Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2
Okładka World War Zero: Iron Storm (PC)

Ruch Oporu

World War Zero: Iron Storm

Ruch Oporu to przygotowana przez studio Rebellion pierwszoosobowa strzelanina (FPS), której akcję osadzono w alternatywnej rzeczywistości historycznej.

Akcji | FPP | strzelanki

Okładka World War Zero: Iron Storm (PC)

data premiery gry:

6sie2004

PS2

14paź2005

PC

World War Zero: Iron Storm (polska nazwa brzmi Ruch Oporu) to wojenna gra typu first-person shooter, wykorzystująca alternatywny bieg wydarzeń pierwszej połowy XX stulecia. Mamy jednocześnie do czynienia z programem o barwnej przeszłości – omawiana, komputerowa wersja jest portem oryginalnej, konsolowej (PS2) odsłony World War Zero: Iron Storm, który to z kolei tytuł jest de facto mocno podrasowanym i pozbawionym licznych błędów klonem pecetowego Iron Storma, wydanego w 2002 roku przez Wanadoo.

Program wyposażono w bardzo oryginalny scenariusz. Chociaż od rozpoczęcia wojny w 1914 roku minęło już zgoła pół wieku, konflikt nadal trwa w najlepsze. O losach świata decydują posunięcia liderów dwóch największych mocarstw: Stanów Zjednoczonych Państw Zachodnich (wraz z tamtejszymi demokratycznymi władzami) oraz Wielkiego Imperium Radziecko-Mongolskiego (kierowanego przez krwawego i bezwzględnego barona Mikołaja von Ugenberga). Tak wielka rozpiętość historyczna owocuje niecodziennym i kuszącym miksem motywów historycznych, łączącym elementy I Wojny Światowej, II WŚ i wojny w Wietnamie. Wszystko to powoduje, iż mamy do czynienia z całkiem świeżym pomysłem na konflikt w skali światowej, znacznie bardziej interesującym od tych wykorzystujących realistyczne, ale mocno już wyeksploatowane i sztywne ramy historyczne.

W grze wcielamy się w młodego, alianckiego oficera, Jamesa Andersona – porucznika sił specjalnych. Musimy zdobyć jak najwięcej informacji o domniemanych planach stworzenia broni masowej zagłady, które to rzekomo posiadają nasi wrogowie ze wschodu. Zostajemy więc rzuceni tuż za linię frontu i rozpoczynamy bodaj najważniejszą misję w historii krajów zachodnich – od naszych umiejętności zależy, czy rosyjsko-mongolskie przymierze opanuje świat. Na miejscu czeka nas seria skomplikowanych i różnorodnych zadań, w trakcie których wykazujemy się talentami m.in. w zakresie niszczenia pojazdów opancerzonych nieprzyjaciela czy operowania precyzyjnym karabinem snajperskim. Nasze boje toczymy w różnorodnym środowisku, od rozległych okopów i zasieków przez ruiny miast, kościoły i tajne bazy aż po zupełnie otwarte tereny. Wrogów unieszkodliwiamy korzystając z zestawu śmiercionośnych narzędzi (w tym wyrzutnie rakiet, karabiny maszynowe, granaty halucynogenne i dymne), pochodzących z różnych okresów historycznych XX wieku. Wykonując kolejne polecenia podwładnych poznajemy także mroczną historię świata przedstawionego – jak się szybko okaże, nie brak tutaj zdrajców czy panów pragnących załatwić za pośrednictwem wojny własne interesy.

Gracze mający już wcześniej styczność z oryginalnym Iron Stormem z pewnością odnajdują tutaj bardzo wiele znajomych motywów – nic dziwnego, wszakże mamy tutaj do czynienia raczej z liftingiem niedoskonałego oryginału, mającym na celu zlikwidowanie szeregu uciążliwych błędów i poprawienie silnika gry, który teraz potrafi generować większą ilość nowoczesnych efektów graficznych i zapewnia lepszą obsługę udźwiękowienia. Pod względem merytorycznym program poddano jedynie kosmetycznym poprawkom i uzupełnieniom.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 438 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 9,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Ruch Oporu

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Ruch Oporu

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 1 GHz, 512 MB RAM, 128 MB akcelerator 3D, Windows 98/ME/2000/XP, 1,5 GB na HDD

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

Wykorzystuje: karta pamięci

PC
PS2