Poradniki do gier Kody i trainery Nowe poradniki Popularne Współpraca Nielimitowany dostęp
Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks

Dying Light 2 - poradnik do gry

Dying Light 2 - poradnik do gry

Pobierz Poradnik do Gry PDF, ePUB lub iBooks
SPIS TREŚCI

Dying Light 2: Porady na start Dying Light 2 poradnik, solucja

Ta strona poradnika do gry Dying Light 2 zawiera zestaw porad na start. Podpowiedzi dotyczą m.in. walk, parkouru, rozwijania postaci i unikania śmierci.

Ostatnia aktualizacja: 18 lutego 2022

Na tej stronie poradnika do gry Dying Light 2 możecie znaleźć porady na start, które opracowaliśmy z myślą o graczach rozpoczynających przygodę z tym horrorem akcji. Poniższe wskazówki poruszają różne tematy, powiązane m.in. ze staczaniem walk, eksploracją świata, poleganiem na ruchach parkour, rozwijaniem sterowanej postaci czy radzeniem sobie w niebezpiecznych sytuacjach.

Opanujcie dobrze podstawowe ruchy parkourowe

W Dying Light 2 sprawne poruszanie się po świecie gry zakłada poleganie w dużym stopniu na różnych ruchach powiązanych z parkourem - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

W Dying Light 2 sprawne poruszanie się po świecie gry zakłada poleganie w dużym stopniu na różnych ruchach powiązanych z parkourem. Część tego typu zachowań jest dostępna od samego początku rozgrywki i powinniście przećwiczyć wszystkie podstawowe akcje - wykonywanie krótkich i średnich skoków (często po wąskich obiektach), szybką wspinaczkę, chwytanie się krawędzi oraz bezpieczne zeskakiwanie na niższe półki. Idealnym miejscem są do tego dachy i wysoko położone półki, na których ryzyko napotkania jakichś przeciwników jest znacznie mniejsze.

Dzięki poznaniom podstaw parkouru lepiej będziecie mogli poradzić sobie w tych questach i pojedynczych walkach, w których trzeba np. uciec ścigającym bohatera potworom albo doścignąć uciekającego przeciwnika. W dalszej fazie kampanii możecie odblokowywać nowe umiejętności związane z parkourem. Temat ten dokładniej opisaliśmy m.in. na stronach Rozwój postaci oraz Najlepszy build (rekomendacje doboru umiejętności i sprzętu pod parkour).

Stosujcie bloki, parowania i uniki w trakcie walk

W trakcie pierwszych godzin spędzonych z grą mało prawdopodobne jest, że uzyskacie dostęp do dobrych broni dystansowych i w rezultacie zmuszeni zostaniecie do staczania walk w zwarciu - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

W trakcie pierwszych godzin spędzonych z grą mało prawdopodobne jest, że uzyskacie dostęp do dobrych broni dystansowych i w rezultacie zmuszeni zostaniecie do staczania walk w zwarciu. W utrzymywaniu sterowanej postaci przy życiu pomagają 3 główne rodzaje ruchów:

  1. Bloki - są one w stanie zatrzymywać wrogie ataki, ale nie dotyczy to silnych ataków.
  2. Parowania - przydają się one głównie podczas walk z ludźmi i choć są ryzykowne (koniecznośc wciśnięcia przycisku bloku w ostatnim momencie) mogą Wam pozwalać oszałamiać wrogów i przechodzić do kontrataku.
  3. Uniki - są one najbardziej wszechstronne, bo przydają się niezależnie z kim walczycie i możecie uskakiwać w dowolną stronę (do tyłu lub w bok).

Wymienione powyżej akcje powinniście w dalszym toku kampanii rozwijać m.in. dzięki kupowaniu nowych umiejętności. Możecie odblokować w ten sposób np. Doskonały Unik, którego użycie może oszołomić przeciwnika bez dotykania go. Więcej porad na temat zachowywania się w trakcie starć znajdziecie na stronie Walka.

Obserwujcie zawsze pasek wytrzymałości

Pasek wytrzymałości pojawia się na ekranie tylko gdy wykonywana jest jakaś akcja wymagająca wysiłku fizycznego - głównie chodzi tu o wyprowadzanie ataków wręcz oraz wspinaczkę - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Pasek wytrzymałości pojawia się na ekranie tylko gdy wykonywana jest jakaś akcja wymagająca wysiłku fizycznego - głównie chodzi tu o wyprowadzanie ataków wręcz oraz wspinaczkę. Może się on dość szybko opróżniać i jego całkowite wyczerpanie oznacza kłopoty:

  1. Wyczerpanie staminy podczas walki uniemożliwi Wam chwilowo wykonywanie kolejnych ataków.
  2. Wyczerpanie staminy podczas wspinaczki może doprowadzić do zakończenia wspinaczki i spadnięcia.

