Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS4XONESwitchiOSAND
Okładka Thimbleweed Park (PC)

Thimbleweed Park

Przygodówka typu point-and-click, stworzona przez Rona Gilberta oraz Gary’ego Winnicka. Gracze trafiają do tytułowego Thimbleweed Park – niegdyś prężnie działające miasteczko stanowiło istny raj dla biznesmenów, jednak lata świetności ma już dawno za sobą.

Przygodowe | point-and-click | 2D | humorystyczne | crowdfunding | indie | Xbox Play Anywhere

Okładka Thimbleweed Park (PC)

data premiery gry:

30mar2017

PC XONE

22sie2017

PS4

19wrz2017

iOS

21wrz2017

Switch

10paź2017

AND

Thimbleweed Park na PC, Switch itd. to oldskulowa gra przygodowa typu point-and-click, która wykonana została w stylu produkcji firmy LucasArts z przełomu lat 80. i 90. XX wieku, z Maniac Mansion na czele. Mamy tu do czynienia z dziełem niezależnego zespołu, kierowanego przez duet: Ron Gilbert i Gary Winnick, a więc dwóch legendarnych deweloperów stojących za sukcesem wspomnianej kultowej przygodówki.

Fabuła

Tytułowy Thimbleweed Park to miasteczko, w którym toczy się akcja gry. Niegdyś był to dobrze prosperujący ośrodek biznesowy, lecz dziś jest to zaledwie cień dawnej świetności – niezbyt radosne miejsce, istniejące właściwie bez żadnego sensownego powodu. Rzecz jasna, przygodówka odwołująca się do czasów świetności LucasArts nie powinna być ponura – humoru dostarczają przeróżne dziwactwa (również nadprzyrodzone), których świat gry jest pełen, a także niecodzienne kreacje postaci.

Ostatni czynnik dotyczy zwłaszcza grywalnych bohaterów, których jest aż pięcioro. W punkcie startowym fabuły poznajemy dwóch detektywów, wezwanych, by zbadali sprawę trupa znalezionego w rzece tuż za miastem; Delores, zapoznającą się z treścią testamentu po swoim bogatym wuju; szwendającego się po zdewastowanym cyrku klauna Ransome’a, obłożonego klątwą sprawiającą, że nie może pozbyć się makijażu i przebrania; wreszcie Franklina, który budzi się na trzynastym piętrze hotelu Edmund w Thimbleweed Park i odkrywa ze zdziwieniem, że jest martwy.

Mechanika

Między bohaterami możemy przełączać się w dowolnym momencie. Twórcy przygotowali wiele zakończeń, setki lokacji do odwiedzenia, a także dwa poziomy trudności dla graczy o różnym stopniu zaawansowania. Dzięki temu wszystkiemu Thimbleweed Park zapewnia długie godziny zabawy.

Kwestie techniczne

Oldskulowość omawianej pozycji oznacza nie tylko 8-bitową, rozpikselowaną grafikę, ale także interfejs rodem z lat 80. Przypomina on do złudzenia system SCUMM, który został opracowany na potrzeby Maniac Mansion i wykorzystany w wielu kolejnych dziełach firmy LucasArts.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 7,1 / 10 na podstawie 1330 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Thimbleweed Park

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym.

Wymagania sprzętowe Thimbleweed Park

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core 2 Duo 2 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki Intel HD lub lepsza
  • 1 GB HDD
  • Windows 7
Recenzja gry Thimbleweed Park – wskrzeszony duch przygodówek LucasArts
Recenzja gry Thimbleweed Park – wskrzeszony duch przygodówek LucasArts

Recenzja 9 kwietnia 2017, 09:00

Zdarzyło mi się kilka razy zaciąć w czasie kilkunastogodzinnej zabawy, ale działo się to głównie z mojej winy. Albo czegoś nie zauważyłem, albo poświęciłem za mało czasu na logiczne wykombinowanie przyczyn utknięcia. Raczej nigdy nie była to wina gry, bo kiedy już udawało mi się wyjść cało z opresji, wszystkie tryby wskakiwały w oczywiste, aczkolwiek zamglone wcześniej miejsce.

PC
iOS
AND
XONE
PS4
Switch