Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Tyranny (PC)

Tyranny PC

Klasyczna gra RPG stworzona przez weteranów gatunku, studio Obsidian Entertainment (twórców m.in. Pillars of Eternity). Tyranny osadzone jest w fantastycznym świecie Tiers, w którym odwieczna walka dobra ze złem zakończyła się zwycięstwem tego drugiego.

RPG | fantasy | widok izometryczny | klasyczne RPG

PC Windows
Okładka Tyranny (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

10listopada2016

10listopada2016

pudełko PL

10listopada2016

Steam

Tyranny to wydana na platformę PC gra RPG, opracowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio Obsidian, czyli zespół mający na koncie takie tytuły jak Pillars of EternityNeverwinter Nights 2 czy Fallout: New Vegas.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w ponurej, autorskiej krainie fantasy, dawno po tym, jak mroczna istota znana jako Kyros rozgromiła siły śmiertelników, zgładziła bohaterów i przejęła kontrolę nad całym światem, wprowadzając wszędzie tytułową tyranię. Głównym bohaterem jest osoba, która na takim obrocie spraw skorzystała. Wcielamy się bowiem w oficera w armii Kyrosa, będącego dla zwykłych ludzi sędzią i katem, pilnującym, aby realizowana była wola despoty.

Nie znaczy to wcale, że zmuszeni jesteśmy do zabawy psychopatą lubującym się w mordowaniu niewinnych osób. Taka opcja jest oczywiście dostępna, ale równie skutecznym sposobem na to, by lud był wobec Kyrosa lojalny, jest zaprowadzenie bezwzględnych, ale sprawiedliwych rządów. Ponadto wysoka pozycja postaci na drabinie społecznej sprawia, że nawet małe decyzje w znaczący sposób wpływają na sytuację w świecie, kształtując przyszłość całego uniwersum i tysięcy jego mieszkańców.

Ukończenie Tyranny zajmuje mniej czasu niż to miało miejsce w przypadku Pillars of Eternity, jednak tym razem Obsidian postawił zdecydowanie większy nacisk na wielokrotne przejście gry. W czasie rozgrywki podejmujemy znacznie więcej kluczowych wyborów, które zmieniają przebieg wydarzeń – możemy m.in. sprzymierzyć się z jednym z kilku stronnictw i wykorzystywać je do własnych celów.

Mechanika

W wydanym na platformę PC Tyranny zabawę zaczynamy od wykreowania postaci. Decydujemy nie tylko o jej cechach, ale również o tym, jak przebiegała wojna, w której siły dobra zostały pokonane. Te wybory w istotny sposób wpływają na stan krainy w trakcie kampanii, np. na to, jak bardzo została zniszczona, czy jaki jest stosunek sił między różnymi organizacjami.

W grze zajmujemy się głównie eksplorowaniem świata, wypełnianiem zadań i walką. Autorzy przygotowali około osiemdziesiąt lokacji, z czego część z nich, biorąc pod uwagę historię świata gry, przypomina postapokaliptyczne krajobrazy. Co więcej, wraz z poczynaniami bohatera i postępem historii ich wygląd się zmienia. Potyczki są rozgrywane w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. W trakcie przygód do bohatera dołącza w sumie sześciu towarzyszy, a nasze stosunki z nimi odgrywają rolę nie tylko w rozwoju fabuły, ale także podczas potyczek – a to za sprawą mechaniki combosów, pozwalającej tworzyć kombinacje ataków, w których udział bierze wielu wojowników.

Jak na RPG-a przystało, Tyranny oferuje także system rozwoju postaci. Przypomina on ten znany z serii The Elder Scrolls, umiejętności ulepszamy bowiem głównie przez korzystanie z nich podczas rozgrywki. Natomiast zdobyte punkty doświadczenia wykorzystujemy do awansowania na kolejne poziomy, co zwiększa bazowe statystyki bohatera.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,2 / 10 na podstawie 1040 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tyranny

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tyranny

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q9505 2.80 GHz/AMD Athlon II X4 840 3.10 GHz
 • 6 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce 450 GTX/ Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i3-2100 2.80 GHz/AMD Athlon II X4 955 3.10 GHz
 • 8 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce 560 GTX/ Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
Recenzja gry Tyranny - RPG dramatycznych kontrastów
Recenzja gry Tyranny - RPG dramatycznych kontrastów

Recenzja 15 listopada 2016, 14:53

Przy kontakcie z Tyranny nie da się uniknąć wrażenia, że gra została przycięta do strawnych dla wydawcy rozmiarów. Coś, co kiedyś na papierze było pewnie pozycją na dziesiątki godzin, skończyło jako skromniejszy produkt, jednak z mechanikami wydartymi z kompletnie innej bajki, które nie dość, że wprowadzają niewiele, to jeszcze osłabiają kontakt z bądź co bądź intrygującymi wydarzeniami głównego wątku. Jest tu i rozbudowa bazy, i skomplikowany crafting. Zarządzanie siedzibą (w postaci wież) początkowo potrafi zaskoczyć liczbą opcji – na usługach mamy rzemieślników, nauczycieli, uczonych. Zlecamy prace nad wykuwaniem broni, prowadzimy projekty badawcze nad pradawnymi zwojami, gromadzimy surowce do produkcji napojów. Zanim jednak ten system ujawni swoje największe plusy, gra zmierza już do rychłego końca. Niespodziewany finał urywa wiele wątków, ale też rzuca cień na sens całego procesu zarządzania naszymi włościami – wystarczy powiedzieć, że moja ekipa naukowców zdążyła przez ten czas opracować jedynie dwa projekty artefaktów, które i tak nie odegrały większej roli w usunięciu mi z drogi wszystkich pojawiających się na niej przeszkód.