Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPC
Okładka Tyranny (PC)
OkładkaTyranny (PC)

Tyranny PC

Klasyczna gra RPG stworzona przez weteranów gatunku, studio Obsidian Entertainment (twórców m.in. Pillars of Eternity). Tyranny osadzone jest w fantastycznym świecie Tiers, w którym odwieczna walka dobra ze złem zakończyła się zwycięstwem tego drugiego.

RPG | fantasy | widok izometryczny | klasyczne RPG | romanse

Tyranny Premiera PC

10listopada2016

pudełko PL

10listopada2016

Steam

10listopada2016

producent: Obsidian Entertainment wydawca: Paradox Interactive wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Tyranny to wydana na platformę PC gra RPG, opracowana przez specjalizujące się w tym gatunku studio Obsidian, czyli zespół mający na koncie takie tytuły jak Pillars of EternityNeverwinter Nights 2 czy Fallout: New Vegas.

Fabuła

Akcja gry osadzona jest w ponurej, autorskiej krainie fantasy, dawno po tym, jak mroczna istota znana jako Kyros rozgromiła siły śmiertelników, zgładziła bohaterów i przejęła kontrolę nad całym światem, wprowadzając wszędzie tytułową tyranię. Głównym bohaterem jest osoba, która na takim obrocie spraw skorzystała. Wcielamy się bowiem w oficera w armii Kyrosa, będącego dla zwykłych ludzi sędzią i katem, pilnującym, aby realizowana była wola despoty.

Nie znaczy to wcale, że zmuszeni jesteśmy do zabawy psychopatą lubującym się w mordowaniu niewinnych osób. Taka opcja jest oczywiście dostępna, ale równie skutecznym sposobem na to, by lud był wobec Kyrosa lojalny, jest zaprowadzenie bezwzględnych, ale sprawiedliwych rządów. Ponadto wysoka pozycja postaci na drabinie społecznej sprawia, że nawet małe decyzje w znaczący sposób wpływają na sytuację w świecie, kształtując przyszłość całego uniwersum i tysięcy jego mieszkańców.

Ukończenie Tyranny zajmuje mniej czasu niż to miało miejsce w przypadku Pillars of Eternity, jednak tym razem Obsidian postawił zdecydowanie większy nacisk na wielokrotne przejście gry. W czasie rozgrywki podejmujemy znacznie więcej kluczowych wyborów, które zmieniają przebieg wydarzeń – możemy m.in. sprzymierzyć się z jednym z kilku stronnictw i wykorzystywać je do własnych celów.

Mechanika

W wydanym na platformę PC Tyranny zabawę zaczynamy od wykreowania postaci. Decydujemy nie tylko o jej cechach, ale również o tym, jak przebiegała wojna, w której siły dobra zostały pokonane. Te wybory w istotny sposób wpływają na stan krainy w trakcie kampanii, np. na to, jak bardzo została zniszczona, czy jaki jest stosunek sił między różnymi organizacjami.

W grze zajmujemy się głównie eksplorowaniem świata, wypełnianiem zadań i walką. Autorzy przygotowali około osiemdziesiąt lokacji, z czego część z nich, biorąc pod uwagę historię świata gry, przypomina postapokaliptyczne krajobrazy. Co więcej, wraz z poczynaniami bohatera i postępem historii ich wygląd się zmienia. Potyczki są rozgrywane w czasie rzeczywistym z opcją aktywnej pauzy. W trakcie przygód do bohatera dołącza w sumie sześciu towarzyszy, a nasze stosunki z nimi odgrywają rolę nie tylko w rozwoju fabuły, ale także podczas potyczek – a to za sprawą mechaniki combosów, pozwalającej tworzyć kombinacje ataków, w których udział bierze wielu wojowników.

Jak na RPG-a przystało, Tyranny oferuje także system rozwoju postaci. Przypomina on ten znany z serii The Elder Scrolls, umiejętności ulepszamy bowiem głównie przez korzystanie z nich podczas rozgrywki. Natomiast zdobyte punkty doświadczenia wykorzystujemy do awansowania na kolejne poziomy, co zwiększa bazowe statystyki bohatera.

Ostatnia modyfikacja 20 października 2016

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 8,1 / 10 na podstawie 1125 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 135 głosów czytelników.

Tyranny cena w dniu premiery: 119,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tyranny

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Tyranny Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core 2 Quad Q9505 2.80 GHz/AMD Athlon II X4 840 3.10 GHz
 • 6 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce 450 GTX/ Radeon HD 5770 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i3-2100 2.80 GHz/AMD Athlon II X4 955 3.10 GHz
 • 8 GB
 • karta grafiki 1 GB GeForce 560 GTX/ Radeon HD 6850 lub lepsza
 • 15 GB HDD
 • Windows 7 64-bit