Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Maniac Mansion (PC)

Maniac Mansion PC

Dave z dwoma przyjaciółmi wyrusza na ratunek swojej dziewczynie Sandy. Została ona porwana przez dr. Freda, który pod wpływem mrocznego oddziaływania meteorytu zamierzał zamienić ją w zombie.

Przygodowe

PC Windows
Okładka Maniac Mansion (PC)

producent: LucasArts

wydawca: LucasArts

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października1987

Pierwsza gra przygodowa stworzona przez studio George’a Lucasa, znane wtedy pod nazwą LucasFillms Ltd. Na potrzeby programu stworzono interfejs SCUMM (Script Creation Utility for Maniac Mansion), na którym później z powodzeniem wzorowały się inne firmy. Maniac Mansion był także pierwszą przygodówką umożliwiającą rozgrywkę więcej niż jedną postacią, przy czym każda z nich odgrywała równie ważną rolę. Co prawda głównym bohaterem był Dave, ale na początku gry należało mu dobrać towarzystwo dwóch przyjaciół spośród sześciu dostępnych postaci. Do wyboru mieliśmy Wendy, Michaela, Syda, Razora, Bernarda i Jeffa, posiadających zupełnie inne charaktery i możliwości. Na przykład Bernard wygrał olimpiadę naukową i jest dobry w używaniu radia, telefonu i komputera, natomiast Syd i Razor mają uzdolnienia muzyczne i potrafią grać na różnych instrumentach. W konsekwencji tego wyboru grę można było ukończyć aż na pięć różnych sposobów.

Fabuła gry utrzymana jest w nieco surrealistycznej konwencji horrorów klasy C, które zwykle bardziej śmieszą niż straszą. Akcja toczy się w położonej na całkowitym odludziu posiadłości, zamieszkałej przez nieco szalonego naukowca, doktora Freda, jego syna Edisona i dwie żywe macki (Tentacles). Od momentu gdy dwadzieścia lat temu koło posiadłości rozbił się meteor, dr. Fred zaczął zachowywać się coraz dziwniej, zamykając się samotnie w swoim laboratorium i nie wychodząc nawet na obiad. Edison bardzo martwił się o ojca, aż przyszedł mu do głowy pomysł jak uchronić go od tej dziwnej choroby. Zanim jednak udało mu się go zrealizować do posiadłości przybywa Dave z przyjaciółmi w poszukiwaniu swojej dziewczyny Sandy. Została ona porwana przez dr. Freda, który pod wpływem mrocznego oddziaływania meteorytu zamierzał zamienić ją w zombie. Ponieważ sposobów ukończenia gry jest kilka, tylko od nas zależy w jaki sposób uratujemy Sandy. Możemy choćby iść za wskazówkami jednej z macek lub pomóc Edisonowi w przeprowadzeniu jego planu ratowania ojca.

21 maja 2004 roku, grupa entuzjastów starych gier, zjednoczona pod nazwą LucasFan Games, opublikowała specjalny remake Maniac Mansion, który posiada znacznie wzbogaconą oprawę audiowizualną oraz zmodyfikowany interfejs użytkownika, nasuwający słuszne skojarzenia z drugą częścią gry, zatytułowaną Day of the Tentacle.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 329 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Maniac Mansion

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe Maniac Mansion

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • IMB PC XT 286
  • 1MB RAM
Maniac Mansion - znaki handlowe związane z marką zarejestrowane przez Lucasfilm Entertaiment
Maniac Mansion - znaki handlowe związane z marką zarejestrowane przez Lucasfilm Entertaiment

wiadomość28 maja 2013

Firma Lucasfilm Entertainment zarejestrowała znaki handlowe związane z marką Maniac Mansion. Nie wiemy jeszcze, czy oznacza to, że w planach jest powrót tej klasycznej serii.

Diablo spotyka Monkey Island, czyli nowa gra Rona Gilberta
Diablo spotyka Monkey Island, czyli nowa gra Rona Gilberta

wiadomość10 stycznia 2008

Ron Gilbert to postać doskonale znana fanom przygodówek. To on odpowiada między innymi za Maniac Mansion i dwie pierwsze części serii Monkey Island. Jego nieszablonowe poczucie humoru jest tym, czego brakuje współczesnym przygodówkom. Na szczęście, jak się okazało, twórca pracuje nad kolejną szaloną grą.

12 gier przygodowych LucasArts w 24 godziny
12 gier przygodowych LucasArts w 24 godziny

wiadomość21 listopada 2005

Ile potrzeba czasu na ukończenie dwunastu klasycznych gier przygodowych firmy LucasArts? Na to pytanie spróbował odpowiedzieć niejaki Vogel, który podjął się niezwykłej próby.

Czy Ron Gilbert pracuje nad nową grą?

wiadomość25 sierpnia 2005

Ron Gilbert pracuje nad nową grą – takie oto wnioski wysuwa serwis Worthplaying, który powołując się na wieści z oficjalnej strony legendarnego twórcy gier przygodowych, informuje o przełożeniu jego wizyty w Paryżu. Co autor The Secret of Monkey Island miałby robić w stolicy Francji? Odpowiedź jest prosta: spotkać się i porozmawiać z ewentualnym wydawcą swojego nowego programu...

Maniac Mansion Deluxe - absolutnie klasyczna gra przygodowa po tuningu
Maniac Mansion Deluxe - absolutnie klasyczna gra przygodowa po tuningu

wiadomość22 maja 2004

The New Adventures of Zak McKracken (vide news z 14 kwietnia 2003), czyli nieoficjalna kontynuacja klasycznej gry przygodowej pt. Zak McKracken and the Alien Mindbenders, była debiutanckim projektem amatorskich developerów spod znaku LucasFan Games. Natomiast kolejnym dziełem owych autorów jest znacznie ulepszona wersja Maniac Mansion (rok premiery: 1987) – produktu marki LucasArts, w którym po raz pierwszy użyto interfejsu SCUMM (Script Creation Utility for Maniac Mansion). Ten ostatni zastosowano później m.in. w The Secret of Monkey Island, Loom i Day of the Tentacle.