Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp

Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

SPIS TREŚCI

Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start Ratchet & Clank Rift Apart poradnik, solucja

Na tej stronie poradnika znajdziecie zestaw porad na start do gry Ratchet & Clank Rift Apart. Zamieszczone poniżej wskazówki i podpowiedzi dotyczą m.in. staczania walk, rozwijania postaci czy eksploracji świata gry. Mogą one ułatwić Wam zrozumienie i lepsze wykorzystywanie wybranych mechanik rozgrywki, a także pozwolić lepiej przygotować się do przygody.

Wybierzcie normalny lub wysoki poziom trudności

Ratchet & Clank Rift Apart posiada 4 poziomy trudności do wyboru - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Ratchet & Clank Rift Apart posiada 4 poziomy trudności do wyboru. Jest to produkcja znacznie mniej wymagająca np. od tytułów z serii Crash Bandicoot. Nie musicie obawiać się bardzo częstych zgonów. Bardziej wymagające mogą okazać się tylko niektóre starcia z bossami i opcjonalne wyzwania powiązane z walką. Kar za doprowadzenie do utraty bohatera nie ma, a na dodatek gra często zapisuje postępy.

Jeśli nie macie dużego doświadczenia z tym gatunkiem, to polecamy wybrać normalny poziom trudności Agent buntowników. Jeżeli z kolei graliście w poprzednią część na PS4 lub w inne podobne platformowe gry akcji, to polecamy zdecydować się na wysoki poziom trudności Przywódca ruchu oporu, na którym wrogowie powinien stanowić większe wyzwanie.

Polegajcie na różnych broniach i gadżetach

W grze Ratchet & Clank Rift Apart dostępnych jest dużo różnych broni do odblokowania - kolejne bronie i gadżety kupuje się za śrubki u Pani Zurkon (handlarki ze świata gry) - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

W grze Ratchet & Clank Rift Apart dostępnych jest dużo różnych broni do odblokowania - kolejne bronie i gadżety kupuje się za śrubki u Pani Zurkon (handlarki ze świata gry). Z racji na spore zróżnicowanie broni łatwo możecie skompletować takie, z których przyjemnie się korzysta.

Polecamy często zmieniać bronie podczas walk. Chodzi tu konkretnie o:

  1. Dopasowanie broni do aktualnej potyczki - Niektóre bronie sprawdzają się na krótkim dystansie, inne do atakowania z dużej odległości, a jeszcze inne do osłabiania grup wrogów.
  2. Zapobieganie całkowitemu wyczerpaniu amunicji - Dzięki częstemu przełączaniu się pomiędzy broniami będziecie mogli na bieżąco uzupełniać amunicję i mieć je w gotowości gdy pojawi się nagła potrzeba do ich użycia.

Starajcie się zniszczyć jak najwięcej obiektów z okolicy

Podczas badania kolejnych lokacji w Ratchet & Clank Rift Apart warto próbować niszczenia wszystkich obiektów z okolicy ze szczególnym uwzględnieniem skupisk skrzynek - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Podczas badania kolejnych lokacji w Ratchet & Clank Rift Apart warto próbować niszczenia wszystkich obiektów z okolicy ze szczególnym uwzględnieniem skupisk skrzynek. Niszczone obiekty mogą pozostawiać po sobie śrubki, które są walutą w grze - posłużą one Wam do kupowania nowych broni, a także uzupełniania zapasów amunicji. Co ciekawe powracając po pewnym czasie do tej samej lokacji możecie odnaleźć kolejne skrzynki i je również zniszczyć żeby zdobyć więcej śrubek.

Oprócz głównej waluty demolka otoczenia może umożliwić Wam pozyskiwanie m.in. kulek zdrowia do regenerowania paska życia bohatera, a także zapasów amunicji, dzięki czemu będziecie mogli dłużej używać broni. W wyjątkowych sytuacjach skrzynki i inne przeszkody mogą też zasłaniać znajdźki lub sekretne przejścia.

