Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCSwitchXONEiOSPS4ANDPSV
Okładka Broken Sword 5: The Serpent's Curse (PC)
OkładkaBroken Sword 5: The Serpent's Curse (PC)

Broken Sword 5: Klątwa Węża

Broken Sword 5: The Serpent's Curse

Piąta odsłona słynnej serii przygodówek typu point & click, której początki sięgają 1996 roku.

Przygodowe | point-and-click | crowdfunding | indie | epizodyczne

Broken Sword 5: Klątwa Węża Premiera

4gru2013

PC

6lut2014

iOS

15mar2014

AND

6maj2014

PSV

4wrz2015

PS4 XONE

21wrz2018

Switch

The Serpent’s Curse to piąta odsłona słynnego cyklu przygodówek typu point & click zatytułowanego Broken Sword, który narodził się w 1996 roku. Tytuł został opracowany przez sprawujące pieczę nad marką studio Revolution Software, a powstał dzięki udanej kampanii crowdfundingowej w serwisie Kickstarter.

Fabuła

Historia opowiedziana w grze Broken Sword 5: The Serpent’s Curse rozpoczyna się w hiszpańskiej Katalonii w 1937 roku; w krótkiej retrospekcji możemy zobaczyć, jak jeden z nazistów wykrada tajemniczy obraz. Następnie akcja przenosi się do czasów współczesnych, kiedy to nieustraszony George Stobbart i francuska dziennikarka Nicole „Nico” Collard, spotykają się na wystawie w jednym z paryskich muzeów. Niedługo później protagoniści są świadkami zamordowania właściciela galerii przez osobę podszywającą się pod dostawcę pizzy i kradzieży z pozoru niezbyt wartościowego malowidła – La Maledicció. Ruszając w pogoń za sprawcą, nasi podopieczni trafiają na trop spisku, którego początki sięgają zamierzchłych czasów.

Mechanika

Broken Sword 5: The Serpent’s Curse jest powrotem do korzeni serii i odwrotem od kierunku, jaki obrała ona w trzeciej oraz czwartej części. Oprócz wyżej wspomnianego Paryża George oraz Nico trafiają do Londynu i Hiszpanii; przemierzając malownicze lokacje, protagoniści prowadzą rozmowy z osobami kluczowymi dla rozwoju śledztwa i rozwiązują pomysłowe zagadki. Jeśli gracz nie czuje się na siłach, by poradzić sobie z tymi ostatnimi, może w każdej chwili skorzystać z systemu podpowiedzi i włączyć podświetlanie interaktywnych elementów.

Kwestie techniczne

Na oprawę graficzną gry Broken Sword 5: The Serpent’s Curse składają się dwuwymiarowe tła odwołujące się do złotej ery przygodówek oraz trójwymiarowe modele postaci, zapewniające płynne i naturalne animacje ruchu; całość wykonano w technice cel-shading. Za klimatyczną muzykę odpowiadał Barrington Pheloung, z kolei wszystkie kwestie dialogowe zostały udźwiękowione przez profesjonalnych aktorów; wielu z nich, jak choćby Rolfa Saxona wcielającego się w George’a Stobbarta, mogliśmy usłyszeć we wcześniejszych odsłonach cyklu.

Ostatnia modyfikacja 8 sierpnia 2018

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 208 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 81 głosów czytelników.

Broken Sword 5: Klątwa Węża cena w dniu premiery: 84,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Broken Sword 5: Klątwa Węża

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Broken Sword 5: Klątwa Węża Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium IV 1.6 GHz
  • 1 GB RAM (2 GB RAM - Vista/7/8)
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7600 GT lub lepsza)
  • 7 GB HDD
  • Windows XP/Vista(SP1)/7(SP1)/8
PC
PSV
iOS
AND
PS4
XONE
Switch