Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Evil Genius (PC)
OkładkaEvil Genius (PC)

Evil Genius PC

Oryginalna gra strategiczno-symulacyjna utrzymana w charakterystycznym stylu thrillerów szpiegowskich z lat 60 i 70-tych XX wieku, w której mamy okazję stać się tytułowym „Geniuszem Zła”.

Strategiczne | RTS | szpiegowskie

Evil Genius Premiera PC

1października2004

producent: Elixir Studios wydawca: Sierra Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Evil Genius

Diablo III

Ghost Master

Overlord II

Evil Genius to oryginalna gra strategiczno-symulacyjna utrzymana w charakterystycznym stylu thrillerów szpiegowskich z lat 60 i 70-tych XX wieku (klimat jak z wczesnych filmów opowiadających o Jamesie Bondzie lub też z filmów o Austinie Powersie). Powstała ona w studiu developerskim Elixir Studios, które zasłynęło w świecie dzięki grze Republic: The Revolution. Twórcy klasyfikują swoje dzieło takim sformułowaniem „evil-empire-building sim”, ponieważ gracz nie staje się w nim prawym i niebywale odważnym agentem rządowym próbującym pokrzyżować plany zawładnięcia światem jakiegoś szalenie niebezpiecznego „typa”, lecz właśnie tym „typem”.

Jesteśmy więc tytułowym „Geniuszem Zła”, a naszą przepustką do przejęcia panowania nad Ziemią jest skonstruowanie ostatecznego urządzenia zagłady. Problem w tym, że takowego „cudeńka” nie można kupić w byle sklepie, lecz trzeba go skonstruować od podstaw, a do tego potrzebna jest super-tajna baza i odpowiednie zaplecze finansowe (starujemy tylko ze 100 milionami dolarów). W związku z tym gracz musi zbudować bazę, wykonywać kolejne niebezpieczne misje, które przynoszą mu rozgłos i „złą” sławę, przeciwstawiać się siłom wymiaru sprawiedliwości (walka toczy w czasie rzeczywistym) oraz projektować i konstruować wymyślne bronie. Tylko połączenie tych czynników zagwarantuje sukces.

Należy jeszcze dopowiedzieć, że wzorem starych filmów szpiegowskich, nasza baza umiejscowiona jest na wyspie, a pod naszymi rozkazami znajduje się masa najrówniejszej maści przestępców, u boku zaś niespotykane piękności.

  • Budowa bazy rozwiązana w sposób przypominający to, co widzieliśmy w grze Dungeon Keeper, tj. wznoszenie pomieszczeń o określonych funkcjach (m.in. laboratoriów, warsztatów, bibliotek, sal treningowych), konstruowanie pułapek, które mają powstrzymać przedstawicieli prawa, itp.
  • Pięć regionów świata, w których możemy wykonywać misje: Ameryka, Europa, Afryka, Związek Radziecki i Azja. Humorystyczne cele misji, typu: zmniejsz Wieżę Eiffela do rozmiarów plastikowej pamiątki.
  • Werbowanie i doskonalenie umiejętności swoich podkomendnych, zarówno wiernych sług jak i pomocników/najemników o wyjątkowych cechach indywidualnych.
  • Wynajdywanie nowych technologii i konstruowanie wymyślnych „złych” broni, np. promieni zmniejszających przedmioty.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena użytkowników: 8,6 / 10 na podstawie 262 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Evil Genius

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Evil Genius Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 300 MB HDD