Software, a powstał dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze Broken Sword 5: The Serpent’s Curse rozpoczyna się w hiszpańskiej Katalonii w 1937 roku; w krótkiej retrospekcji możemy zobaczyć, jak jeden z nazistów wykrada tajemniczy obraz. Następnie akcja przenosi się do czasów współczesnych, kiedy to nieustraszony George Stobbart i francuska dziennikarka Nicole „Nico” Collard, spotykają się na wystawie w jednym z paryskich muzeów. Niedługo później protagoniści są świadkami zamordowania właściciela galerii przez osobę podszywającą się pod dostawcę pizzy i kradzieży z pozoru niezbyt wartościowego malowidła – La Maledicció. Ruszając w pogoń za sprawcą, nasi podopieczni trafiają na trop spisku, którego początki sięgają zamierzchłych czasów.

Mechanika

Broken Sword 5: The Serpent’s Curse jest powrotem do korzeni serii i odwrotem od kierunku, jaki obrała ona w trzeciej oraz czwartej części. Oprócz wyżej wspomnianego Paryża George oraz Nico trafiają do Londynu i Hiszpanii; przemierzając malownicze lokacje, protagoniści prowadzą rozmowy z osobami kluczowymi dla rozwoju śledztwa i rozwiązują pomysłowe zagadki. Jeśli gracz nie czuje się na siłach, by poradzić sobie z tymi ostatnimi, może w każdej chwili skorzystać z systemu podpowiedzi i włączyć podświetlanie interaktywnych elementów.

Kwestie techniczne

Na oprawę graficzną gry Broken Sword 5: The Serpent’s Curse składają się dwuwymiarowe tła odwołujące się do złotej ery przygodówek oraz trójwymiarowe modele postaci, zapewniające płynne i naturalne animacje ruchu; całość wykonano w technice cel-shading. Za klimatyczną muzykę odpowiadał Barrington Pheloung, z kolei wszystkie kwestie dialogowe zostały udźwiękowione przez profesjonalnych aktorów; wielu z nich, jak choćby Rolfa Saxona wcielającego się w George’a Stobbarta, mogliśmy usłyszeć we wcześniejszych odsłonach cyklu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 196 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 81 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 84,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Broken Sword 5: Klątwa Węża

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Broken Sword 5: Klątwa Węża

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium IV 1.6 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7/8)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 7 GB HDD
  • Windows XP/Vista(SP1)/7(SP1)/8
Zbiorcze wydanie klasyków Revolution Software wkrótce w sprzedaży
Zbiorcze wydanie klasyków Revolution Software wkrótce w sprzedaży

wiadomość28 stycznia 2016

Studio Revolution Software w ramach świętowania 25 lat istnienia wyda w marcu ekskluzywny zestaw swoich gier. W jego skład wejdzie między innymi ciesząca się statusem kultowej przygodówka Beneath a Steel Sky oraz nie mniej lubiana seria Broken Sword.

Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (24 - 30 sierpnia 2015 r.)
Podsumowanie tygodnia na polskim rynku gier (24 - 30 sierpnia 2015 r.)

wiadomość31 sierpnia 2015

W minionym tygodniu śledzący polscy rynek gracze nie mogli narzekać na brak wrażeń. Zapowiedziano trzy nowe projekty, obejrzeliśmy nowy materiał z wyczekiwanego dodatku, a dwie rodzime produkcje trafiły na Steam Greenlight.

Broken Sword 5: Klątwa Węża pojawi się na PS4 i XONE 4 września
Broken Sword 5: Klątwa Węża pojawi się na PS4 i XONE 4 września

wiadomość30 lipca 2015

Studio Revolution Software poinformowało, że klasyczna gra przygodowa Broken Sword 5: Klątwa Węża zadebiutuje na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One 4 września bieżącego roku. Tytuł wyceniony został na 29,99 euro, czyli około 124 złote.

Broken Sword 5: Klątwa Węża ukaże się na PS4 i XONE
Broken Sword 5: Klątwa Węża ukaże się na PS4 i XONE

wiadomość10 czerwca 2015

Ciepło przyjęta przygodówka Broken Sword 5: Klątwa Węża z 2013 roku ukaże się latem na konsolach Xbox One i PlayStation 4. Tytuł doczeka się kilku usprawnień, w tym dodatkowych animacji.

Broken Sword: The Serpent's Curse - udostępniono drugi epizod gry
Broken Sword: The Serpent's Curse - udostępniono drugi epizod gry

wiadomość17 kwietnia 2014

Studio Revolution Software udostępniło w ramach darmowej aktualizacji gry Broken Sword: The Serpent's Curse wyczekiwany drugi epizod, doprowadzający do końca najnowszą przygodę prawnika George’a Stobbarta i francuskiej dziennikarki Nico Collard. Obecnie jest on dostępny tylko na komputerach osobistych, ale wkrótce otrzymać mają go posiadacze handheldów PlayStation Vita i urządzeń mobilnych.

PC
PSV
iOS
AND
PS4
XONE
Switch