Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCXONE
Okładka Ashen (PC)

Ashen

Oryginalne RPG akcji, w którym przemierzamy ponury, pozbawiony słońca świat, gdzie jedynym źródłem świata są regularnie wybuchające wulkany, zasypujące ziemię kolejnymi warstwami pyłu.

RPG | TPP | fantasy | sandbox | multiplayer | indie | kooperacja | RPG akcji | soulslike | tytuły ekskluzywne Xbox

Ashen jest rozgrywającą się w otwartym świecie, nieliniową grą z gatunku RPG akcji. Tytuł został przygotowany przez niezależne nowozelandzkie studio Aurora44, założone przez twórców doświadczonych w branży filmowej. Członkowie studia spotkali się podczas prac nad takimi tytułami, jak The Hobbit, The Avengers, Iron Man 3, Prometheus czy The Planet of the Apes.

Akcja gry toczy się w ponurym, pozbawionym słońca uniwersum, w którym jedynym źródłem światła są aktywne wulkany, nieustannie zasypujące ziemię kolejnymi warstwami popiołu. Ashen opowiada historię samotnego wędrowca, przemierzającego ten szary świat w poszukiwaniu miejsca, które mógłby nazwać domem. Ponieważ wszystkie przedmioty prędzej czy później ulegają zniszczeniu w wyniku kolejnej erupcji wulkanów, główny nacisk w grze położony został na relacje międzyludzkie i stosunki z innymi ocalałymi, reprezentowanymi przez pozostałych graczy.

Podczas zabawy musimy niejednokrotnie podejmować decyzje, komu z napotkanych bohaterów zaufać, a od kogo lepiej trzymać się z daleka. Decyzje te będą miały dość istotny wpływ na przebieg rozgrywki, gdyż poszczególne postacie dysponują własnymi, unikalnymi umiejętnościami, których wykorzystanie może okazać się bezcenne w toku dalszej rozgrywki. W miarę postępów w grze, nasze skromne początkowo obozowisko, przerodzi się w małą osadę zamieszkaną przez różnych ocalałych, wykorzystujących wzajemnie swe umiejętności w celu przetrwania. Mimo że Ashen to gra RPG akcji, a świat produkcji zamieszkany jest także przez spore bogactwo potworów, walka z nimi stanowi raczej ostateczność, gdyż każda potyczka – nawet z najsłabszym pozornie przeciwnikiem – może nieść ze sobą śmiertelne niebezpieczeństwo. Dlatego do każdej z nich należy umiejętnie się przygotować, zaś podczas samej walki trzeba wykorzystywać przydatne elementy otoczenia.

Tym, co wyróżnia Ashen spośród podobnych produkcji, jest nietypowy, pasywny tryb multiplayer. Podczas swojej wędrówki spotykamy szereg postaci, którymi mogą być zarówno inni grający, jak i sterowani przez sztuczną inteligencję NPC, oparci na bohaterach wykreowanych przez innych graczy. Dzięki takiemu rozwiązaniu, żadna z istniejących w grze postaci nie jest bezosobowa - każda z nich to w rzeczywistości wykreowany przez innego gracza bohater, cechujący się własnymi celami i aspiracjami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-2  

Oczekiwania czytelników: 7,2 / 10 na podstawie 22 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,00 PLN

Klasyfikacja PEGI Ashen

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ashen

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i5-4690 3.5 GHz / AMD FX-6300 3.5 GHz, 8 GB RAM, karta grafiki 4 GB GeForce GTX 970 / Radeon R9 290X lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 10 64-bit
Minimalne: Intel Core i3-4150 3.5 GHz / AMD FX-4170 4.2 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 760 / Radeon R7 270X lub lepsza, 15 GB HDD, Windows 7 64-bit

Obszerne gameplaye z gier Ashen, Devil's Hunt i Indivisible
Obszerne gameplaye z gier Ashen, Devil's Hunt i Indivisible

wiadomość28 sierpnia 2018

W sieci pojawiły się trzy nowe zapisy rozgrywki z targów gamescom. Pozwalają one zobaczyć w akcji gry RPG Ashen i Indivisible oraz polską produkcję Devil’s Hunt.

Ashen - nadchodzi oryginalne RPG z pasywnym multiplayerem
Ashen - nadchodzi oryginalne RPG z pasywnym multiplayerem

wiadomość10 lipca 2014

Studio Aurora44 pracuje nad nietypowym RPG Ashen, w którym sterowane przez sztuczną inteligencję postacie niezależne oparte zostaną na bohaterach wykreowanych przez innych graczy.

PC
XONE