Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3X360
Okładka BioShock 2 (PC)

BioShock 2

BioShock 2: Sea of Dreams

Kontynuacja wydanej w 2007 roku gry akcji BioShock. Produkcją BioShock 2 zajęło się studio 2K Marin przy wsparciu zespołów deweloperskich Digital Extremes, 2K China Arkane Studios oraz Darkside Game Studios.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | elementy RPG | dystopia | multiplayer | strzelanki | lata 60. i 70. XX wieku | immersive sim

Okładka BioShock 2 (PC)

producent: 2K Marin

wydawca: 2K Games

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

9lut2010

PC X360 PS3

Bioshock 2 to rozbudowana gra akcji FPP z elementami innych gatunków, będąca kontynuacją wielkiego przeboju z 2007 roku. W drugiej odsłonie Bioshocka, rozgrywającej się kilka lat po wydarzeniach znanych z pierwowzoru, ponownie wracamy do podwodnego miasta Rapture. Tajemnicza metropolia miała być swoistą utopią i rajem, w którym nauka nie jest ograniczana moralnością czy strachem. Już w pierwszej części szybko okazało się jak bardzo rozminięto się z tym celem. Tym razem podwodny kompleks zwiedzamy w skórze pierwszego, prototypowego Big Daddy’ego, który musi zmierzyć się z nową szefową Rapture.

Wcielając się w potężnego Big Daddy’ego otrzymujemy wszystkie jego charakterystyczne umiejętności. Podstawową bronią bohatera jest ogromne wiertło, oraz rivet gun, czyli potężne pneumatyczne działo. Gracze mogą również wykorzystywać znane z pierwszej części toniki i plazmidy, znacznie ulepszające niektóre parametry opisujące postać i oferujące nowe, niezwykłe umiejętności (np. zdolność podpalania przeciwników). Różne mutacje możemy też ulepszać, zwiększając tym samym moc ich działania. Istotną zmianą w stosunku do części pierwszej jest możliwość równoczesnego korzystania z plazmidów i broni palnej. Przydatnym dodatkiem jest również umieszczona na hełmie latarka automatycznie aktywowana w kilku momentach przygody.

Na naszej drodze spotykamy wielu przeciwników znanych z pierwszej odsłony, w tym zmutowanych mieszkańców Rapture. Ważną rolę odgrywają ponownie nieco przerażające Małe Siostry. Każdej z nich towarzyszy inny Big Daddy. Po pokonaniu potężnego ochroniarza możemy poświęcić małą dziewczynkę w zamian za surowiec ADAM, lub „zaadoptować ją”. W tym drugim przypadku kontynuuje ona poszukiwanie cennego materiału razem z graczem, którego zadaniem jest ochranianie jej. Co jakiś czas przychodzi nam zmierzyć się z nowym typem przeciwnika - Big Sister, która jest niezwykle zwinna oraz bardzo potężna. Pojawia się ona za każdym razem, gdy uporamy się Siostrzyczkami na danym poziomie.

Autorzy zdecydowali się kontynuować niektóre rozwiązania w zakresie mechaniki rozgrywki pochodzące z pierwszej części gry. Ponownie możemy odnajdywać i przesłuchiwać nagrania audio, przybliżające różne aspekty fabuły i historie mieszkańców Rapture. Ważnym elementem są również Vita-Chambers, czyli komory, w których bohater pojawia się po ewentualnej śmierci. W Bioshock 2 obecnych jest wiele dodatkowych opcji, dzięki czemu mamy dużą swobodę w sposobie prowadzenia zabawy. Przykładowo możemy hakować oraz naprawiać wieżyczki i boty, aby wykorzystać je do własnych celów, czy łączyć ze sobą pułapki i plazmidy w celu stworzenia jeszcze potężniejszych narzędzi.

Rapture zostało bardzo rozbudowane na potrzeby drugiej odsłony serii i wzbogaciło się o kilka zupełnie nowych lokacji. Jedną z nich jest chociażby Fonaine Futuristics, czyli instytut, w którym przetwarzany jest surowiec ADAM. Oprócz tego otrzymujemy również możliwość przespacerowania się po dnie oceanu w drodze do kolejnych budynków i pomieszczeń. Całość wygląda imponująco i poszczególne fragmenty miasta robią bardzo pozytywne wrażenie. Uzupełnieniem świetnej kampanii dla pojedynczego gracza jest rozbudowany tryb zabawy sieciowej.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 2481 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 1028 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Gry podobne do BioShock 2

Klasyfikacja PEGI BioShock 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe BioShock 2

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.13 GHz
  • 3 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 GT lub lepsza)
  • 11 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
BioShock 2 - recenzja gry
BioShock 2 - recenzja gry

Recenzja 12 lutego 2010, 11:59

W grze zastajemy dobrze już znany system ekonomii. Co jakiś czas natrafiamy na automaty-sklepy, a pieniądze zdobywamy od pokonanych przeciwników oraz przez przeszukiwanie wszystkich szafek, skrzyń, sejfów i innych skrytek. Za pieniądze kupujemy środki leczące i amunicję, natomiast rozwój postaci wymaga już innej waluty – ADAM-a. Ten umożliwiający genetyczną modyfikację narkotyk pozyskiwany jest przez Siostrzyczki z porozrzucanych po mieście trupów. Każda dziewczynka jest pilnowana przez osobnego Tatuśka, którego będziemy musieli się pozbyć w celu jej przygarnięcia. O dylematach moralnych, które za tym stoją, już pisałem: możemy dziewczynkę od razu zabić, poczekać, aż napełni się ADAM-em i wtedy dokonać egzekucji albo uratować ją po zakończeniu zbierania. Każdy wariant dostarczy innej ilości bezcennej substancji i – w szerszej perspektywie – wpłynie na poziom trudności gry. Najtrudniej jest być dobrym.

PC
X360
PS3