Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Klasyczne RPG - Gry PlayStation Vita

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce klasyczne RPG na platformę PlayStation Vita ułożone według popularności.

Akcji
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG13
Strategiczne
Przygodowe
Sportowe
Wyścigi
Symulacje
Logiczne
Towarzyskie
Darkest Dungeon
Darkest Dungeon

RPG 27 września 2016

Opracowana przez debiutujące studio Red Hook gra cRPG utrzymana w stylistyce dark fantasy. Jej akcja przenosi nas do mrocznego świata wzorowanego na epoce średniowiecza. Eksplorując ruiny starego zamku oraz ukryty pod nim system lochów, stawimy czoła siłom ciemności, które opanowały te ziemie w wyniku lekkomyślności ich ostatniego władcy. Zagłębiając się w przygodzie, odkryjemy ponurą przeszłość całego rodu, który sprowadził na ten świat zło. Rozgrywka sprowadza się do eksploracji wypełnionych pułapkami i potworami podziemi, zaś sama walka zrealizowana została w systemie turowym. Oryginalnym rozwiązaniem twórców jest specjalny system odpowiadający za stan psychiczny bohaterów. Każdy z członków drużyny posiada odmienną osobowość, a płynące z rozgrywki doświadczenia, wpływają na niego w nieco inny sposób. Podczas zabawy musimy więc cały czas monitorować samopoczucie, poziom strachu i stresu bohaterów, aby w razie potrzeby rozładowywać napięcie poprzez picie alkoholu bądź udział w bójkach.

Child of Light
Child of Light

RPG 2 lipca 2014

Zrealizowana w dwóch wymiarach oryginalna gra RPG, łącząca mechanikę współczesnych platformówek z elementami japońskich gier fabularnych. Twórcą tytułu jest jedno ze studiów koncernu Ubisoft, mające za sobą współpracę przy seriach Far Cry i Assassin’s Creed. Gra opowiada historię dziewczynki imieniem Aurora, która musi ocalić bajkowe królestwo Lemurii. Podczas zabawy wpływamy na rozwój głównej bohaterki i obserwujemy jej pełną wyzwań drogę do dorosłości. Rozgrywka ukazana jest w perspektywie przypominającej typowe gry platformowe, zaś sama walka wzorowana jest na produkcjach z gatunku jRPG i odbywa się w systemie turowym. Podczas swej podróży dziewczynka zwiedzi ogromny żyjący świat, spotykając zarówno przyjazne wróżki oraz skrzaty, jak i podstępne potwory. Child of Light pozwala na zabawę w pojedynkę bądź w trybie kooperacji, w którym drugi gracz wciela się w przyjaciela Aurory – robaczka świętojańskiego.

The Banner Saga
The Banner Saga

RPG prace wstrzymane

Inspirowana mitologią nordycką taktyczna gra RPG, opracowana przez debiutujące niezależne studio Stoic Games, którego członkowie mają za sobą pracę m.in. przy Star Wars: The Old Republic. Akcja przenosi nas do świata, który w wyniku tajemniczego kataklizmu pogrążył się w licznych wojnach i konfliktach. Zrealizowana w stylu opowieści drogi i rozbita na dwa główne wątki fabuła przedstawia historię dwóch grupek ocalałych, którzy starają się uciec przed zagładą ze strony tajemniczej rasy kamiennych Dredgów, będących efektem eksperymentów bogów. Rozgrywka utrzymana jest w klimacie fantasy i łączy elementy przygodówki oraz gry RPG, wzbogaconej turowym systemem walki. Wraz z postępami w grze nasza drużyna nabywa doświadczenia i staje się coraz potężniejsza, a spory wpływ na rozwój fabuły mają decyzje podejmowane przez gracza. Atutem gry jest śliczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna, utrzymana w stylistyce przypominającej produkcje wytwórni Walta Disneya.