W obu przypadkach reagujcie z wyprzedzeniem zaprzestając chwilowo dalszych czynności związanych z wytrzymałością żeby pasek mógł się samoczynnie zregenerować. Na stronie Wytrzymałość - jak odnawiać? dokładniej opisaliśmy ten problem i znajdziecie tam też wskazówki jak tymczasowo lub permanentnie wydłużać pasek staminy.

Bohater nie może samodzielnie regenerować punktów zdrowia

Bardzo istotną informacją pod kątem pozostawania przy życiu jest to, że w grze nie ma mechanizmów autoregeneracji paska zdrowia - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Bardzo istotną informacją pod kątem pozostawania przy życiu jest to, że w grze nie ma mechanizmów autoregeneracji paska zdrowia. Wszystkie utracone punkty zdrowia musicie samodzielnie uzupełniać - przede wszystkim dzięki różnym odmianom leków oraz wspomagaczy.

Jeśli otrzymaliście ostrzeżenie o niskim poziomie zdrowia, to polecamy rzucić się do ucieczki lub wyraźnie oddalić od wrogów po to żeby móc w spokoju odzyskać przynajmniej część straconej energii. Powinniście również dbać o to żeby zawsze mieć jakieś lekarstwa w zapasie, by w razie potrzeby móc od razu z nich skorzystać. Leki możecie kupować, odnajdywać lub wytwarzać i temat ten dokładniej omówliśmy na stronie Leczenie - jak przywracać zdrowie?.

Skanujcie regularnie okolicę z pomocą Zmysłu przetrwania

Zmysł przetrwania to mechanika, która działa podobnie do sonaru - zaznacza ważne elementy w polu widzenia - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Zmysł przetrwania to mechanika, która działa podobnie do sonaru - zaznacza ważne elementy w polu widzenia. Można dzięki niemu przeskanować najbliższą okolicę. Jest to proces darmowy i nielimitowany, a także dostępny od samego początku gry (wciśnięcie prawej gałki analogowej na kontrolerze lub klawisza Q na klawiaturze).

Zmysł przetrwania może być przede wszystkim używany do odnajdywania łupu i to zarówno przedmiotów leżących na wierzchu (bronie, materiały rzemieślnicze, znajdźki i inne), jak i różnego rodzaju pojemników (szafy, skrzynie, szuflady itp.). Oprócz tego możecie jednocześnie lokalizować przeciwników, którzy są oznaczani czerwonym kolorem i jest to szczególnie pomocne w lokacjach premiujących skradanie się. Więcej informacji o badaniu okolicy znajdziecie m.in. na osobnej stronie Eksploracja świata gry.

Monitorujcie na bieżąco stopień zużycia broni

Bronie w Dying Light 2 opisane są wskaźnikiem o nazwie Trwałość - informuje on o tym jak długo może być jeszcze używana dana broń zanim dojdzie do jej całkowitego zniszczenia - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Bronie w Dying Light 2 opisane są wskaźnikiem o nazwie Trwałość - informuje on o tym jak długo może być jeszcze używana dana broń zanim dojdzie do jej całkowitego zniszczenia. Broń podlega zużyciu wraz z każdym atakiem wykonanym na przeciwniku i jeśli przykładowo ma 138 punktów trwałości może wykonać 138 pomyślnych ataków (zamachnięcia, które nikogo nie trafiły, nie są zaliczane).

Z powyższym problemem powinniście walczyć przede wszystkim poprzez posiadanie zapasu broni. Polecamy w miarę możliwości przenosić co najmniej 4 bronie w inwentarzu, również po to żeby móc je zmieniać w razie potrzeb. Nowe bronie możecie odnajdywać w świecie gry, otrzymywać jako nagrody lub kupować. Oprócz tego radzimy odkładać najlepsze posiadane bronie na później po to żeby używać ich jedynie w trudniejszych walkach. Temat zużywania się broni dokładniej omówiliśmy na osobnej stronie Naprawianie broni - czy jest możliwe?.

Skradanie się i ucieczka to alternatywy dla staczania walk

Duża część potencjalnych konfrontacji w Dying Light 2 nie jest obowiązkowych - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Duża część potencjalnych konfrontacji w Dying Light 2 nie jest obowiązkowych. Zamiast przystępować do bezpośrednich walk możecie:

  1. Skradać się - Pomocne mogą tu być m.in. zmysł przetrwania do zauważania przeciwników, chowanie się w krzakach i w innych kryjówkach, a także używanie gadżetów do cichego zabijania lub odwracania uwagi przeciwników. Łatwiej możecie też skradać się przechodząc po dachach i wysokich półkach nad przeciwnikami.
  2. Uciekać przeciwnikom - Jest to szczególnie wskazane w godzinach nocnych kiedy może zostać zainicjowany pościg zainfekowanych za głównym bohaterem. Przystąpienie do walk może być wtedy łatwą receptą na szybki zgon i lepiej jest rzucić się do ucieczki. Mechanikę tę dokładniej opisaliśmy na osobnej stronie Pościg - jak zakończyć?.

