Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePC
Okładka Maniac Mansion (PC)
OkładkaManiac Mansion (PC)

Maniac Mansion PC

Dave z dwoma przyjaciółmi wyrusza na ratunek swojej dziewczynie Sandy. Została ona porwana przez dr. Freda, który pod wpływem mrocznego oddziaływania meteorytu zamierzał zamienić ją w zombie.

Przygodowe

Maniac Mansion Premiera PC

15października1987

producent: LucasArts wydawca: LucasArts

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Pierwsza gra przygodowa stworzona przez studio George’a Lucasa, znane wtedy pod nazwą LucasFillms Ltd. Na potrzeby programu stworzono interfejs SCUMM (Script Creation Utility for Maniac Mansion), na którym później z powodzeniem wzorowały się inne firmy. Maniac Mansion był także pierwszą przygodówką umożliwiającą rozgrywkę więcej niż jedną postacią, przy czym każda z nich odgrywała równie ważną rolę. Co prawda głównym bohaterem był Dave, ale na początku gry należało mu dobrać towarzystwo dwóch przyjaciół spośród sześciu dostępnych postaci. Do wyboru mieliśmy Wendy, Michaela, Syda, Razora, Bernarda i Jeffa, posiadających zupełnie inne charaktery i możliwości. Na przykład Bernard wygrał olimpiadę naukową i jest dobry w używaniu radia, telefonu i komputera, natomiast Syd i Razor mają uzdolnienia muzyczne i potrafią grać na różnych instrumentach. W konsekwencji tego wyboru grę można było ukończyć aż na pięć różnych sposobów.

Fabuła gry utrzymana jest w nieco surrealistycznej konwencji horrorów klasy C, które zwykle bardziej śmieszą niż straszą. Akcja toczy się w położonej na całkowitym odludziu posiadłości, zamieszkałej przez nieco szalonego naukowca, doktora Freda, jego syna Edisona i dwie żywe macki (Tentacles). Od momentu gdy dwadzieścia lat temu koło posiadłości rozbił się meteor, dr. Fred zaczął zachowywać się coraz dziwniej, zamykając się samotnie w swoim laboratorium i nie wychodząc nawet na obiad. Edison bardzo martwił się o ojca, aż przyszedł mu do głowy pomysł jak uchronić go od tej dziwnej choroby. Zanim jednak udało mu się go zrealizować do posiadłości przybywa Dave z przyjaciółmi w poszukiwaniu swojej dziewczyny Sandy. Została ona porwana przez dr. Freda, który pod wpływem mrocznego oddziaływania meteorytu zamierzał zamienić ją w zombie. Ponieważ sposobów ukończenia gry jest kilka, tylko od nas zależy w jaki sposób uratujemy Sandy. Możemy choćby iść za wskazówkami jednej z macek lub pomóc Edisonowi w przeprowadzeniu jego planu ratowania ojca.

21 maja 2004 roku, grupa entuzjastów starych gier, zjednoczona pod nazwą LucasFan Games, opublikowała specjalny remake Maniac Mansion, który posiada znacznie wzbogaconą oprawę audiowizualną oraz zmodyfikowany interfejs użytkownika, nasuwający słuszne skojarzenia z drugą częścią gry, zatytułowaną Day of the Tentacle.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 350 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Maniac Mansion: Odpowiednia dla każdego wieku.

Maniac Mansion Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • IMB PC XT 286
  • 1MB RAM