Darkest Dungeon: The Crimson Court
Darkest Dungeon: The Crimson Court

RPG 23 sierpnia 2017

Pierwsze rozszerzenie do wydanej w 2016 roku gry RPG typu dungeon crawler zatytułowanej Darkest Dungeon, stworzone przez zespół Red Hook Studios. Add-on wykorzystuje schemat rozgrywki opracowany na potrzeby podstawowej wersji gry – po skompletowaniu drużyny śmiałków ruszamy w niebezpieczną podróż po tytułowym Najmroczniejszym Lochu. Celem wyprawy jest zdobycie nieprzebranych bogactw, dzięki którym rozwijamy podupadłe miasto, stanowiące bazę wypadową naszych podopiecznych. Podobnie jak miało to miejsce w oryginalnym Darkest Dungeon, bohaterowie Darkest Dungeon: The Crimson Court cierpią na typowo ludzkie przypadłości – jedni mogą wpadać w bitewny szał, z kolei inni popadać w panikę, otoczeni przez egipskie ciemności. Powiew świeżości do zabawy wprowadza natomiast koncentracja na krwi, z jaką związane są znajdowane przedmioty oraz przeciwnicy. Ponadto, debiut w uniwersum zalicza tutaj wampir, wyposażony w charakterystyczne cechy i umiejętności.

Darkest Dungeon: The Color of Madness
Darkest Dungeon: The Color of Madness

RPG 15 listopada 2018

The Color of Madness to opracowane z myślą o pecetach rozszerzenie do turowego RPG-a Darkest Dungeon. DLC wprowadza dodatkowy typ przygody, w której walczymy z niekończącymi się falami wrogów, próbując dotrzeć do celu oraz nową frakcję przeciwników. Nie zabrakło także niedostępnych wcześniej przedmiotów.

Cosmic Star Heroine
Cosmic Star Heroine

RPG 24 kwietnia 2018

Gra RPG opracowana przez niewielkie studio Zeboyd Games. Gracz wciela się w Alyssę L’Salle, czyli jedną z najlepszych agentek galaktycznego rządu. Odkąd jej tożsamość została ujawniona światu, bohaterką interesują się organizacje, jakim kiedyś zaszła za skórę – postawionym przed nami zadaniem jest zatem odkrycie powodów, jakie doprowadziły do tych wydarzeń, a także rozwikłanie galaktycznego spisku, z którego istnienia protagonistka nie zdawała sobie wcześniej sprawy. Filar rozgrywki w Cosmic Star Heroine stanowi eksploracja oraz walka z przeciwnikami. Podczas starć rozgrywanych w trybie turowym robimy użytek z nietypowej broni – kija przeobrażającego się w karabin i generującego pole siłowe. Ważny element gry stanowią również rozmowy z postaciami niezależnymi, a także możliwość modyfikacji wyglądu kwatery głównej naszej bohaterki. Ponadto heroina może rekrutować dodatkowych agentów, jacy towarzyszą jej w przygodzie. Całość działa w oparciu o technologię Unity, a dwuwymiarowa oprawa graficzna jest utrzymana w charakterystycznej, pixelartowej stylistyce.

Pixel Noir
Pixel Noir

RPG czerwiec 2021

Izometryczna gra RPG w stylu retro, łącząca elementy czarnego kryminału i horroru. Główny bohater Pixel Noir usiłuje rozwiązać zagadkę tragicznych wydarzeń sprzed dekady, w wyniku których śmierć poniosła jego partnerka, a on sam musiał pożegnać się z karierą w policji i niesłusznie trafił do więzienia. Po wyjściu na wolność rozpoczyna on pracę jako prywatny detektyw, aż w końcu trafia na trop, który może mu pomóc znaleźć odpowiedzi na dręczące go pytania. Jak na produkcję RPG przystało, w Pixel Noir zajmujemy się eksploracją lokacji, rozmowami z postaciami niezależnymi, wyszukiwaniem wskazówek i przydatnych przedmiotów oraz walką. Ta ostatnia została zrealizowana w modelu turowym wzbogaconym elementami zręcznościowymi. Głównemu bohaterowi towarzyszą w walce inne postaci, wyróżniające się indywidualnymi umiejętnościami oraz używaną bronią. Pixel Noir utrzymane jest w stonowanej, ponurej stylistyce opartej na technice pixel art.

