Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Evil Genius (PC)

Evil Genius PC

Oryginalna gra strategiczno-symulacyjna utrzymana w charakterystycznym stylu thrillerów szpiegowskich z lat 60 i 70-tych XX wieku, w której mamy okazję stać się tytułowym „Geniuszem Zła”.

Strategiczne | RTS | szpiegowskie

PC Windows
Okładka Evil Genius (PC)

producent: Elixir Studios

wydawca: Sierra

Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

1października2004

Evil Genius to oryginalna gra strategiczno-symulacyjna utrzymana w charakterystycznym stylu thrillerów szpiegowskich z lat 60 i 70-tych XX wieku (klimat jak z wczesnych filmów opowiadających o Jamesie Bondzie lub też z filmów o Austinie Powersie). Powstała ona w studiu developerskim Elixir Studios, które zasłynęło w świecie dzięki grze Republic: The Revolution. Twórcy klasyfikują swoje dzieło takim sformułowaniem „evil-empire-building sim”, ponieważ gracz nie staje się w nim prawym i niebywale odważnym agentem rządowym próbującym pokrzyżować plany zawładnięcia światem jakiegoś szalenie niebezpiecznego „typa”, lecz właśnie tym „typem”.

Jesteśmy więc tytułowym „Geniuszem Zła”, a naszą przepustką do przejęcia panowania nad Ziemią jest skonstruowanie ostatecznego urządzenia zagłady. Problem w tym, że takowego „cudeńka” nie można kupić w byle sklepie, lecz trzeba go skonstruować od podstaw, a do tego potrzebna jest super-tajna baza i odpowiednie zaplecze finansowe (starujemy tylko ze 100 milionami dolarów). W związku z tym gracz musi zbudować bazę, wykonywać kolejne niebezpieczne misje, które przynoszą mu rozgłos i „złą” sławę, przeciwstawiać się siłom wymiaru sprawiedliwości (walka toczy w czasie rzeczywistym) oraz projektować i konstruować wymyślne bronie. Tylko połączenie tych czynników zagwarantuje sukces.

Należy jeszcze dopowiedzieć, że wzorem starych filmów szpiegowskich, nasza baza umiejscowiona jest na wyspie, a pod naszymi rozkazami znajduje się masa najrówniejszej maści przestępców, u boku zaś niespotykane piękności.

  • Budowa bazy rozwiązana w sposób przypominający to, co widzieliśmy w grze Dungeon Keeper, tj. wznoszenie pomieszczeń o określonych funkcjach (m.in. laboratoriów, warsztatów, bibliotek, sal treningowych), konstruowanie pułapek, które mają powstrzymać przedstawicieli prawa, itp.
  • Pięć regionów świata, w których możemy wykonywać misje: Ameryka, Europa, Afryka, Związek Radziecki i Azja. Humorystyczne cele misji, typu: zmniejsz Wieżę Eiffela do rozmiarów plastikowej pamiątki.
  • Werbowanie i doskonalenie umiejętności swoich podkomendnych, zarówno wiernych sług jak i pomocników/najemników o wyjątkowych cechach indywidualnych.
  • Wynajdywanie nowych technologii i konstruowanie wymyślnych „złych” broni, np. promieni zmniejszających przedmioty.
Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 261 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Evil Genius

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Evil Genius

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 1.5 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 300 MB HDD
Evil Genius - zapowiedź
Evil Genius - zapowiedź

Przed premierą 30 grudnia 2003, 12:36

Czas na małe podsumowanie. Jestem bardzo zadowolony, bo gra niesie ze sobą olbrzymi powiew świeżości, którego ostatnio w branży brakowało. Absurdalny humor rodem z Austina Powersa w grze strategicznej jest moim zdaniem ciekawym połączeniem, przez co Evil Genius choćby z ciekawości z całą pewnością zagości na moim dysku. Co więcej, gra według prasy i krytyków została wybrana jedną z najlepszych gier prezentowanych na tegorocznych targach E3, co też o czymś świadczy. Niestety, zła wiadomość jest taka, iż będziemy musieli na nią jeszcze długo poczekać, bo wstępna data wydania została ustalona dopiero na jesień 2004 roku! Trzeba więc tylko cierpliwie poczekać. Myślę, że warto, gdyż wówczas nawet James Bond nie uratuje zagrożonego przez was świata! Buachachachachacha!