Nie trzeba (a czasami nie można) zbadać od razu całej mapy

Bardzo przydatną cechą ekranu mapy w grze Ratchet & Clank Rift Apart jest to, że jest ona na bieżąco odkrywana i możecie dzięki temu łatwo ustalać jakie miejsca nadają się jeszcze do zbadania - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Bardzo przydatną cechą ekranu mapy w grze Ratchet & Clank Rift Apart jest to, że jest ona na bieżąco odkrywana i możecie dzięki temu łatwo ustalać jakie miejsca nadają się jeszcze do zbadania. Niestety nie wszędzie możecie od razu dotrzeć. Gra może wymusić np. dysponowanie gadżetem wykorzystywanym na potrzeby eksploracji, bądź też znieść niewidzialne bariery dopiero po tym jak awansujecie dostatecznie w głównej misji.

Na szczęście nie ma presji żeby odkryć od razu 100% mapy, tzn. już podczas pierwszej wizyty na danej planecie. Jeśli macie problemy żeby gdzieś dotrzeć lub chcecie najpierw zająć się główną fabułą, to możecie opuścić daną lokację zanim w pełni ją zbadacie. Bohaterowie mogą używać statku kosmicznego i powracać na odkryte wcześniej planety. Pozwala to dokańczać eksplorację i dzięki odblokowaniu nowych gadżetów lub mechanik gry może stać się to znacznie prostsze.

Polegajcie na skokach w bok do momentu odblokowania pełnych uników

W momencie rozpoczynania gry nie będzie jeszcze mogli korzystać z widmowego pędu, czyli umiejętności, którą można najbardziej przyrównać do tradycyjnego uniku - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

W momencie rozpoczynania gry nie będzie jeszcze mogli korzystać z widmowego pędu, czyli umiejętności, którą można najbardziej przyrównać do tradycyjnego uniku. Akcja ta stanie się dostepna dopiero po tym jak awansujecie dostatecznie w głównej fabule, a konkretnie gdy spotkacie NPC-a Widmo podczas eksploracji Nefarious City.

Początkowo pomagajcie sobie opcją skakania na bok, która przyda się m.in. do unikania laserów doktora Nefariousa w prologu czy innych podobnych przeciwników. Niezależnie od tego czy posiadacie już widmowy pęd czy też nie możecie zmniejszać ryzyko odnoszenia obrażeń pozostając w ciągłym ruchu i pozbywając się w pierwszej kolejności wrogów dysponujących laserami i innymi silnymi atakami dystansowymi.

Często sprawdzajcie mapę - gra zaznacza na niej m.in. sekrety

Podczas stopniowego odkrywania map kolejnych lokacji w Ratchet & Clank Rift Apart zwracajcie szczególną uwagę na pojawiające się na nich ikony - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Podczas stopniowego odkrywania map kolejnych lokacji w Ratchet & Clank Rift Apart zwracajcie szczególną uwagę na pojawiające się na nich ikony. Większość nowo dodawanych ikon dotyczy rzadkiego lootu (głównie chodzi tu o kryształki rarytanium) oraz różnorakich znajdziek, m.in. złotych śrubek. Musicie mieć jednak świadomość tego, że nie wszystkie tego typu miejsca są łatwo dostępne. W celu dotarcia do niektórych sekretów musicie np. zaliczyć wspinaczkę na wyższą półkę, znaleźć szczelinę albo odblokować jakiś fabularny gadżet.

Na mapie mogą pojawiać się też m.in. przedmioty questowe przydatne w zaliczaniu wszystkich otrzymywanych celów misji oraz miejsca pobytu Pani Zurkon, czyli handlarki, u której dokonuje się zakupów i ulepszania sprzętu. Warto dodać, że możecie ustawiać znaczniki dla wszystkich ikonek z mapy po to żeby pojawiały się podczas podróżowania po świecie gry i prowadziły Was do nich.

Zajmujcie się także opcjonalnymi questami

Dla przypomnienia lista aktualnych zadań może zostać wyświetlona po wciśnięciu prawej gałki analogowej - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Dla przypomnienia lista aktualnych zadań może zostać wyświetlona po wciśnięciu prawej gałki analogowej. Jest ona też zawsze widoczna na głównym ekranie mapy okolicy. Na liście pojawiają się przede wszystkim główne questy, którymi musicie zajmować się na potrzeby awansowania w fabule. Mogą to też być jednak poboczne misje. Nie są one obowiązkowe, ale mimo wszystko warto się podejmować, bo niemal zawsze powiązany jest z nimi jakiś unikalny loot - mogą to być np. fragmenty pancerza albo znajdźki, których nie można zdobyć w wyniku eksploracji mapy.