Dodatkowa uwaga - Bezpośrednich konfrontacji nie powinniście unikać za wszelką cenę, bo przystępowanie do walk jest dobrym sposobem na zdobywanie punktów doświadczenia sprawności i w rezultacie szybsze awansowanie postaci. Skradania i ucieczki używajcie głównie gdy jesteście osłabieni lub gdy napotkacie wyjątkowo silnych wrogów.

Starajcie się dobrze zbadać każdą dzielnicę miasta

Mapa świata jest domyślnie zasłonięta w grze za tzw - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

Mapa świata jest domyślnie zasłonięta w grze za tzw. mgłą wojny. Oznacza to, że musicie samodzielnie odsłaniać mapę docierając do zakrytych lokacji. Po zbliżeniu się do jakiejś unikalnej lokacji zostanie ona oznaczona na mapie. W szczególności radzimy rozglądać się za wiatrakami oraz bezpiecznymi strefami - lokacje te mogą stać się kryjówkami pozwalającymi m.in. skryć się po zmroku czy skorzystać z łóżka. Oprócz tego możecie natrafiać np. na unikalne lokacje do przejęcia czy zbadania (wiele z nich oznaczanych jest początkowo pytajnikami) albo na zleceniodawców pobocznych questów.

Jest też alternatywny sposób odkrywania nowych lokacji, który zakłada używanie lornetki odblokowywanej po zaliczeniu głównego zadania Wskaźniki zarazy. Po dotarciu na jakąś wysoką konstrukcję możecie wyjąć lornetkę i oznaczać z jej pomocą lokacje do odwiedzenia. Warto tu zaznaczyć, że odkrytych miejscówek nie trzeba od razu odwiedzić, bo ich ikony nie znikną z mapy świata (nie dotyczy to spotkań będących drobnymi losowymi wydarzeniami).

Zwracajcie uwagę na rangi i poziom wyzwania

W Dying Light 2 istotną rolę odkrywają rangi, które można też nazwać poziomami - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

W Dying Light 2 istotną rolę odkrywają rangi, które można też nazwać poziomami. Powiązane są one z RPG-owymi elementami gry i obejmują kilka różnych dziedzin:

  1. Ranga gracza to inaczej poziom doświadczenia głównego bohatera. Zwiększa się go poprzez podnoszenie sprawności parkouru oraz sprawności walki.
  2. Ranga przeciwnika to inaczej jego poziom doświadczenia i jest ona domyślnie wyświetlana nad jego głową. Uważajcie atakując wrogów o wyższej randze od Aidena, bo może to być wymagająca potyczka nawet jeśli sam przeciwnik nie wygląda na elitarnego.
  3. Ranga regionu lub questu symbolizuje jego stopień wyzwania. Polecamy odkładać na później te aktywności, których ranga przewyższa aktualną rangę bohatera. Powróćcie do nich najwcześniej gdy poziom Aidena się z nią zrówna.
  4. Poziomy przedmiotów (broni i elementów pancerza) powiązane są z ich głównymi statystykami. Przykładowo pospolity przedmiot poziomu 3 może mieć lepsze bazowe statystyki (nie licząc dodatkowych) od unikalnego przedmiotu poziomu 1.

Temat rang oraz ich wpływu na rozgrywkę szerzej opisaliśmy na stronie Rozwój postaci.

Nie ryzykujcie za bardzo podczas działań nocą

W Dying Light 2 autorzy położyli większy nacisk na zachęcanie graczy do wykonywania różnych czynności także po zapadnięciu zmroku - Dying Light 2: Porady na start - Dying Light 2 - poradnik do gry

W Dying Light 2 autorzy położyli większy nacisk na zachęcanie graczy do wykonywania różnych czynności także po zapadnięciu zmroku. Po nastaniu nocy możecie odblokować unikalne aktywności lub obniżyć ich poziom trudności. Przykładowo Aiden może zajmować się zaliczaniem nocnych questów, a także badaniem lokacji z wartościowym łupem, z których większość potworów wychodzi po zachodzie Słońca. Jest to dobry sposób na pozyskanie cennego sprzętu oraz szybsze awansowanie bohatera.

Podróż nocą pełna jest też niestety zagrożeń i najważniejszym jest pasek odporności - nie możecie doprowadzić do jego wyczerpania, bo będzie to równoznaczne z przegraną. Musicie korzystać ze specjalnych specyfików lub powracać odpowiednio wcześniej do lokacji z lampami UV. Po zmroku łatwiej może też dochodzić do pościgów inicjowanych gdy jakiś wyjec zauważy bohatera. W tym przypadku powinniście rozpocząć ucieczkę i zgubić potwory lub powrócić do bezpiecznej lokacji.

Więcej porad i informacji na temat działań po zapadnięciu zmroku zamieściliśmy na osobnych stronach Odporność - jak działa? oraz Podróżowanie nocą - czy opłacalne?.