Citizens of Earth
Citizens of Earth

RPG 20 stycznia 2015

Okraszona kreskówkową grafiką humorystyczna gra cRPG, opracowana przez niezależne kanadyjskie studio Eden Industries. Wcielamy się w rolę vice-prezydenta świata, który, powracając po udanych wyborach do rodzinnego miasteczka, odkrywa, że okoliczne lasy wypełnione są dziwacznymi stworzeniami, będącymi efektem tajemniczych eksperymentów genetycznych. Z pomocą lokalnej społeczności polityk postanawia odkryć sprawcę zamieszania i położyć kres całemu szaleństwu. Do swojej drużyny zwerbować możemy praktycznie każdą z napotkanych postaci, wśród których nie zabraknie piekarzy, kelnerów, nauczycieli, a nawet bezdomnych. Podczas przygód będą oni zdobywać doświadczenie, a po odłączeniu od drużyny powrócą na swe dotychczasowe stanowiska, dzięki czemu otrzymamy lepsze sklepy i nowe, przydatne przedmioty. Zastosowany przez twórców system zachęca do eksperymentowania i regularnego wymieniania poszczególnych członków drużyny tym bardziej, że główny wątek fabularny jest stosunkowo krótki.

Rainbow Moon
Rainbow Moon

RPG 3 grudnia 2013

Osadzona w realiach fantasy gra jRPG z turowym systemem walki, przygotowana przez ekipę SideQuest Studios z Hong Kongu. Głównym bohaterem gry jest młody mężczyzna, który podczas walki ze swoim głównym wrogiem zostaje przeniesiony przez specjalny portal do świata Rainbow Moon, nawiedzanego przez terroryzujące mieszkańców potwory. Zadaniem naszego protagonisty jest zaś zyskanie zaufania mieszkańców, uratowanie obcego sobie świata oraz powrót do własnej rzeczywistości. Pod względem mechaniki gra czerpie garściami z klasycznych produkcji jRPG. Akcja ukazana została w rzucie izometrycznym, a podczas rozgrywanych w systemie turowym potyczek z przeciwnikami przenosimy się na odrębne, podzielone na pola areny. Prócz głównego wątku fabularnego, na graczy czeka też masa zadań pobocznych oraz lochów do zwiedzenia. Głębi rozgrywce nadaje zaś wiele typów uzbrojenia o różnych właściwościach, szeroki wachlarz czarów oraz możliwość modyfikacji ekwipunku za pomocą znalezionych przedmiotów.

Dragon Fantasy Book I
Dragon Fantasy Book I

RPG 16 kwietnia 2013

Proste dwuwymiarowe RPG z turowym systemem walki, które wzorowane jest na japońskich klasykach gatunku z czasów konsol 8-bitowych. Zarówno mechanika jak i oprawa tytułu nie różni się od tego co mogliśmy zobaczyć w tamtych grach.

Ambition of the Slimes
Ambition of the Slimes

RPG 13 stycznia 2015

Taktyczna japońska gra RPG z turowym systemem walki, wyróżniająca się przewrotną fabułą. W grze studia Altair Works stajemy na czele powstania śluzowatych stworków, które w grach jRPG pełnią zazwyczaj rolę mięsa armatniego. Wybite niemal co do jednego stworzenia orientują się, że mogą przejmować kontrolę nad ciałami ludzi i zamierzają wykorzystać tę umiejętność do własnych celów. Rozgrywka w Ambition of the Slimes polega przede wszystkim na toczeniu turowych bitew na taktycznej mapie. Starcia są jednak mocno nietypowe, a to za sprawą zdolności, jakimi dysponują śluzowate potworki. Kontrola nad przejętymi ludzkimi wojownikami przybiera różnoraką postać – niektóre kulki śluzu zwiększają statystyki ciał, posiadły umiejętność teleportacji, a inne potrafią przejąć każdego, nawet najpotężniejszego wroga. W efekcie bitwy są niezwykle zróżnicowane, a nierzadko też wymagające, gdyż zmuszają gracza do dużego wysiłku intelektualnego.

Meikyuu Cross Blood: Infinity
Meikyuu Cross Blood: Infinity

RPG 25 kwietnia 2013

Tradycyjna japońska gra RPG należąca do podgatunku dungeon-crawler z akcją umieszczoną w dotkniętym katastrofą Tokio. Gracze wcielają się członka elitarnego oddziału posiadających specjalne umiejętności osób, których zadaniem jest eliminacja monstrów czających się na ulicach metropolii.

Dragon Fantasy Book II
Dragon Fantasy Book II

RPG 10 września 2013

Proste dwuwymiarowe RPG z turowym systemem walki, które wzorowane jest na japońskich klasykach gatunku z czasów konsol 8-bitowych. Zarówno mechanika jak i oprawa tytułu nie różni się od tego co mogliśmy zobaczyć w tamtych grach.