Zwracajcie dodatkowo uwagę na informacje o możliwości wykonania nowych pobocznych zadań na odwiedzonych już wcześniej planetach. Może to umożliwić Wam zdobycie tam nowych skarbów oraz przybliżyć Was do zaliczenia danej lokacji w 100%. Dla przypomnienia na zbadaną już wcześniej planetę możecie powrócić statkiem kosmicznym po wybraniu jej z listy znanych lokacji.

Ulepszajcie jako pierwsze ulubione bronie

W Ratchet & Clank Rift Apart docelowo odblokujecie kilkanaście różnych broni i gadżetów - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

W Ratchet & Clank Rift Apart docelowo odblokujecie kilkanaście różnych broni i gadżetów. Postarajcie się wybrać kilka ulubionych modeli broni i skupić się na ich ulepszaniu po to żeby podnieść ich skuteczność na polu bitwy i jeszcze łatwiej wygrywać walki z ich wykorzystaniem. Pamiętajcie przede wszystkim o tym, że regularne używanie danej broni pozwala zdobywać dla niej XP i doprowadzać do awansowania jej na kolejne poziomy. Docelowo wszystkie ulubione bronie powinniście awansować na 5 poziom.

Statystyki broni możecie zwiększać wydając rarytanium na zakup ulepszeń - dokonuje się tego u handlarki Pani Zurkon. Ponownie decydujcie się na wydawanie punktów rozwoju głównie na ulepszanie często używanych broni, bo nie wystarczy Wam rarytanium na ulepszanie na bieżąco wszystkich posiadanych pukawek. Podczas ulepszania broni starajcie się ponadto "okrążać" złote komórki na drzewku rozwoju po to żeby jak najwcześniej odblokowywać nowe duże pasywne cechy broni.

Celujcie w czerwone beczki i skrzynki w trakcie walk

Podczas prowadzenia wymiany ognia szukajcie okazji do trafiania w czerwone wybuchowe beczki i skrzynki - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

Podczas prowadzenia wymiany ognia szukajcie okazji do trafiania w czerwone wybuchowe beczki i skrzynki. Sporym ułatwieniem jest to, że pojawiają się one w większości dużych walk, tak więc nie musicie się za nimi jakoś szczególnie rozglądać. Z ostrzelaniem czerwonych obiektów zaczekajcie zawsze aż w pobliżu nich zgromadzą się przeciwnicy po to żeby dzięki zdetonowaniu tych przedmiotów jak najbardziej osłabić wrogów.

Ratchet i Rivet również mogą odnosić obrażenia od eksplodujących przedmiotów, tak więc zawsze dbajcie o to żeby nie zatrzymywać się na dłużej obok czerwonych beczek i skrzyń. Do ich detonacji może dojść w wyniku źle wykonanego własnego ataku lub po udanym ostrzale któregoś z przeciwników.

Niszczcie szybko gniazda potworów oraz wrogie statki desantowe

W niektórych bitwach w grze mogą pojawiać się dodatkowe utrudnienia w postaci pojawiania się nowych przeciwników dołączających do walk - Ratchet & Clank Rift Apart: Porady na start - Ratchet & Clank Rift Apart - poradnik do gry

W niektórych bitwach w grze mogą pojawiać się dodatkowe utrudnienia w postaci pojawiania się nowych przeciwników dołączających do walk. Może to oczywiście powodować, że zwiększy się poziom wyzwania tych walk i doprowadzenie do zwycięstwa zajmie więcej czasu. Utrudnienie to może wynikać z obecności:

  1. Gniazd potworów - Jeśli widzicie, że na miejsce zabitych potworów pojawiają się nowe, to szybko zlokalizujcie gniazdo lub gniazda i zniszczcie je.
  2. Statków powietrznych dowożących posiłki - Warto dążyć do niszczenia wrogich maszyn zanim wysadzą nowych przeciwników. Przydadzą się do tego silne bronie dystansowe, np. zderzacz negatronów.