Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS5 XSX PS4 Xbox One Switch Andro iOS

Rebellion

Firma producent wydawca

Rebellion jest niezależnym studiem deweloperskim z siedzibą w Oksfordzie. Firma znana jest przede wszystkim dzięki niektórym grom z serii Aliens vs Predator oraz dzięki marce Sniper Elite – oprócz działalności w branży gier wideo, funkcjonuje również jako wydawca książek i komiksów. Szefem studia, dającego zatrudnienie blisko 200 pracownikom, od 1991 roku pozostaje Jason Kingsley. Jako niezależny producent, Rebellion jest również wydawcą niektórych swoich produkcji.

Historia

Firma Rebellion została założona w 1991 roku przez dwóch braci – Jasona i Chrisa Kingsley'ów. Studio szybko się rozrosło, pozyskując utalentowanych artystów (Stuarta Wilsona, Justina Rae’a) i programistów (Andrew Whittakera, Roba Dibley’a). Po dwóch latach od rozpoczęcia działalności, zespół dostarczył swoją pierwszą gręEye of the Storm trafiło na Amigę i komputery osobiste w 1993 roku. Wtedy też firma rozpoczęła współpracę z Atari, czego efektem była premiera Checkered Flag, które trafiło wyłącznie na konsolę Atari Jaguar.

Pierwsze hity i rozpoczęcie przygody z komiksem

Pierwszy przełom w historii ekipy nastąpił w 1994 roku, kiedy to do sprzedaży trafiła gra Aliens vs Predator (również jako exclusive dla Jaguara). Produkcja odniosła sukces sprzedażowy, a także spotkała się z entuzjastyczną reakcją ze strony recenzentów, co zaowocowało powstaniem jej zremasterowanej wersji, jaka zadebiutowała na komputerach osobistych w 1999 roku.

Wtedy też studio zostało ostatecznie otwarte na szeroką gamę platform, czego efektem było powstanie Mission Impossible – stosunkowo udanej gry akcji, opracowanej z myślą o konsoli Game Boy Color, a także Tom Clancy's Rainbow Six, przygotowanym na pierwsze PlayStation. Co ciekawe, w 2000 roku firma weszła w posiadanie praw do komiksowego 2000 AD – na efekty tego ruchu trzeba było jednak poczekać. Przez kolejne trzy lata zespół opracował kilkanaście produkcji, z których na uwagę zasługuje przede wszystkim Delta Force: Urban Warfare z 2002 roku (wydane na konsolę PlayStation).

Rok 2003 przyniósł wreszcie premierę pierwszej gry, która czerpała garściami z dorobku serii 2000 AD. Mowa o Judge Dredd: Dredd vs Death, która pojawiła się zarówno na komputerach osobistych, jak i na konsolach PlayStation 2, Xbox oraz GameCube. Tytuł spotkał się z mieszanymi opiniami graczy i recenzentów, co przełożyło się na umiarkowany sukces. W 2004 roku do sprzedaży trafiła unowocześniona wersja Iron Storm – oryginalnej strzelaniny TPP, prezentującej alternatywną wersję I wojny światowej. Gra, sprzedawana jako World War Zero: Iron Storm, trafiła na komputery osobiste i PlayStation 2.

Premiera Sniper Elite i powiększenie studia

Nowy rozdział w historii studia otworzył rok 2005, wraz z premierą Sniper Elite – swoistego symulatora tytułowego snajpera, który zapoczątkował serię rozwijaną po dziś dzień. Tytuł zadebiutował na komputerach osobistych i konsolach, zdobywając przy tym branżowe nagrody. W tym samym roku studio dostarczyło również Delta Force: Black Hawk Dawn w wersji na PlayStation 2.

W 2006 roku zespół znacząco się rozrósł – było to efektem udanych zakupów, dzięki którym firma weszła w posiadanie praw do marek stworzonych przez Elixir Studios (Republic: The Revolution, Evil Genius), a jej szeregi zasilili pracownicy Core Design. W ten sposób Rebellion stało się największym studiem niezależnym w Europie. W tym samym roku firma wystartowała również z filią wydawniczą, Abaddon Books, której zadaniem była publikacja książek i komiksów z gatunku horroru, fantasy oraz science fiction. Co się zaś tyczy stworzonych przez studio produkcji – w samym tylko 2006 roku zespół dostarczył sześć gier, wśród których wyróżnia się zwłaszcza Rogue Trooper (oryginalna hybryda strzelaniny TPP i skradanki, czerpiąca garściami z kolejnej komiksowej serii 2000 AD), a także Miami Vice: The Game opracowane z myślą o PlayStation Portable.

Raz na wozie, raz pod wozem…

Kolejne lata przyniosły szereg mniejszych lub większych sukcesów – graczom spodobało się Aliens vs Predator: Requiem wydane w 2007 roku na PlayStation Portable, a także The Simpsons Game na PlayStation Portable, PlayStation 2 i Nintendo Wii, które trafiło do sprzedaży rok później. Niestety, gra Shellshock 2: Blood Trails okazała się finansową klapą, podobnie jak wydane w tym samym roku Rogue Warrior.

Los po raz kolejny uśmiechnął się do Rebellion zaledwie rok później, kiedy to do sprzedaży trafiła kolejna gra osadzona w uniwersum Aliens vs Predator. Pomimo że tytuł doczekał się umiarkowanie pozytywnych opinii recenzentów, jego wynik komersyjny nie pozostawiał wiele do życzenia – w Wielkiej Brytanii zadebiutował na pierwszym miejscu list sprzedaży, stając się tym samym najszybciej sprzedającą się grą 2010 roku na Wyspach i wyprzedzając drugiego BioShocka. Niestety, później sprawy potoczyły się nie do końca po myśli deweloperów, a przypieczętowaniem złej passy było NeverDead opracowane we współpracy z firmą Konami i Shintą Nojirim, który wcześniej pracował nad grami z serii Metal Gear Solid. Produkcji nie udało się odnieść sukcesu.

Sniper Elite kluczowym tytułem w portfolio zespołu

Jeszcze jeden przełom przyniósł rok 2012 i premiera Sniper Elite V2 – pomimo swoich wad, ta trzecioosobowa strzelanina przypadła graczom do gustu. Zachęceni wysoką sprzedażą deweloperzy po dwóch latach ukończyli pracę nad trzecią częścią serii, a w 2017 roku fani otrzymali jej czwartą odsłonę. W tym samym roku studio oddało w ręce graczy remake kultowego w niektórych kręgach Battlezone, który zasilił bibliotekę gier wykorzystujących gogle wirtualnej rzeczywistości, a także zremasterowaną wersję Rogue Trooper, która trafiła na komputery osobiste oraz na konsole stacjonarne – PlayStation 4, Xboksa One i Nintendo Switch.